TwitStreet.com: Twitter borsası bir tık uzakta
Oyun

TwitStreet.com: Twitter borsası bir tık uzakta

Twitter kullanıcıları hesaplarının takipçi sayılarını yakından takip ederler. Eğer siz de bir Twitter kullanıcısıysanız muhtemelen sizin için de durum çok farklı değildir. Ama artık kendi hesabınız dışındakilerin takipçi artışlarını da yakından takip etmek için bir nedeniniz var: TwitStreet.com.

TwitStreet, Engin Güller tarafından geliştirilen sonrasında ekibe Çağdaş Özek’in de katıldığı bir Twitter takipçi borsası oyunu. Oyunda temel olarak yapmanız gereken takipçi sayısının artacağını tahmin ettiğiniz hesapların sanal hisselerini satın almak ve artışla beraber daha fazla sanal paraya sahip olmak. Tabi ki bunun için Twitter kullanıcılarının takip etmenin yanı sıra biraz da şansa ihtiyacınız var.

Oyuna 1000 dolar sanal para ile başlıyorsunuz. Satın almak istediğiniz Twitter kullanıcılarının hisse adetleri 1 dolar ve toplam hisseleri, toplam takipçi sayıları ile sınırlı. Örneğin 10 bin takipçisi olan bir kullanıcının 1000 hissesini 1000 dolar karşılığında satın alabiliyorsunuz ve o kullanıcının geriye işlem görebilecek 9.000 hissesi kalıyor. Bu kullanıcının takipçi sayısı 20 bine ulaştığında sizin 1000 dolarınızda ikiye katlayarak 2000 dolar oluyor.

Bundan sonra o hisseleri satarak 2000 dolarınızı daha hızlı yükseleceğini umduğunuz diğer Twitter kullanıcılarına yatırabilirsiniz.

Oyunun en güzel yanlarından biri Twitter verilerinin 20 dakikada bir alarak sistemdeki artışların güncelleniyor olması. Böylece oldukça hızlı bir şekilde değişimleri görebilir ve ona göre stratejinizi belirleyebilirsiniz.

Oyundaki gelişmeler yaklaşık birer haftalık periyotlarla sıfırlanıyor ve haftanın birincileri açıklanıyor. Geliştiriciler haftanın birincisi olanlara ufak birer hediye de veriyorlar. Örneğin son iki haftanın birincileri Steve Jobs’ın biyografisi kitabına sahip olmuşlar.

TwitStreet Ocak ortası gibi yayına başlamış ve şu anda oyunun 5. haftası devam ediyor. Şu ana kadar ciddi bir tanıtım yapmadan yola devam eden sitenin geliştiricileri, Türkiye’deki kullanıcı sayılarını arttırdıktan sonra özellikle Amerika kıtasına açılmayı hedefliyorlar.

Oyunun gelir modeli ise şu an için Türkiye’den yaklaşık günlük 300 civarı olan kullanıcı sayısı arttıktan sonra daha netleşecek ama bazı planlar var. Şu an için reklam ve gelir ortaklığı modelleri TwitStreet’in ana gelir kaynakları olacak gibi görünüyor.

Bu arada sosyal medyanın borsaya etkisi ve borsayı sosyal medyada borsa takibi konularıyla ilgili daha önce yayınladığımız şu yazıyı da çok ilginç bulacağınızı tahmin ediyorum.

Yorumlar (12)
 1. Serdar Serdar

  bu oyunda çok kolay hilede yapılabilir o zaman. Kişi gidip bir kullanıcı hesabı açar ve bir takipçi ile başlar. Bu kullanıcıya tüm parasını yatırır ve 10 kişinin eklemesini sağlar. Buda 10 katı kazanç demek oluyor. Bunu nasıl engelleyecekler ki?

  1. Mustafa Mustafa

   Hayir sistem o sekilde islemiyor yani o sekilde yapinca 10 kati kazanc demek olmuyor. 10$ demek oluyor.

  2. Siyahcevher Siyahcevher

   Güzel bir soru.

  3. Engin Guller Engin Guller

   Eğer tek bir takipçisi varsa bu hisseye en fazla $1 yatırabilirsiniz. Takipçi sayısı 10'a çıktığında $9 kar etmiş olursunuz. $9 oyunda oldukça küçük bir para. Bu yöntem sizi üst sıralara taşımayacaktır. Üst sıralara çıkmanın yolu twitter hesaplarını popüler olmadan yakalamak.

  4. Cagdas Ozek Cagdas Ozek

   Yeni yaratilmis kullanicilar 7 gun dolmadan alinip satilamiyor...

   Ayrica 1 takipcisi olan bir hisseye en fazla $1 yatirabilirsiniz. Ayni sekilde 500 takipcisi olana $500...

   1. Serdar Serdar

    Sistemi kontrol ettim ve görüşüm halen değişmedi. %2'lik bir yükseliş yakalayan bir kullanıcıya tüm hesabımı yatırdım ve bana 2 günde kazandırdığı 6 puan oldu. Oysaki 1 puanımı alıp hiç takipçisi olmayan birine yatırsam ve 6 takipçi kazandırsam, 1 saatte kazanacağım en düşük gelirde 6 puan eder. eee?

 2. Icatci Icatci

  ilginç olmuş, eğlenceli duruyor...

 3. Çok beğendim. Son zamanda ülkemizden global pazara adam akıllı ilerleyebilecek ender projelerden. Umarım her şey istedikleri gibi gider.

 4. Oyunu yaklasık 1 aydır oynuyorum. Oldukca zevk aldıgımı soyleyebilirim. Değişen trendlere baglı yapısı sebebiyle sürekli aktif bir oyun bu yüzden kendini oynatıyor, aynı zamanda da sürekli gelisiyor. En az bir defa denemenizi tavsiye ederim.

 5. proje ilginc, acik kaynak olmasi daha bi ilginc :)

  klon proje gormekten bu tip projeleri unutmustuk artik.

  Tebrik ederim...

 6. Bcakir Bcakir

  Sosyal medyayı bu şekilde kullanarak bir oyun geliştirmek gerçekten çok yaratıcı olmuş. Tebrik ederim, umarım başarılı olurlar :D

 7. Hasan Durmuş Hasan Durmuş

  Engin her zamanki gibi yine yaptı yapacağını, ikinizi de tebrik ediyorum, sizin adınıza şimdiden heyecanlandım dünyaya açılmanızı sabırsızlıkla bekliyorum. Bu arada Engin'i bir an için sabah magazin programlarında kim ne kadar takipçi kazandı analizleriyle sizlerle beraber bölümünü sunarken hayal ettim :D yolun bahtın açık olsun kardeşim.