Mobil oyunların yükselişine yakından bakış

Mobil oyunların yükselişine yakından bakış

Son zamanların en heyecan verici sektörlerinden biri olan oyun pazarı yükselişini sürdürüyor. Sosyal ağlar ve mobil cihazların oyun konusunda devreye girmesi ile birlikte sektör “hard core gamer” olarak bilinen sıkı oyuncular üzerine kurulu yapısını da hızla değiştirmeye başladı. Bugün artık “casual” yani ve “mid-core” oyunculara yönelik ürünler de çok önemli bir pazar oluşturuyorlar.

Newzoo’nun yayınladığı yeni bir rapor özellikle oyun sektörünün mobil kısmına dair detayları yakından görmemizi sağlıyor. 2011 verilerine göre mobil cihazlarda geçirilen sürenin %13’ü oyunlara ayrılıyor. Raporda yer alan ön görülere göre bu oran günde toplam 130 milyon dakikaya denk geliyor.

Rapordaki diğer önemli bir detay ise mobil oyunların en önemli gelir modeli “bedava ekonomisi” ya da diğer bir deyişle ücretsiz (F2P) oyunlar.

ABD’de 100 milyona ulaşan mobil oyuncuların geçtiğimiz yıl içerisinde mobil oyunlara harcadıkları paraların %90’ı ücretsiz oyunlara gitmiş. Şubat 2012 rakamlarına göre ABD’de ki en fazla gelir üreten 5 mobil oyunun tamamı ücretsiz uygulamalar. Buradaki ilginç detay ise ücretli uygulamaların genellikle piyasaya çıktıktan hemen sonra bu listede ilk beşe girebiliyor olmaları fakat bir ay geçmeden yerlerini ücretsiz uygulamalara kaptırıyor olmaları.

İncelenen tüm pazarlardaki oyuncu profili birbirine oldukça yakın. Mobil oyuncuların %60 civarında bir oranı erkek, 21-35 yaş aralığında olanların oranı ise %50’nin biraz üzerinde görünüyor. Bir sonraki en büyük oyuncu kitlesi ise %25 civarında bir oranla 10-20 yaş  aralığındaki gruba ait. Buna tek istisna Asya pazarında ikinci sırayı %25 ile 36-50 yaş grubu alıyor.

Rapordaki verilere göre en önemli fırsat olarak mid-core oyunculara yönelik oyunlar gibi görünüyor. Şu anda ABD’de mid-core oyun pazarı 21,6 milyon oyuncu ile 1,2 milyar dolar, incelenen Avrupa Birliği ülkelerinde ise 24 milyon oyuncu ile 1,1 milyar dolarlık bir hacme sahip. Şu anda her iki pazarda da %40’a yakın bir oranla PC/Mac en popüler oyun aracı gibi görünüyor. Hızla yükselen mobil oyunların bu pazarlardaki oranı ise şu an için %10 civarında.

Raporun tamamını ve diğer detayları aşağıda inceleyebilirsiniz…

Görsel Kaynak: Digital Trends

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.