Ivy.fm: Müzik keşfinde yeni bir yöntem
Arama
Müzik

Ivy.fm: Müzik keşfinde yeni bir yöntem

Online müzik giderek artan ve her geçen gün ilginin artığı bir alan. Durum böyle olunca büyük firmaların bu alandaki yeni atılımlarının yanı sıra, konuyla ilgili pek çok yeni girişim ile sık sık karşılıyoruz. Piyasa bu kadar hareketlendiği için de bu alanda faaliyet gösteren yeni girişimler için fark yaratmak kaçınılmaz bir zorunluluk haline geliyor.

Mart ayı sonunda faaliyete geçen Ivy.fm sosyal müzik alanında fark yaratmak açısından son dönemin en başarılı girişimlerinden biri. ODTU’lü iki girişimci Abdullah Çetin Çavdar ve Mustafa Azak  tarafından hayata geçirilen Ivy.fm, kullanıcılara 20 farklı türde özel olarak seçilmiş 40 şarkılık müzik listeleri sunuyor.

Günlük olarak güncellenen bu listeler, kullanıcıları kendi listelerini oluşturmakla uğraşmak zorunda bırakmadan farklı türlerdeki en yeni ve en popüler şarkıları keşfetme imkanı sunuyor.

İlk günden beri küresel bir girişim olarak konumlandırılmış olan Ivy.fm şu anda bünyesinde 20 türde 2000’in üzerinde şarkıcı ve gruba ait 50 bini aşkın parçayı barındırıyor. Kullanıcılar tercih ettikleri tür için seçilmiş müzik listesini dinlemenin yanı sıra, o anda parçası çalan beğendikleri sanatçı veya gruba ait en iyi 30 parçayı da “artist channel” yardımı ile dinleyebiliyorlar.

Yaklaşık 2 aylık bir çalışma sonucunda hayata geçen Ivy.fm’in 20 farklı türde günlük olarak değişen 40 şarkılık müzik listeleri toplamda her gün 800 yeni  şarkı anlamına geliyor ki, sanıyorum bu sayı hemen her müzik sever için oldukça yeterli gelecektir…

Fakat müzik keşfi Ivy.fm’in sadece bir yönü. Her şarkı Youtube API’si üzerinden video olarak alınıyor ve yayınlanıyor. Yani şarkılar dilerseniz arka plandaki tarayıcınızdan bir online radyo gibi çalabilir veya tercih ederseniz videolarını da izleyebilirsiniz. Bu sırada o anda parçası çalınmakta olan sanatçılara dair bilgiler ve en önemli albümlerine dair veriler de last.fm üzerinden alınarak Ivy.fm’de sunuluyor.

Projeyi geliştiren ekipten Abdullah Çetin Çavdar’dan aldığım bilgilere göre Ivy.fm, var olan özellikleri ile girişimcilerin içlerine sindiği anda açtıkları (minimum viable product) ve sadece 2 haftalık analiz sonuçlarına rağmen ilk beklentilerin çok üzerinde performans gösteren bir girişim. Sitenin ilk kullanıcılarından gelen tepkiler ve ölçümlemeler (geri dönen kullanıcı oranları ve sitede geçirilen süreler) oldukça yüksek.

Dolayısıyla Ivy.fm’in yayıldıkça daha da karlı bir operasyona dönüşecek gibi görünüyor. Teknik olarak bundan sonraki hedefler HTML5 ve mobil alt yapılara ağırlık vermek ve şu an için reklamlarla gelir üretmek.

Ivy.fm’in asıl hedefi ise sosyal müzik alanındaki en önemli oyuncularından biri haline gelebilmek. Şu ana kadar herhangi bir yatırım almamış olan Ivy.fm, bundan sonra ziyaretçi sayılarını artırdıktan sonra reklam, pazarlama ve network faaliyetlerinde onlara katma değer katacak yatırımcılar ile görüşmeyi arzu ediyor.

En başta da söylediğimiz gibi sosyal müzik hızla yükselen trendlerden biri. Yakın gelecekte de hem önemi, hem de buna paralel olarak iş potansiyelini daha da artıracağı kesin. Buradaki önemli fırsatlardan birinin de online müzik satışı olduğu ve Ivy.fm’in de reklam gelirinin yanı sıra bu konuyu da hesaba katması durumunda gelir potansiyelini daha da artırması muhtemel.

Siz de Ivy.fm’i nasıl bulduğunuzu yorumlarda paylaşabilirsiniz.

 • Ivy FM
  Yorumları GösterYorumlar Gizle (24)
  1. Mengu dedi ki:

   ivy.fm hem kullanilabilirligiyle hem de teknolojik altyapisiyla ilgimi cekiyor. grails ile yazilmis olmasi ve jelastic clouduna deploy edilmesi gercekten cok guzel.

   1. Ozan Dikerler dedi ki:

    benim de ilgimi çekti. bunu nereden öğrendiniz peki?

    1. wizart dedi ki:

     bence pek bir teknolojik altyapı yok, ancak müzik tarzı olarak beğendim.

    2. Mengu dedi ki:

     Abdullah ile sohbetimizden hatirliyorum. zannediyorum kendisi de benim gibi turkiye’deki 3-5 grails kullanicisindan biri.

