Kony 2012'nin yarattığı viral etki
Sosyal Ağlar

Kony 2012'nin yarattığı viral etki

Son günlerde sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri Kony 2012 hareketi. Invisible Children adlı topluluğun yayınladığı video sonrasında tüm dünyada konuşulmaya başlanan hareket bir savaş suçlusunun yakalanması için yankı yaratma amacı taşıyor.

Joseph Kony adlı savaş suçlusu, Uganda'da bulunan Tanrı'nın Direniş Ordusu (LRA) lideri. Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından adam öldürme, cinsel kölelik, tecavüz, işkence, çocukları zorla orduya katma gibi suçların bulunduğu 33 ayrı insanlık ve savaş suçundan aranan caninin yakalanma çağrısı, sosyal medya üzerinden yapılıyor.

Bu durumun gün ışığına çıkması ise biraz trajik. Uganda gezileri esnasında abisi Kony tarafından öldürülen bir çocukla tanışan Jason Russell ve arkadaşları, durumu engellemek için Invisible Children topluluğunu kuruyor ve harekete dikkat çekmek istiyorlar. Uganda'da çekilen belgesel video ise savaş suçlusu Kony'den kaçan çocukların içlerinde bulunduğu acı durumu gözler önüne seriyor.

Yarattığı viral etki ve gördüğü destek sayesinde 6 günde 70 milyondan fazla kişinin izlediği video ile birlikte amaç Kony'nin yakalanmasını sağlayabilmek. Şu an sadece sosyal medya üzerinden devam eden hareket, 20 Nisan'da tüm dünya genelinde gerçekleşecek bir eyleme dönüşecek. Böylece sosyal medyada destek veren kalabalık, posterler ve stickerlar ile bu konuya dikkat çekmek için buluşacak. Eylemin Türkiye ayağı, 20 Nisan Cuma akşamı saat 20:00'de Taksim Meydanında yapılacak.

Yorumlar (11)
 1. 15 sene sonra film olur demedi demeyin.

 2. Secneb Secneb

  birileri bir yerlere girmek için bahane arıyor olmasın sakın?

  1. İdil İdil

   Nedeni ne olursa olsun, kac para harcsnirsa harcansin, isterse birden fazla filmi cevrilsin Ne onemi var? Onemi olan bir caninin cocuklara tecavuz ediyor ve onlari kolelestiriyor olmasi yasadigimiz dunyada..Buna duyarsız kalmak için bahaneler uydurmak yerine gerçekle yüzleşecek çorbaya tuz eklemek isterim ben..

 3. Ben de şöyle bir video buldum.

  http://www.youtube.com/watch?v=upITVcXw_Gk

  Bu adam şu anki Uganda devlet başkanı Museveni. Biraz araştırırsanız sicilinin Kony'e rahmet okutacağını görürsünüz. Karışık işler...

 4. Mehmet Mehmet

  Bu konu daha önce birçok filmde de işlenmiş hatta Leonardo Di Caprio'nun oynadığı Blood Diamond filmin de çok güzel işlenmiş ve büyük yankı uyandırmıştı. http://www.imdb.com/title/tt0450259/)

  Lakin görünen o ki Invisible Child toplantıdığı paralarla sadece eylem yapıyor. Charity işinde güzel para var. http://c2052482.r82.cf0.rackcdn.com/images/895/original/AR11_small_final2.pdf?1325722694 raporu inceleyin sadece gezilere 2011 1.5M dolar harcandığını göreceksiniz.

 5. Ercan Ercan

  daha neler... bırakın CİA takip etsin yahu size ne:)

 6. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Uganda da petrol bulundu galiba :) ABD girmek için bahane arıyor olmasın?

 7. Filmi var zaten ali :) http://www.imdb.com/title/tt1586752/ adamların amacı para kırmak amerikalıların yaptığı hiç bir insani eylemi samimi bulmuyorum arkasında mutlaka bi dalavere çıkıyor daha sonra.

 8. Salim Salim

  Arkadaşlar lütfen inanmayın bu şeylere amerikadan kimseye hayır gelmez ıraka girdiler petrol için ugandayada girmek istiyorlar aynı sebepten bunu dünyaya yardım amaçlı göstermek istiyorlar ama amerikadan kime iyilik gelmişki ugandalılara gelsin.

 9. Gezeglen Gezeglen

  reklam amaçlı desem, cia fbi işi ne acaba amerikada...