Parlakbirgelecek.com: 4 adımda üniversite tercih listesi oluşturun

Parlakbirgelecek.com: 4 adımda üniversite tercih listesi oluşturun

Doğru üniversite seçimi adayların en zorlandığı süreçlerin başında geliyor. Puan ne olursa olsun öğrenciler doğru üniversiteyi seçebilmek için danışmanların sık sık kapısını çalıyor. İnternet çağıyla beraber üniversite seçimi de kolaylaşır gibi. Örneğin bu yazının konusu olan internet girişimi üniversite adaylarının işini kolaylaştıracak cinsten. Geçen hafta alfa yayınına başlayan platformun adı Parlakbirgelecek.com.

Orkun Şahmalı ve Dimitar Manevski tarafından kurulan site, üniversite adaylarının ilgi, beceri ve kişiliklerine uyan üniversite programlarını bulmalarını sağlayan bir platform. Parlakbirgelecek.com, adaylara yerleşke hayatı, barınma, öğrenci yaşamı, öğrenci yapısı, öğretim ücretleri, burs kaynakları, sosyal aktiviteler ve sosyal yaşam gibi birçok konuda detaylı bilgiler veriyor. Değerlendirmelerle öğrencilerin kariyer ve farklı alanlardaki yetkinliklerini ölçen site, tercih, yerleşme ve kayıt istatistiklerini adayın akademik durumuyla karşılaştırabiliyor.

Parlakbirgelecek.com, adaylara olduğu kadar üniversitelere de yardımcı olmayı hedefliyor. Site, üniversitelere kurumsal hedeflerine uyan bir öğrenci yapısı oluşturması konusunda destek sağlıuor. Bunu gerçekleştirebilmek için adaylardan toplanan verilerle, hedef kitleye ulaşılmasını sağlayan site, öğrencileri birçok değişken üzerinden tarama ve izleme araçları sağlıyor.

Yukarıda görüldüğü üzere sitenin ana sayfası oldukça basit bir tasarıma sahip. Facebook veya e-posta adresiyle giriş yapılabilen sitede ideal tercih listesi için gerekli işlemler dört adımda tamamlanabiliyor. Birden beşe kadar puanlama sistemiyle kurulan testin ilk adımında adayların 'Kişilik Testi'ni doldurması isteniyor. Daha sonra adaylar, kendine özel kriterleri seçerek uygun kariyerleri öğreniyor. Son adımdaysa adayların ideal üniversite ve programlar seçeneklerinin belirlenmesi isteniyor. Daha sonra adaylara uygun olan programlar ve üniversite seçeneklerine ulaşılabiliyor. Siteyle etkileşim içinde olan adaylar ayrıca veri takibi ve diğer adaylarla kıyaslama yapabiliyorlar.

Öğrendiğimize göre platform kurucuları çok yakında siteyi yenilemeyi düşünüyor. Yenileme işlemlerinde ayrıntılı istatistiklere ve sosyal entegrasyona yer verileceğini söyleniyor. Sitenin tam açılışının Nisan ayı içerisinde gerçekleştirileceği tarafımıza bildirildi.

Parlakbirgelecek.com hakkında daha ayrıtılı bilgi almak için Facebook, Twitter, LinkedIn ve blog sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Site ekibi, Türkiye'deki 'öğrenim durumuna göre yükseköğrenim programlarına başvuran adayların' istatistiklerin olduğu bir infografik de hazırlamış. Bu bilgilere göre, Türkiye'de yüksek öğrenim programlarına başvuran 1.6 milyondan fazla aday var. Adayların yüzde 43'ü son sınıf düzeyindeyken, yüzde 30 mezun olup üniversiteyi kazanamamış kişilerden oluşuyor. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak için aşağıdaki infografiği inceleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.