  2. Ozan Pektas dedi ki:

   Yeni müzik keşfedeyim dedim, karşıma Sonic Youth gibi naftalinler çıktı:)

   Daha çok online videoradyo gibi olmuş. “Yeni Yöntem” şeklinde paketlenip sunulması pek olmamış..

  3. Ozer dedi ki:

   Guzel bir girisim, ancak muhtemelen Müyap, Mesam gibi kuruluşlar devreye girip telifle ilgili asla ödenemeyecek astronomik rakamlar isteyecekler ve bir guzel müzik platformu daha mecburen rafa kalkıyor olacak. Acı ama gerçek…

  4. Hüseyin Erkmen dedi ki:

   Müyap konusunu çok kafaya takmaya gerek yok. Global bir girişim olması ve önlerinde gelir kazanan birçok modelin bulunmasa bir avantaj. Herkesin tahmin edeceği üzere Türkçe değil de Yabancı müzik satışından para kazanabilirler. Bu durum da Müyap’la olası bir problemi direkt ortadan kaldırıyor.

   1. Hasan Tahsin dedi ki:

    Çok fazla eksik bilgi ile oluşacak bir özgüveni engellemek açısından yazıyorum. Yerli ve yabancı müzikleri kapsamına alan 5 birlik var halihazırda. Ve ilk reklamın köşesi gözüktüğü andan itibaren geçerli olan bir telif talep etme hakları doğuyor. Fizy’nin de geriye dönük cezalardan kapandığını hatırlayalım. Bu sitenin youtube’daki hazır listelerden kullanmasından yırtacağını da düşünebilirsiniz. Birlikler şarkıyı nereden çekerseniz çekin, kendinize adam topladığınız için sizi sorumlu tutuyor birebir. Her cümlenin sonuna “malesef” eklerseniz sevinirim. Bu durumdan rahatsız olmamak mümkün değil. Kolaylıklar dilerim.

  5. Aytac dedi ki:

   Logo ve slogan’in yazi sekli hic uymamis. Ayrica arkaplandaki cicek deseni cok gereksiz ve alakasiz olmus. Görsellige önem verin ya! Deli olcam 🙂

   1. wizart dedi ki:

    Birde tipografi var tabi, site çok eski görünüyor..

  6. Haluk Sayın dedi ki:

   fizy’den kurtarsında bizi ne olursa olsun. Fizy’i artık kullanmıyorum. Bug bulmaktan gına geldi…

  7. Fatih K. dedi ki:

   Sabah işe geldiğimde açıyorum, akşama kadar “ne dinlesem” acaba diye düşünmeden bir çok yeni şarkı ve sanatçıyı keşfediyorum. Özellikle New Age kanalını çok başarılı buldum.

  8. onur dayibasi dedi ki:

   Cok begendim. Muzik listesi olusturma derdini ortadan kaldirmis resmen. Dinlemek istedigim muzikler arka planda caliyor. super.

  9. trgy dedi ki:

   Adsense kullanımı yasak. İlk önce bunu anlamaları gerekli. Telif hakkı durumu söz konusu. 🙂

   Diğer yandan güzel bir site olmuş ellerine sağlık.

  10. MKO dedi ki:

   ivy.fm huzur veriyor. sarki secimleri basarili. yeni gruplarla tanismak super !

  11. remzi dedi ki:

   Basit ve kullanışlı bir müzik sitesi olmuş.

  12. Ozan Dikerler dedi ki:

   videolar youtube dan geliyor. youtuba a o videoları koyan zaten müyap ın kendisi. o zaman benim bunları alıp sitemde yayınlamam neden bir telif hakkı ödemem gerektiriyor? izlenme başına zaten telif hakkını youtube müyap a ödüyor diye biliyorum?

   1. tosih dedi ki:

    Haklısınız fakat aralarındaki anlaşma, sadece youtube üzerinden yayınlanan videolar için geçerliyse? 🙂 Detayları bilmiyorum ancak sadece bir tahmin. Bilen birisi bilgi verirse seviniriz.
    Alternatif bir yol olarak, Müyap’ın engellemesiyle karşılaşılırsa dünyada başka ülkelerde popüler servis olma yoluna gidilebilir. Müyap’ın böyle startup’lar için izlediği politika, istediği fiyatlar çok fahiş. Bu konuda bir şeyler yapılması herkesin çıkarına olur.

  13. Ferhan Sari dedi ki:

   Birde wobio.com var cok daha iyisi, bir goz atin.

   1. wizart dedi ki:

    wobio çok daha güzelmiş, reklamsız temiz. ancak firefox’ta girdiğimde site türkçe oluyor, firefoxtan girdiğimde ise ingilizce =) sanırım bir problem var

  14. Yunus Emre Yiğit dedi ki:

   Yeni açılan ve henüz istenilen seviyeye gelememiş bir sitede reklam yayınlamak bana ters geliyor, ilk önce büyürsün sonra nereye istersen oraya reklamını koyarsın.

  15. Engin dedi ki:

   Arkadaşlar hayatınızda yarım saat dahi wobio kullanmış olsaydınız ivy.fm’in yanından dahi geçmezdiniz.

  16. ceyhun toksöz dedi ki:

   programı çalıştıramadım yardımcı olurmusunuz

   1. ceyhun toksöz dedi ki:

    teşekkürler

  Bir Yorum Yazın