Google Translate'de günde 1 milyon kitaplık çeviri yapılıyor
Genel

Google Translate'de günde 1 milyon kitaplık çeviri yapılıyor

Google'ın açıkladığı son rakamlara göre online çeviri uygulaması Google Translate'i aylık 200 milyon kişi kullanıyor. Kullanıcı sayısının üç basamaklı rakamlara çıkması çeviri sayısını da doğal olarak arttırıyor. Paylaşılan rakamlarda kullanıcıların günük 1 milyon kitaba eşdeğerde çeviri yapıldığı belirtiliyor.

Paylaşılan rakamlarda ilginç bir ayrıntı bulunuyor. O da Google Translate'e gelen trafiğin ülkelere göre dağılımı. Konuya ilgili ayrıntılı bir veri yok. Ancak Google Translate'e gelen trafiğin yüzde 92'i ABD dışındaki ülkelerden geldiğini paylaşmak istiyoruz.

Türkçe dili çevirilerinde Google Translate'in başarılı olduğunu ifade etmek zor. Sözlük karıştırdığımız dönemi de gözardı etmemek gerekiyor. Gelecekte sesli çeviri yapan uygulamalarla birlikte kullanıcılar ana dillerini kullanarak, dünyadaki bütün dillerle iletişim kurması gerçekleşebilir.

Yorumlar (4)
 1. Teknolojionline Teknolojionline

  Dilimizin gramer yapısından kaynaklanan farklılığı sebebiyle bizim dilimize çeviriler çokda başarılı değil fakat diğer dillerden ingilizceye gayet iyi işler çıkardığını kabul etmek lazım.

 2. Yakında benim yazdığım çeviri sistemi geliyor. Biraz sabredin.

  1. Metin bey sabırsızlıkla bekliyoruz :)

 3. Bu yazı evet içerik ve bilgi vermek açısından oldukça verimli bir yazı; ancak editörünüz kimse yazılara yayınlanmadan önce son bir kez göz gezdirmesini tavsiye ederim. Cümleler düşük, ekler yanlış, kelimelerde harf eksikleri var...

  Emeğinize siz değer vermelisiniz ki okuyucunuz da size değer versin.

  Sevgiler