MyCar: Araç sahibini plakayla Facebook'ta bulun
Girişim

MyCar: Araç sahibini plakayla Facebook'ta bulun

Mycar, bir aracın sahibini plakası üzerinden bulmanızı sağlayan bir Facebook uygulaması. Otomobil sevdamız ile Facebook'un popüleritesini yakalamaya çalışan girişim dikey alanda güçlü bir ağ kurmak istiyor.

Uygulama hem Türkçe hem de İngilizce hizmet veriyor. Uygulamayı kullanmak için aracınızın olması gibi bir ön şart yok. Arabası olan kullanıcılar ise kayıt bölümünden marka, model, renk, yıl ve plakasını (plakanız bize bilgilerinizin doğrulunu kontrol için gerekiyor) girerek sisteme dahil oluyor.

Hangi araca sahip olduğunuzu Facebook duvarınızda arkadaşlarınızla paylaşan uygulama, arama motoru üzerinden size ulaşılmasını da sağlıyor.

Şu an 10 bin üyeyi geçen kullanıcı sayısınıFacebook'un etkileşim gücü ile kısa sürede yukarılara taşımak isteyen Mycar,  kişisel araç geçmişinizi bir kayıt altında tutmanın yanısıra yakında açılacak istatistlik bölümüyle Türkiye'deki araba kullanıcılarının istatistiğini çıkarmayı hedefliyor.

Süreç içinde MyCar'ın Facebook'tan bağımsız bir web sitesi ve mobil uygulaması olması da planlanıyor. Gelir modelini hedefe dönük reklamlar üzerine kuran girişim şu an 3 yazılımcı ve 1 tasarımcı ile yoluna devam ediyor.

Yorumlar (23)
 1. Batuhan Batuhan

  Ben şahsen böyle bir sisteme kendi plakamı kaydetmek istemem zaten trafikte birçok manyakla uğraşıyoruz adam gelecek plakayı girecek beni facebooktan bulup bide oradan ayılık yapacak. İleride sorunlar yaşanır gibi geliyo malum eskiden internette birbirine kızıp dışarıda bıçaklananlar çok oldu ülkemizde.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Kesinlikle katılıyorum. Hiç mantıklı bir fikir değil.

 2. Aykut Aykut

  Kişisel bilgi gizliliği açısından her geçen gün daha fazla bilgiyi saklama ihityacı oluşurken bir de üzerine 3. parti bir firmaya sahip olduğunuz araba marka model ve plakasını vermek ciddi bir risk aslında. Bu durumu 3.parti firmanın vereceği güven ile hafifletmek belki mümkün olabilir ancak baktığımızda "myCar" uygulamasının "gizlilik bildirgesi" metninin özensiz hazırlanışı ve imla hataları ile dolu oluşu bu güvenin daha başta oluşmasına engel oluyor sanırım.

 3. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  Farklı bir girişim ama pek sağlıklı bulmuyorum

 4. Onur Kadıoğlu Onur Kadıoğlu

  Dolandırıcılar için gerekli bilgileri sağlamış olacaktır bu sistem. Bence tehlikeli.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Yakında adını soy adını gir, T.C. Kimlik numarasını bul vb. uygulamalar çıkarsa hiç şaşırmayacağım.

 5. Selin Selin

  Boyle cinfikirleri seviyorum. arabamla trafikte geziyorsam buraya da kaydederim. hem erkekler bu projeyi beğenecektir boy boy arabalarıyla resim koymaktan daha iyi. bu arada umarım plakasını hala ezberimde tuttugum arkadasta bir an evvel uye olur.

  1. Mert Ak Mert Ak

   Bence kendinizi kaydetmeyin. Aklınızdaki plakanın sahibini de boşverin bence :)

   1. Selin Selin

    Neden ki ? dünya iletişim dünyası. Artık insanlar kredi kartlarıyla ödeme yaptıktan sonra bile attıkları kağıdın üzerindeki isimden facebookta bana ulaşıyor. neden saklayayım kendimi. gayette oldum ve tavsiye ettim.

