2011’e siber saldırılar damgasını vurdu [Güvenlik Raporu]

2011’e siber saldırılar damgasını vurdu [Güvenlik Raporu]

2011 yılı güvenlik açısından çok da iyi bir yıl olmadı. Symantec’in yayınladığı raporunda paylaştığı rakamlar siber saldırıların inanılmaz bir oranda artığını çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Dijital araçlar ve akıllı cihazlara daha fazla baş vurma başlamamızla beraber, siber suçluların bu alanlardaki potansiyeli keşfetmeleri sonucunda geçtiğimiz yıl siber saldırılar, bir önceki yıla göre yüzde 81 daha fazla gözlendi.

Sadece bir yıl içerisinde 5,5 milyar adet saldırının kayıtlara geçtiği 2011 yılında siber suçluların kullandıkları araçlar da önceki yılla göre çok daha çeşitli ve daha da kötüsü etkileri daha fazla. Değişen şartlara hızlı bir şekilde ayak uyduran siber suçlular 2011’de tam 403 milyon farklı zararlı yazılım üreterek güvenlik sağlama çabalarını daha da zorlu bir hale getirdiler.

Web tabanlı saldırıların da bir önceki yıla yüzde 36 artış gösterdiği 2011’de her gün 4500 yeni saldırı gözlemlendi. Geçen yıla dair ortaya çıkan raporda çok az sayıda da olsa iyi gelişme de var. Bunlardan biri de istenmeyen e-posta mesajlarının (SPAM) 2010’a göre yüzde 34 oranında azalmış olması.

Buna rağmen e-posta mesajları saldırganların hala kullandıkları bir yöntem. Rapora göre e-posta yolu ile gerçekleştirilen saldırıların yüzde 39’unda kullanıcıları zararlı yazılım içeren web sitelerine yönlendirecek bağlantılara yer verilmiş.

2011 yılı hedefli saldırılar açısından da dikkat çekici bir yıl oldu. Doğrudan seçilmiş bir kişi veya kurumu hedefleyen saldırılar yıl boyunca günde ortalama 82 kez gerçekleşti. Kişileri hedefleyen saldırıların yüzde 42’si CEO, üst düzey yönetici veya bilgi çalışanlarına yönelik olarak gerçekleşmiş. 2011 yılında 232 milyon kişinin de kimlikleri ve kişisel bilgileri internette yayınlanarak ortaya serilmiş.

Mobil tarafta güvenlik sorunları da artmaya devam ediyor. 2011 yılında tespit edilen mobil güvenlik açıklarının adedi 315 olarak belirlendi. Mobildeki en büyük riskler ise kişiye ait veri toplama, kullanıcıları takip etme ve ücretli SMS gönderimi şeklinde gerçekleşti.

Symantec’in raporunda belirttiği üzere güvenli bir web sitesine yerleştirilmiş bir zararlı yazılıma maruz kalmış ihtimaliniz, hacker’lar tarafından oluşturulmuş sahte bir web sitesindeki benzer yazılımdan etkilenme ihtimalinize göre daha yüksek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.