Sosyal ağların yıldızı Behzat Ç. ve Survivor
Arama
Pazarlama

Sosyal ağların yıldızı Behzat Ç. ve Survivor

Son zamanlarda televizyon programlarının altında sıkça Twitter ve Facebook gibi sosyal ağların etiketleri dikkat çekiyor. Kullanıcılar sosyal ağlar aracılığıyla izledikleri programların yorumlarını bu sayede takip edebiliyor, kendileri yorum katkısında bulunabiliyor; programların yarattığı etki TV ekranıyla sınırlı kalmıyor, sosyal ağlarla katlanarak çoğalıyor. Program bazında bunların ölçümlenmesi, iki sektör için de önemli.

SMG Connected‘ın yaptığı araştırmaya göre, sosyal ağların etkisi en fazla Behzat Ç. ve Beyaz Show programlarında görülüyor. Sosyal ağlarda en çok konuşulan programlara bakıldığındaysa Survivor, Muhteşem Yüzyıl ve Yalan Dünya’nın ilk sıralarda yer alıyor. Araştırma sosyal medyada en çok ‘olumlu iletişim’i olan programları da sıralamış. Buna göre Adını Feriha Koydum, Suskunlar ve Kuzey Güney dizileri listenin ilk üç sırasında yer alıyor.

‘ECHO’ tekniğinin kullanıldığı araştırma, TV programlarının sosyal medyada yarattıkları etkileşim düzeyine göre takip ediliyor. Kullanıcılar sadece TV izlemiyor. Aynı zamanda TV programlarını ellerindeki akıllı cihazlarla takip ediyor. TV programlarındaki etkileşimin sosyal medyaya doğru kaydığını ifade etmek mümkün. Durum böyle olunca TV programlarında gerçekleşen reklam ve pazarlama tekniklerinin değişebileceğini ifade edebiliriz.

Sosyal medyada yayılma gücü ve TV izlemeye katkısı en yüksek ilk 10 programın, konuşulma ve olumlu etkileşim düzeylerini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz. 

Yorumları GösterYorumlar Gizle (13)
 1. meliksah dedi ki:

  kusura bakmayın ama bu araştırma eksik olmuş leyla ile mecnun dizisinin ismi hiç geçmiyor nedense belki de ilk sırada o vardır

 2. serkan dedi ki:

  leyla ile mecnunun olmaması şaşırtıcı.

 3. Furkan Kuru dedi ki:

  Facebook’u bilemeyeceğim ama Twitturk’teki verilere göre Leyla ile Mecnun’un üst sıralarda olması gerekiyor. Ayrıca son zamanlarda Seksenler dizisi de çok fazla mention alıyor.

 4. hh dedi ki:

  leyla ile behzat ilk iki kesin.
  behzat reiz internet sayesinde yayında kaldı. halk izlemedi ilk başta ama internet seyircisinin tepkisi kurtardı.

 5. Sami Araboğlu dedi ki:

  Kesinlikle Leyla ile Mecnun’un olması gerekiyor.

 6. Mahi dedi ki:

  Survivor Acunn.com sayesinde sosyal medyada var. O açıdan doğru ama Leyla ile Mecnun’un ilk üçe girememesini bırak listeye girememesi çok şaşırtıcı. Araştırmanın doğruluğundan endişe ediyorum.

 7. Burak Göç dedi ki:

  Araştırma kesinlikle eksik. Leyla ile mecnun her pazartesi Twitter’da Türkiye gündemine oturan bir program.

 8. mustafa dedi ki:

  Leyla Mecnun neden yok bu araştırmada. Vardır bir açıklamaları.

 9. İsa Koç dedi ki:

  Sadece Star, Show, KanalD ve ATV’yi eklersen tabi onlar TT olurlar. Ama ben yaklaşık 12 haftadır hep pazartesi akşamları TT’lere bakıyorum hep Leyla ile Mecnun birinci. Pazar akşamları Behzat Ç birinci.

  Öyle kafalarına göre sınırlanmış bir liste yapmış gibi görünüyorlar.

 10. Burak Okumuş dedi ki:

  Leyla ile Mecnun’ u kasıtlı olarak sürekli buralardan uzak tuttuklarına inanıyorum. Anketler, sıralamalar, sürekli arka planda bırakma çabası var. Büyük kanalların tehdit olarak algılıyor olması muhtemel. Sonuç olarak açıkça belli ki bu listede bir yanlışlık ya da eksiklik var. Webrazzi ekibinin tekrar gözden geçirmesi iyi olabilir. Zira istatistiklerin doğruluğu sitenin güvenilirliği açısından önemli.

 11. Yunus Kent dedi ki:

  Kesinlikle yanlış bir ölçüm bu ölçümde leyla ile mecnunu olmaması bunu gösteriyor.

 12. Utku Çakır dedi ki:

  Seksenler dizisinin sosyal medya ajansıyız. Çoğu açıklanan verilerin doğruluğundan şüphe ediyorum. Özellikle Semanticum çok yanlış ölçümlüyor. Eğer internet ölçümlemesi yapıyoruz diye birşey iddia ediyorlarsa heryeri (facebook, twitter, youtube, bloglar, forumlar, sözlükler) ölçümlemeliler. Bu yüzden de samimiyetsiz buluyorum.

Bir Yorum Yazın