İnternet girişimcilerinin Acun Ilıcalı’dan öğreneceği 5 şey
Genel

İnternet girişimcilerinin Acun Ilıcalı’dan öğreneceği 5 şey

Konuk yazarımız Nurettin Özdoğan, Divas Pırlanta Yönetici Ortağıdır.

Acun Ilıcalı... Yaptığı işlerle milyonları ekrana kilitleyen bir televizyoncu olarak tanınsa da aslında bir girişimci kendisi. Yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendiği birçok TV programı reyting rekorları kırarken yarattığı ekonomi de sürekli gündemde.

Acun Ilıcalı her ne kadar televizyonun dahi çocuğu olarak bilinse de onu bir girişimci olarak değerlendirmek özellikle de internet girişimcilerine farklı bir perspektif açabilir. Bu yüzden Acun Ilıcalı’nın başarısının sırrını 5 maddede değerlendirmeye çalıştım.

1) Başarılı formatları Türkiye’ye getirmek

Acun Ilıcalı’nın en başarılı yaptığı şeylerden biri, yurtdışında başarısı ispatlanmış TV formatların Türkiye hakkını alıp, başarıyla uyarlamak oldu. Survivor’dan Fear Factor’a , Oses Türkiye’den Yetenek Sizsiniz’e kadar birçok program dünyanın dört bir yanında reyting rekorları kırıyordu. Acun Ilıcalı, bu formatları yakından takip ederek Türkiye’ye getirdi ve başarılı bir şekilde de uyarladı. Türkiye’deki başarılı internet projelerine baktığınızda hemen hemen hepsi yurtdışındaki başarılı projelerin klonu. Gittigidiyor; ebay’i, Markafoni; Vente-Privee’yi, hepsiburada; amazon.com’u çok başarılı bir şekilde klonladı.

2) İyi ilişkilere sahip olmak

Biz gazetecinin “Nasıl başarılı oldunuz?” sorusuna bakın Acun Ilıcalı nasıl cevap veriyor? “O alandaki ve ilintili alanlardaki herkesle çok iyi ilişkiler kuracaksınız. Bu yıllar alır, bıkmayacak, pes etmeyeceksiniz.” Acun Ilıcalı TV kariyerinin ilk yıllarını Televole’de futbolcularla mini röportajlar yaparak geçirdi. Futbolcularla kurdugu samimiyetle yükselerek kendi programını yapmaya başladı. Zaman içerisinde sanat dünyasında yakın ve samimi diyaloglar kurarak onun imzası taşıyan programlara birçok ünlünün gözü kapalı katılmasını sağladı. İnternet dünyasında da samimi ve iyi ilişkilere sahip olan girişimciler çok hızlı ilerleyebiliyor.

3) Yapılmayanı yapıp, herkesin konuşmasını sağlamak

Acun Ilıcalı birçok programında rakiplerinin yapmadığı ya da yapmayı cesaret edemedeği şeyleri yaparak konuşulmasını sağladı.. Adriana Lima, Christina Aguilera, 50 Cent gibi dünya yıldızlarını Türkiye’ye getirerek programlarına çıkardı. Cem Yılmaz’dan Milli Takım’a, Fatih Terim’den Ali Koç’a kadar birçok önemli ismi yardım amaçlı programlarında yarıştırdı. Artan rekabette rakiplerinizle arayı açmanın yolu yapılmayan yapmakla geçiyor. Acun Ilıcalı da bunu yaptı. Her işte olduğu gibi internet sektöründe de kural bu şekilde gerçekleşiyor.

4) İşin her noktasına hakim olmak

Her ne kadar ekranın önünde olsa da onu yakından tanıyanlar daha çok ekranın arkasındaki disipli çalışmasından bahsederler. Montajdan, konuk seçimine, sahne dekorundan jenerik müziği seçimine kadar birçok alana hakimdir Acun Ilıcalı. Zaten başarı her detaya hakim olmakla geliyordu. İnternet için de durum böyle. Sizin bir eticaret girişiminiz varsa; tedarikten performans reklamcılığına, lojistikten müşteri hizmetlerine kadar birçok alana hakim olmak ve işin başında olmak gerekiyor. Daha da ötesi belki de şirketteki en iyi paket yapan kişi de olabilirsiniz.

