BatanGemi.com: Ucuz ürünlerle yüksek cirolar mümkün mü?

BatanGemi.com: Ucuz ürünlerle yüksek cirolar mümkün mü?

Ortalama sayılabilecek bir sermaye ile yola çıkarak, ağırlıklı olarak sadece çok ucuz ürünler satan bir e-ticaret sitesi yüksek cirolara ulaşabilir mi? Henüz 1 yaşını doldurmamış olan BatanGemi.com bunun mümkün olduğunun en güzel örneklerinden biri.

Bir yıla yakın bir çalışmanın ardından, Mart 2011’de beta olarak hayata geçen ve ilk siparişini 28 Mart’ta alan ve kendisini “günlük fırsat sitesi” olarak tanımlayan BatanGemi.com ciddi bir tanıtım bütçesi ayırmadan her ay cirosunu yaklaşık yüzde 15 civarında büyüten ve içinde bulunduğumuz Mart ayı sonunda aylık 600 bin TL’lik satışa ulaşmayı hedefleyen, Türk e-ticaret sektörü içindeki ilginç örneklerden biri.

Bir Taksitci Limited Şirketi iştiraki olan BatanGemi Mustafa Sevinç ve Mustafa Vardalı tarafından kuruldu. İsmini “batan geminin malları” deyiminden alan site şu anda operasyonlarını 450 metrekarelik bir alanda 17 kişilik ekibi il sürdürüyor.

Her ay yaklaşık yüzde 15’lik büyüme gösteren site bu ay sonuna kadar 600 bin TL’lik ciroya ulaşmayı hedefleyen sitenin kurucularından Mustafa Vardarlı’dan aldığım bilgiye göre  Aralık 2012’de hedefi ise 1,5 milyon TL’lik hacme ulaşmak. yüzde 15’lik büyüme hızı yavaşlasa bile devam ettiği taktirde bu hedefe ulaşmak matematiksel olarak oldukça mümkün görünüyor.

Sitenin en dikkat çeken özelliği satılan ürünlerin çok ucuz olması. Mustafa Vardarlı, bu fiyatların hiçbir aracı kullanmadan direkt üretici veya ithalatçıdan yüksek volümlü alımlar sayesinde mümkün olabildiğini söylüyor. Her ne kadar ürünlerin kar marjı çok yüksek olmasa da, sepet başına ürün adedinin hızla artması son 1 yıl boyunca site için en önemli gelişmelerden biri.

İlk başlarda sepet başına ürün ortalaması 1,9 iken, bu konunun hem karlılık, hem de lojistik aısından öneminin farkında olan kurucular bu oranı arttırmaya yönelik çalışmalar yapmışlar. Bu çalışmalar sonucunda sepet başına ürün ortalaması önce 2,4’e yükselmiş, şu anda ise 2,7’ye ulaşmış. Bu konudaki devam eden son çalışmalar sonucunda ulaşılması hedeflenen ortalama ise 3,5.

Şu anda 25 farklı tedarikçi ile çalışan BatanGemi’nin bir sonraki en büyük adımı ise Eylül ayı gibi kendi ürün ithalatına başlayarak atacak. Bu da yeni operasyon maliyetleri ve şartları getirse de aracıların sayısını daha da azaltmak açısından çok önemli bir değişime neden olacak.

Neredeyse sadece çok ucuz (fırsatların yarısına yakını 10 TL altı) ürünlerin sunulduğu e-ticaret sitelerinin en önemli sorunu olan düşük kar marjı gerçekten de önemli bir konu. Ama doğru operasyon ve doğru bir strateji ile bu sorunu aşmak da mümkün. Sanıyorum ki BatanGemi’nin başarı hikayesi e-ticaret ile ilgilenen özellikle genç girişimciler için önemli bir örnek oluşturacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.