TwitStreet.com: Twitter borsası bir tık uzakta

TwitStreet.com: Twitter borsası bir tık uzakta

Twitter kullanıcıları hesaplarının takipçi sayılarını yakından takip ederler. Eğer siz de bir Twitter kullanıcısıysanız muhtemelen sizin için de durum çok farklı değildir. Ama artık kendi hesabınız dışındakilerin takipçi artışlarını da yakından takip etmek için bir nedeniniz var: TwitStreet.com.

TwitStreet, Engin Güller tarafından geliştirilen sonrasında ekibe Çağdaş Özek’in de katıldığı bir Twitter takipçi borsası oyunu. Oyunda temel olarak yapmanız gereken takipçi sayısının artacağını tahmin ettiğiniz hesapların sanal hisselerini satın almak ve artışla beraber daha fazla sanal paraya sahip olmak. Tabi ki bunun için Twitter kullanıcılarının takip etmenin yanı sıra biraz da şansa ihtiyacınız var.

Oyuna 1000 dolar sanal para ile başlıyorsunuz. Satın almak istediğiniz Twitter kullanıcılarının hisse adetleri 1 dolar ve toplam hisseleri, toplam takipçi sayıları ile sınırlı. Örneğin 10 bin takipçisi olan bir kullanıcının 1000 hissesini 1000 dolar karşılığında satın alabiliyorsunuz ve o kullanıcının geriye işlem görebilecek 9.000 hissesi kalıyor. Bu kullanıcının takipçi sayısı 20 bine ulaştığında sizin 1000 dolarınızda ikiye katlayarak 2000 dolar oluyor.

Bundan sonra o hisseleri satarak 2000 dolarınızı daha hızlı yükseleceğini umduğunuz diğer Twitter kullanıcılarına yatırabilirsiniz.

Oyunun en güzel yanlarından biri Twitter verilerinin 20 dakikada bir alarak sistemdeki artışların güncelleniyor olması. Böylece oldukça hızlı bir şekilde değişimleri görebilir ve ona göre stratejinizi belirleyebilirsiniz.

Oyundaki gelişmeler yaklaşık birer haftalık periyotlarla sıfırlanıyor ve haftanın birincileri açıklanıyor. Geliştiriciler haftanın birincisi olanlara ufak birer hediye de veriyorlar. Örneğin son iki haftanın birincileri Steve Jobs’ın biyografisi kitabına sahip olmuşlar.

TwitStreet Ocak ortası gibi yayına başlamış ve şu anda oyunun 5. haftası devam ediyor. Şu ana kadar ciddi bir tanıtım yapmadan yola devam eden sitenin geliştiricileri, Türkiye’deki kullanıcı sayılarını arttırdıktan sonra özellikle Amerika kıtasına açılmayı hedefliyorlar.

Oyunun gelir modeli ise şu an için Türkiye’den yaklaşık günlük 300 civarı olan kullanıcı sayısı arttıktan sonra daha netleşecek ama bazı planlar var. Şu an için reklam ve gelir ortaklığı modelleri TwitStreet’in ana gelir kaynakları olacak gibi görünüyor.

Bu arada sosyal medyanın borsaya etkisi ve borsayı sosyal medyada borsa takibi konularıyla ilgili daha önce yayınladığımız şu yazıyı da çok ilginç bulacağınızı tahmin ediyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.