Android için tablette yolun sonu göründü mü?
İşletim Sistemi

Android için tablette yolun sonu göründü mü?

2011 Android için kesinlikle çok iyi bir yıl oldu. Özellikle akıllı telefon pazarında Android’in büyük yükselişi iPhone’un yıllardır devam eden başarısını bile gölgede bırakmaya başlamışken, 2012’de bir anda işler tersine dönmeye başladı.

Samsung’un başını çektiği Android’li akıllı telefon atağında iPhone geride kalmış gibi görünse de yarıştan kopmuş değil. Hatta sadece ABD’nin en büyük üç operatörüne dair rakamlara bakıldığında iPhone’un bu pazarın yüzde 59’unu elinde bulundurduğu görülüyor.

Fakat Android için asıl tehlike tablet tarafında. Henüz tablette arzu ettiği başarıya yakalayamamış olan Google için, Android tabanlı olmasına rağmen, Kindle Fire’ın inanılmaz yükselişi tehlike çanlarının çaldığını gösteriyor.

Amazon, yeni süper tableti Kindle Fire için Android’i tercih etti ve satışları çok iyi gidiyor. Normal şartlarda Google için bunun iyi bir haber olması gerekiyor. Fakat ne yazık ki durum biraz daha farklı. Çünkü Amazon, Android’i sadece bir temel olarak kullanıyor ve Kindle Fire’da Android tabanlı olmasına rağmen neredeyse tamamen kendine özgü bir işletim sistemi sunuyor.

Amazon’un “modifiye Android’inde” Google’a ait servislerin neredeyse hiç biri yer almıyor. Buna uygulama mağazası Google Play de dahil.

Android olmayan Android: Kindle Fire 

ComScore’un yayınladığı son rapora göre ABD’deki Android’li tablet pazarında Samsung, Motorola, Asus, Toshiba, Sony gibi devlerin ve Amazon hariç geri kalan tüm üreticilerin toplam pazar payı yüzde 45,6. Kindle Fire ise tek başına son çeyrek itibariyle bu pazarın yüzde 54,4’ünü ele geçirmiş durumda.

Google’dan bağımsız Android’in ABD’deki tablet pazarında azınlığa düşmüş olması, Google’ın kendi işletim sisteminin kontrolünü kaybetmeye başladığını ortaya koyuyor.

Google için daha kötü haber ise bunun sadece başlangıç olduğu. Amazon’un başarısını gören diğer üreticilerin de çok geçmeden kendi modifiye Android sürümlerine yöneleceğini tahmin etmek zor değil.

İlginç bir biçimde bu Microsoft için de kötü bir haber olabilir çünkü Android’in modifiye edilerek kullanılması, Microsoft’un elindeki Android patentleri sayesinde elde ettiği gelirlerin de azalmasını sağlayacak çözümler üretilmesine neden olabilir.

Bu sırada Business Insider’ın Appcelerator’un verilerine göre yayınladığı rapora göre uygulama geliştiricilerin Android’e olan ilgisi de düşüşe geçmiş durumda. Şu anda geliştiricilerin gözü ise iPad ve HTML5 üzerinde.

Tüm bunlar hem akıllı telefon, hem de (ve özellikle) tablet pazarında Google için birbirinden kötü haberler ama yazının başlığındaki soru için bana kalırsa hala biraz erken. Google’ın hızlı büyümesinin daha hantal bir yapıya neden olduğu doğru olsa da, değişen koşullara ayak uydurabilmesi zaten Google’ı Google yapan en önemli özelliği. Tahmin ediyorum ki Android’in bugün içinde bulunduğu durum için Google’ın birden fazla alternatife sahip planları vardır…

Yine de Larry Page’in bundan sadece birkaç gün önce “Android Google için önemli bir değer ama kritik değil” şeklindeki açıklaması da bu noktada oldukça düşündürücü…

Yorumlar (10)
 1. Muhammed Er Muhammed Er

  Ümit Öncel beyin heralde "Açık kaynak" felsefesinden haberi olmadığı için durumu felaket olarak değerlendirmiş. Tam aksine; Android'de bazı taşların yerine oturduğunu söyleyebiliriz.

  Linus beyfendi Linux'ü yazdıktan sonra kendinden başka herkez distro'sunu dağıtmaya başladı. Peki Linus bundan zarar mı gördü??? Dediğim gibi, bu gelişme Android için her yönden faydalı.

  Peki Google ne yapar??? Kindle'le ufak bir uygulama yazar ve istediği zaman Android görümüne geçmenizi sağlar. Android'e ufak bir uygulama yazar, Kindle gibi gözükmesini sağlar. Alternatif çok. Ama bundan Amazon'da, Google'da kazançlı çıkar.

  Tablet PC'lerinde durum şunu gösteriyor bence: "Ubuntu for android" geleceğin tablet PC'lerinde olacak. Bakmanızda fayda var...

