'Yeni iPad' iOS 5.1, Retina Display ve 4G ile geliyor

'Yeni iPad' iOS 5.1, Retina Display ve 4G ile geliyor

Apple'ın merakla beklenen yeni iPad'i Apple'ın yeni CEO'su Tim Cook tarafından tanıtıldı. Apple, 'The New iPad' (Yeni iPad) olarak nitelendirdiği yeni tablet, sunumun ilerleyen dakikalarına gösterilen bir videoda '3. nesil iPad' olarak ifade edildi. Apple böylece iMac ve Mac Book Air'de kullanmadığı numaralandırma sistemini iPad'den de atmış oldu.

Yeni iPad hakkında daha önce ortaya atılan iddialardan, ismi hariç, pek çoğu doğru çıkmış görünüyor. Ekranda görünen yeni iPad'in görünümü iPad 2'ye çok benziyor. iPhone 4 ve 4S'te kullanılan yüksek çözünürlüklü Retina Display ekran teknolojisi yeni iPad'de de kullanılmış (2048x1536 piksel). Yine beklendiği üzere yeni tablette 4G  (LTE) bağlantı özelliği bulunuyor.

Yeni iPad 16 Mart'tan itibaren 499 dolar'dan başlayan fiyatlarla ABD, Kanada, Almanya, Fransa, İsviçre, Japonya, İngiltere ve Avustralya'da satılmaya başlayacak. iPad'in isimlendirmesinde sayı ekleri kullanmaktan vazgeçen Apple, Cook'un tabiriyle 'bir kategori tanımlamış' oluyor.

Cook'un 'Yeni iPad' olarak tanımladığı tablet hakkında verdiği bazı bilgiler şöyle:

Son çeyrekte 15.4 milyon iPad satıldı. Bu her hangi bir PC üreticisinin sattığı toplam bilgisayar sayısından daha fazla. Örneğin HP son çeyrekte 15.1 milyon PC satmış.

iPad için 200 binden fazla uygulama var. Tim Cook, iPad'i 2 yıldan daha az sürede piyasada olan bir cihaz için 'oldukça iyi' olarak tanımladı ve diğer tabletler için bu kadar kaliteli uygulamalar olmadığını söyledi.

Geçtiğimiz yıl farklı markalardan 100 tablet modeli piyasaya sürüldü ama Cook'a göre hiç biri iPad ile rekabet edemedi.

Cook, yeni iPad'de A5x işlemci bulunduğunu açıkladı. Arkada 5 megapiksellik iSight kamera mevcut. iPhone 4'teki kameranın aynısı bu. Kamera 1080p çözünürlükte video çekimi yapabiliyor.

Yeni iPad'de sesle metin girişi de yapılabilecek. iPad artık kişisel bağlantı noktası olarak da kullanılabilecek, tabi operatör desteklerse. 

Yeni iPad'de batarya ömrü 10 saat; 4G bağlantıdaysa 9 saat gidiyor. Yeni iPad 9.4 mm inceliğinde ve WiFi'lı modeli 635 gram ağırlığında. Önceki iPad 2 WiFi modelinin 601 gram olduğunu düşünürsek önemli bir ağırlık farkının olmadığını söyleyebiliriz.

Gelelim yeni iPad'in fiyatlarına.

WiFi'lı olanların fiyatları şöyle:

16GB 499 dolar

32 GB 599  dolar

64 GB 699 dolar

WiFi ve 4G olanların fiyatlarıysa şöyle:

16GB 629 dolar

32GB 729 dolar

64GB 829 dolar

Yeni iPad 16 Mart'tan itibaren ABD, Kanada, Almanya, Fransa, İsviçre, Japonya ve İngiltere'de satılmaya başlayacak. Bugünden itibaren ön sipariş alınmaya başlıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.