Facebook'a üyelik için yaş sınırı kaç olmalı? [İnfografik]
İnfografik

Facebook'a üyelik için yaş sınırı kaç olmalı? [İnfografik]

Facebook'a kayıt olmak için 13 yaşın üzerinde olma zorunluluğu yasalarla korunuyor. Fakat bu yaş sınırı limitinin daha yüksek olması gerektiğine inanılıyor.

SodaHead.com sitesinin 2 binin üzerinde kullanıcı ile yaptığı araştırmaya göre, ankete katılanların yüzde 34'ü Facebook kayıt olmak için 13 yaş sınırının doğru bulduğunu söyledi.

Araştırmada yaş aralıklarına göre de kullanıcıların konuyla ilgili görüşlerine başvurulmuş. 55-64 yaş arasındaki kullanıcıların yüzde 76'sı sınırın 13 yaşın üzerine çekilmesini istiyor.

13-17 yaş arasındaki kullanıcıların yüzde 57'si ise bulundukları yaş aralığında Facebook'a kayıt olmalarının mümkün olmasını istiyorlar. Yani genel olarak araştırmaya katılanların yaşları arttıkça, 13 yaş sınırına bakış açıları da değişiklik gösteriyor. Genç popülasyon 13 yaş sınırını genellikle doğru bulurken, Facebook'a kayıt olma yaş ortalamasının gün geçtikçe düştüğü, hatta yeni doğan bebeklere bile Facebook hesapları açıldığına sıkça şahit olabiliyoruz.

Yorumlar (5)
 1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Yaş sınırı yukarıda çekilse, küçük yaşta kişilerin facebook'a üye olmasını engelleyemezler. Bence ebeveynlere iş düşüyor. Aile her zaman çocukları sıkmadan ama sıkı bir takipte olmalı...

 2. Sonuçta ülkemizdede ilkokul çağlarından itibaren bilgisayarlı eğitime geçildiğine göre 13 yaş sınırı normal olarak karşılanmalı.

 3. Kemal Kemal

  Yaş sınırı 18 olmalı :) ama komple kapatılması çok daha güzel olurdu bence zaman kaybından başka bir şey değil bence :)

  makale için teşekkürler.

 4. Özge C. Özge C.

  18 olmalı bence de ! Kemal sana katılıyorum ben bu sene YGS-LYS mağdurlarından birisiyim