 2. Yüce Tekol Yüce Tekol

  Bana kalırsa Android'in en büyük sorunu, eski Android sürümü kullanan cihazların fazlalığı. Google'ın kendi yayınladığı verilere göre Android kullanıcılarının sadece %6,2 'si 3.0 ve yukarısı bir sürümü kullanıyor:

  http://developer.android.com/resources/dashboard/platform-versions.html

  Yanlış hatırlamıyorsam, iOS'in güncel 5.x sürümleri iOS cihazlarının %80'de yüklü. Bu sayede iOS programcıları en yeni sürümdeki yenilikleri rahatça kullanıyorlar. Tabii ki iPhone/iPad kullanıcıları da Android kullanıcılarının tersine ellerindeki cihazlara en az birkaç sene daha güncel bir işletim sistemi kurabileceklerini biliyorlar.

 3. Umut Akyol Umut Akyol

  Telefondaki Android harika bir deneyim, tabletse ciddi anlamdakötü. Deneyimli bir telefon Android kullanıcısı olarak tablette en basit şeyleri bile yaparken zorlanıyorum. (Samsung Galaxy Tab 8.9)

 4. 10 yıldır bu işin içinde biriyim. Hatta Galaxy Tab'in yapılışını bizzat Samsung Kore'de çalışırken gördüm. Android Tablet'te standart olacaktır. Apple urunleri kullanıcıları cok fazla kısıtlıyor ve donanım olarak çoğunlukla daha zayıf oluyor(Galaxy Nexus ve iphone 4s'i kiyaslayın.) Eninde sonunda insanlar androidin daha iyi oldugunu gorecek ve android kullanacaktır. Ayrica tabletler ara urundur. Asil olan cep telefonlarıdır. Motorola Atrix gibi cihazlar hem laptop hemde tabletlerin yerini alacak . Kazanan da buyuk ihtimalle Android olacak.

  "Android için tablette yolun sonu göründü mü?" çarpıcı bir başlık olmasına rağmen Android'e zarar verir. Dilerim ki Apple ürünleri içinde benzer başlıklar yapılsın nitekim pazar payi olarak da büyük darbeler yiyor.

  Birisi Apple birisi Google olarak bakmayınız, aslında birisi tek bir şirkete hizmet ediyor ve onu 600 milyar dolarlik bir dev yapiyor, digeri ise bir standart ve ülkemize dahi para kazandıracak kazan kazan yapısını getiriyor.

  1. Umut Akyol Umut Akyol

   Bir nokta daha Android küçük yaştaki bebekler/çocuklar tarafından kullanılamıyor. Tebleti veya telefonu ellerine aldıklarında o dokunmatik tuşlar anında ana ekrana gönderiyor vs. O açıdan bizde iPad favori...

   Apple'a ben de kısıtlamalardan olumsuz bakıyordum, ama aradan geçen yıllarda güvenilir bulmaya başladım. Uygulama dükkanında şiddet, ırkçılık, porno gibi uygulamalardaki tavrı da mesela aynı şekilde... Bence çocuklara tablet olarak mesela tek seçim iPad olabilir... Amazon'un Kindle Fire'i da olabilir... Orada da Amazon'a güvenilebilir, ama onlar da Amerika odaklılar.

  2. Fragmentation Android için en büyük sorun.iOS için geliştirilen uygulamalar ipod touch , iphone ve ipad ile çok geniş bir kullanıcı tabanına tek bir uygulama mağazası üzerinden ulaşmanızı sağlarken android için bu geçerli değil her firma kendine göre sistemini değiştiriyor yazdığınız uygulama tam olarak düzgün çalışmıyor birde üstüne android kullanım tabanının sürümleri eski olması güncelleme sıklığının çok uzun sürmesi işleri oldukça yavaşlatıyor.

  3. Android işletim sistemi olarak kötü.Onu kullanan donanım üreticileri sağlam.Dikkat !

 5. Mehmet Mehmet

  Androide piyasanın ihtiyacı var bu yüzden inişler çıkışlar olsa da devam eder. IOSlu cihazlar fiyatıyla ve ürün cesitliligiyle herkese hitap etmiyor.

 6. Mehmet Mehmet

  Bu arada android pazarın %50sinden fazlasına sahip bunu da unutmamak lazım bu haberler abartılı geliyor

 7. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Başlık çok iddialı olmuş Anroid için güzel bir haberi neredeyse Tablette Anroid'in sonu geliyor diye yayınlamaya ne gerek vardı. O kadar popüler ve gözde ki amazon bile cihazında kullanabiliyor. Açık kaynak ve donanım bağımsızlığı sayesinde tüm firmalar anroidli cihaz üretiyor. Bu işten asıl baskı ve zarar gören ise Apple.