   2. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

    @ Selin: Ortada iletişimden daha çok güvenlik sorunu var. Artık dolandırıcılık yapmak eskisine göre daha kolay. Birgün adına bir şirket açılmış ya da kredi kartından habersiz para çekilirse vb. şaşırma. Kendi güvenliğini sağlamak bu uygulama gibi platformlara üye olmak kişisel tercihin. Bu arada kendini bu kadar göstermek istiyorsan facebook reklamını tavsiye ederim :)

 6. Murat Murat

  Araç geçmiş bilgisini tutma fikri harika. Özellikle benim gibi draggerlar beğenir. Sadece araba listesinde biraz daha kısaltma yapılabilirmiş.

 7. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Diğer yorumlara katılıyorum. Günümüzde internet üzerinden birçok kullanıcının bilgisine ulaşılıyor. Artık birçok bilinçli kullanıcı kişisel bilgilerini gizlemek için uğraşırken ben neden aracımın plakasını vereyim. Ayrıca ben trafikteyken şu aracın sahibi kim sorusunu sadece kural ihlali yapan ya da trafikte bana sıkıntı yaşattıranlar için diyorum. Bunun haricinde şu aracın sahibi kim demem. O yüzden ben bu sisteme girip bilgilerimi vermem gerekte yok.

 8. Mustafa Mustafa

  bundan sonraki adım: hangi evde kim yaşıyor onun bilgisini girmek :)

 9. Bu uygulama tamamen kullanıcıların araç bilgilerini alıp 3. şahıslara satmak üzerine planlanmış. Araç servisleri, oto kuaför, oto aksesuarcılar vs.

  İletişim bilgilerini de isteyecektir.

 10. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

  Bu uygulama daha önce yabancılar tarafından yapıldı diye biliyorum.

 11. Kerem Altinay Kerem Altinay

  Yabancılardan ziyade birkaç yıl once de benzer bir vardı Plakam diye Facebook üzerinde. Keyifliydi:)

  Hatta: http://www.ardenagopyan.com/?p=87

 12. Sosyal medya nerelere geldi... İnsanlar artık plaka bilgisi gibi mahrem bilgilerini bile paylaşıyorlar. Çok acaip. Sosyal medyadaki çevre sanki adamın gerçek çevresi gibi. Her şey sanallaştı. Durumu o kadar abartmışlar ki şöyle bir uygulama da gördüm: http://apps.facebook.com/unfrienders/

 13. Aytac Aytac

  "en son" uygulama da benden olsun: en özel bilgilerimize kadar kayit edelim, tc no, adres, plaka no, kredi kardi sifresi, banka karti sifresi, email sifresi, facebook twitter vb sosyal sifreleri... bunlarin hepsini kayit edin. Sizde rahatlayin, bu abuk zubuk seyleri cikaranlarda rahatlasin. Merak kalmasin ve kimse simseyle ugrasmasin... belkide cözüm budur, ne dersiniz ;)

 14. İşte bunu sevmiyorum. Tanıtım için kullanılan resim bile düşündürücü: BMW'si olan erkekleri bulma uygulaması. Peki bu hizmetin karşılığı biz uygulamaya ne veriyoruz: plaka bilgimizi.

  BMW'ye de karşı değilim çöpçatanlığa da. Ama bunları sistematize edip üzerine ticari bir yapı kurunca hafiften mide bulandırmaay başlıyor.

 15. Metin Metin

  yorumlara bakılınca kimse bu uygulamayı sevmemiş ama kısa sürede hızlıca büyüyecek diye düşünüyorum

 16. Berk Ataman Berk Ataman

  arkadaşlar neden bu kadar korkuyorsunuz anlamadim. Facebookun hepimize adımızı soyadımızı doğru yazma başarısıda böyle bişiymiydi. IRC de hepimiz nicklerle geziniyorduk. ne oldu da facebooka doğru ismimizi ve soyadımızı girdik? başımıza ne geldiki bundan dolayı? şahsen ben lise arkadaşımla facebook sayesinde bir araya gelip evlenmiş birisiyim. plaka bilgimden de korkum falan yok. gayette guzel kim yaptıysa ellerine sağlık.

 17. Onur Tosun Onur Tosun

  Birkaç sene önce böyle bir girişimin hayata geçeceğini okuduğumu hatırlıyorum. Sitenin adı da www.otoflort.com gibi birşeydi. Amaç; trafikte hoşlanılan kimselere ulaşmaktı. Geçmişte tutmadığına göre, gelecekte de tutma şansı az bence.

 18. Umarım hedeflerindeki seviyeye gelirler.