Trafik Google’dan, dönüşüm sosyal medyadan [Rapor]
Analiz

Trafik Google’dan, dönüşüm sosyal medyadan [Rapor]

Bir web sitesi yönetiyorsanız doğal olarak siteye daha fazla trafik çekebilmek en önemli hedeflerinizden biridir. Ama tek başına trafik çok fazla bir şey ifade etmiyor. Trafik daha önemli olan tek konu ise dönüşüm oranı. Trafiğin satın alma veya tıklama gibi bir aksiyona dönüşebilmesi için her şeyden önce sitenin buna göre optimize edilmiş olması şart. Ama hangi trafik kaynağından gelen ziyaretçilerin daha yüksek dönüşüm oranı sağladığını ayırt edebilmek de, çoğu kez sınırlı kaynaklarla yürütülen pazarlama faaliyetlerin başarısı açısından belirleyici oluyor.

TNW’in, online ölçümleme firması BringShare’den aldığı verilere göre derlediği raporda ise trafiğin bir numaralı kaynağının Google olduğu net bir şekilde görülüyor. Ama konu dönüşüm olduğumda sosyal medya siteleri Google’a göre çok daha etkililer.

BringShare’in rakamlarına göre Google arama pazarının yüzde 65’ini elinde bulunduruyor. Bing ve Yahoo’nun toplam payı ise yüzde 9,87. Buna rağmen dönüşüm açısından bakıldığında ortada çok büyük bir fark yok. Google’dan gelen trafik çok daha fazla olsa da, bu kaynaktan gelen ziyaretçilerden ancak yüzde 4,34’ü dönüşüm sağlıyorlar. Bing ve Yahoo’dan gelen ziyaretçilerin dönüşüm oranı ise yüzde 4,29.

Dönüşümün asıl kayda değer oranda yüksek olduğu trafikler, sosyal ağlardan gelen ziyaretçiler tarafından gerçekleştiriliyor. BringShare, sosyal ağlardan sitelere gelen ziyaretçilerin dönüşüm oranının yüzde 76 daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Sosyal ağlardan gelen trafikte başı Facebook çekmesi bir sürpriz değil.  BringShare, tüm sosyal ağ trafiğinin yüzde 58,68’inin Facebook üzerinden geldiğini ortaya koyuyor. Sosyal medya trafiği içinde Facebook’un sağladığı dönüşüm oranı ise yüzde 8,84 oranında. Diğer yandan LinkedIn sosyal ağ trafiğinin sadece yüzde 2,03’ünü sağlıyor olsa da, dönüşüm oranı Facebook’tan çok farklı değil; yüzde 8,11.

Dönüşüm oranındaki farklılığın nedeni, insanların sosyal ağlar üzerinde tanıdıkları veya güvendiği kişilerin paylaşımlarına daha çok değer vermesinden kaynaklanıyor. Organik aramalar ise benzer bir duygusal (ve mantıksal) etkiye neden olmuyor, bu nedenle de dönüşüm oranları daha düşük kalıyor.

İşte aramanın daha fazla sosyal hale gelmesinin önemli nedenlerinden biri de bu: Daha sosyal aramalar = daha yüksek dönüşüm oranları = arama motorları için daha fazla gelir imkanı.

 

Yorumlar (7)
 1. Hale Gündüz Hale Gündüz

  buradaki dönüşümden kastınız üyelik yada benzer bir aksiyonsa bu rakamlar olabilir, ama dönüşümden kastınız satış ise Türkiye'de bu oranlar bence imkansız.satış dönüşümlerinde %1-2 arasını tutturan varsa çok iyi konumdadır.

  1. Merhaba,

   Buradaki dönüşümden kasıt, farklı türdeki tüm sitelerin ortalama dönüşümleri. Yani sadece e-ticaret siteleri ile kısıtlı değil. Tanımlı dönüşüm hedefleri olan tüm sitelerin, kendi yapılarına uygun dönüşümler kastediliyor. E-ticaret özelinde dönüşüm oranları bu ortalamalarında altında olabilir ama yeni üye kaydı veya bir uygulamanın indirilmesi de dönüşüm olarak kabul edilebileceği için yazıda bahsedilen ortalama dönüşüm oranı ortaya çıkıyor.

   1. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

    bildiğim kadarı ile reklam vermek isteyen ve veren firmalar ziyaretçi sayılarına bakıyor her şey trafik için trafik = yol demek ulaşım için yol gerek sosyal medya otoban demek yani daha bir çok neden :)

 2. Western Western

  Sosyal medya için bir rehber niteliği taşıyabilecek bir yazı biliyor musunuz? Adım adım ne yapılması gerektiğini anlatan bir yazı?

 3. önemli olan kendi websitenizde dönüşüm olması! herkes kendi websitesine geliştirden sonra dönüşüm koç gibi olur:)

 4. Murat Salman Murat Salman

  Çok sağlıklı bir veri olduğunu düşünmüyorum. Çünkü Bringshare toolunu kullananlardan sağlanan veriler ve toolu kullananlara ait detaylı bir bilgiye rastlayamadım. Verinin anlamlı hale gelmesi için kitle hakkında da bilgi verilmiş olsa daha anlamlı bir hal almış olurdu.

 5. Muammer Cimen Muammer Cimen

  Faydalı bir yazı, teşekkür ederim. Sosyal ağların demografik yapıları iyi analiz edilerek çalışma yapılırsa adını hiç duymadığımız bir sosyal ağ en iyi dönüşüm oranlarını verebilir. Sosyal ağlar arama motorlarından kesinlikle daha etkili.