Apple uygulamaları artık kullanıcının “parmak izini” alamayacak
Mobil

Apple uygulamaları artık kullanıcının “parmak izini” alamayacak

Kullandığınız her iOS cihazın 40 karakter uzunluğunda benzersiz bir numarası olduğunu biliyor muydunuz? UDID (Unique Device Identifiter) olarak tanımlanan ve uygulama geliştiriciler tarafından “kullanıcının parmak izi” olarak tanımlanan bu rakam, her bir iOS cihazı benzer bir şekilde tanımlayabilmek için kullanıyor. Eğer kullandığınız uygulamaları yüklemeden önce hangi izinleri istediğini kontrol etme alışkanlığınız varsa, çoğunun cihazın UDID numarasına ulaşmak için izin istediğini de görmüşsünüzdür. Fakat bu durum değişmek üzere, hem de beklenen çok daha hızlı bir şekilde.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Apple, uygulamaların yakın gelecekte cihazları tanımlamak için kullanılan UDID bilgisine erişmesinin yasaklanacağını açıklamıştı. 2012 içerisinde hayata geçmesi beklenen bu uygulama kademeli olarak devreye girmeye başladı. Bu değişim özellikle ücretsiz iOS uygulamaları için çok önemli değişimlere neden olabilir…

UDID özellikle reklam ağları için çok büyük önem taşıyor. Her cihazı ayrı ayrı tanımlamayı sağlayan bu numara yardımıyla kullanıcıya daha uygun olabilecek reklamlar göstermek için kullanıyor. Özellikle reklam geliri beklentisi içerisinde olan ücretsiz iOS uygulamaları için UDID bugüne kadar neredeyse hayati bir önem taşıyordu.

Fakat artan medya ve hukuki baskılar nedeniyle Apple, uygulama geliştiricileri bu önemli araçtan mahrum etmesine neden olacak adımı atmaya karar verdi. Şu anda Apple’ın uygulama denetleme ekiplerinin bir kısmı kullanıcıdan UDID bilgisine erişim izni isteyen uygulamaları reddetmeye başladı bile. Yakın zamanda tüm denetleme ekipleri aynı süreci izlemeye başlayacak.

UDID’ye erişimin neden yasaklanacağına dair eminim ki bir fikriniz oluşmuştur ama kısaca bahsetmek gerekirse, bu özellik bir yandan kişisel mahremiyetle ilgili sorunları ortaya çıkartırken, diğer yandan cihazların kontrolünü elde etmek isteyebilecek saldırganlar tarafından da kullanılabilecek bir araç konumunda.

Peki UDID olmadan ücretsiz uygulamalar ayakta kalabilecekler mi? Büyük ihtimalle kalabilecekler ama reklam dönüşüm oranlarının üst seviyede kalabilmesini sağlayacak alternatif çözümler bulunması gerekiyor.

Reklam ağlarının kullanıcıya göre daha uygun reklamlar göstererek, dönüşüm oranlarını arttırmasını sağlayan UDID olmayınca reklamların karlılık oranlarının düşeceğine kesin gözle bakılıyor. Diğer yandan şimdiden reklamcıların UDID’e bağımlılığını dolaylı yollardan ortadan kaldıran alternatiflerden bahsedilmeye ve farklı çözümler sunulmaya başladı bile.

Yorumlar (3)
 1. Deniz Deniz

  Apple geçen ağustos ayında UDID kullanımının yasaklanacağını değil, artık desteklenmeyecek, kullanımı önerilmeyen bir özellik olduğumnu açıkladı. Şu anda iOS programlama arayüzü içerisinde 3.0 sürümünden itibaren bu statüye getirilmiş pek çok fonksiyon halen kullanılmaya devam ediyor.

  Burada asıl geliştiricilerin canını sıkan olay, apple in yasaklama işini appstore kabul politikasında direk olarak reddetme şeklinde gerçekleştirmesi. Bu reddediş durumu geliştiricileri oldukça zor durumda bırakıyor: Düşünün ki bir güncelleştirme yayınlayarak UDID yerine başka bir mekanizmaya geçmeye çalışıyorsunuz, ama eski kullanıcı verilerinizi kaybetmemek için geçici de olsa UDID bilgisine erişmeniz lazım.. ne yaparsınız? Çok sıkıntılı bir durum olduğu aşikar.

 2. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  peki udid olmadan pushnotification hizmet nasıl çalışacak. Örneği whatsup messenger ile birine msj attığınız zaman sistem o kişi adına veritabanlarında kayıtlı olan udid ye istenilen msj ı gönder emri veriyordu. e şimdi mesaj gönderilmek istenen kullanıcıyı tanımlayan bir id yok?

  bence sınırlı erişim olacak. yani tıpkı konum bilginizi paylaşmak istiyor musunuz sorusu gibi udid paylaşmak istiyor musunuz diye sormaya başlicak uygulamalar. ve hepimiz izin vericez...

 3. Cumhur Onat Cumhur Onat

  "Eğer kullandığınız uygulamaları yüklemeden önce hangi izinleri istediğini kontrol etme alışkanlığınız varsa, çoğunun cihazın UDID numarasına ulaşmak için izin istediğini de görmüşsünüzdür."

  Push notification izni ile karıştırdınız heralde zira hiç bir IOS versiyonunda bu bilgiye erişim için izin gerekmemekte.