5) Seni öldürmeyen şey güçlendirir

Acun Ilıcalı’nın röportajlarını okuduğunuzda her zaman şansı yaver gittiğini görmeyeceksiniz. Genç yaşta birçok badireler atlatmış. Genç yaşta evlenmiş, boşanmış, ailesini kaybetmiş. Birçok iş yapmış başarısızlıklar da yaşamış. Tesadüfen televizyonculuğa başlamış, istikrarlı bir şekilde yükselmiş. Yaşadığı bu badirelere rağmen pes etmeyip, bir kere başarıyı yakaladığında asla onu bırakmadı ve çıtasını hep yükseltti. İnternet girişimciliğinde hep tartışılan şeydir, özveri. Belki işler ilk başta yolunda gitmeyecek ancak özverili ve istikrarlı olursanız başarıyı yakalayabilirsiniz ve bir daha onu bırakmazsınız. Katlanarak da büyür. Nietzsche'nin söylediği gibi “Seni öldürmeyen şey güçlendirir” sözü en çok girişimcilerin üstüne alındığı sözdür.

Yorumlar (47)
 1. Altıncı maddeyi de ben ekleyeyim:

  Başarının ne olup olmadığına; kimi örnek alıp almamanız gerektiğine iyi karar verin. Mümkünse Acun Ilıcalı'yı örnek almamaya çalışın

  1. Mert Ak Mert Ak

   Katılıyorum.

  2. Fırat Esmer Fırat Esmer

   +1

  3. Acunu ornek almayalım, mesela Sina Afra'yi ornek alalım.

   Acun'dan farkı ne? O da yurtdışından format getirmedi mi? Simdi her yerde ahkam kesiyor. Bırakın bu işleri Acun Firar'da donemınden kıskanıyorsunuz. Biliyorum ;)

  4. Kıskanmamayı, başarıyı desteklemeyi ne zaman öğreneceğiz acaba? 21 yaşında tamamen iflas etmiş bir adamdan bahsediyoruz.

 2. Serdar Kara Serdar Kara

  Ek olarak:

  Her gün insanların karşısına çıkıp ta kendinizi antipatik göstermeyin.

  Yeter Acun...Seni görmek istemiyorum TV'de.Ara ver biraz.

 3. Huseyin Huseyin

  bu basarı hikayeleri ile insanlar daha fazla ne kadar uyutulacak bilemiyorum.

  eğer başarısızlık hikayeleri kitaplaştırılsa idi, yeryüzünde onları sığdıracak kütüphane kalmazdı.

 4. Acun'mu? İşleyecek başka biri bulamadınız mı? Zaten kendisi yeterince gündemde başarılı veya değil ama bir şeyleri ispatlamış birisi. Bilindik şeyleri tekrar tekrar işlemek boşluktan başka bir şey değil bence. Daha iyi yazılar görmek dileğiyle.

  1. Acunu anlatmaya gerek yok zaten biliyoruz. Daha genç zorluklardan geçen, kendini aşan birilerini anlatan yazılarınızı bekleriz

 5. Son dönemde okudğum en boş yazılardan biri olmuş. Webrazzi'ye yakıştıramadım.

  1. aynen...

   gereksiz kelimesini de ben ekliyeyim...

 6. Ben gerçekten şunu anlamakta güçlük çekiyorum. Bu ülkede başarılı diye adlandırılan herkes aslında bir başkasını kopya ederek başarılı olmuş. Yani olay şu gidiyorsun bir yere orada gerçekten icad etmiş birinden görüp ülkenizde sanki siz bulmuş gibi sunuyorsunuz. Veya Aynısını gelip ülkenizde uygulayıp başarılı oluyorsunuz. Eğer girişimcilik bu ise en büyük girişimci Bukelamundur.

 7. işte "meyve veren ağaç taşlanır sözüne" örnekler, yahu kardeşim adamın nesi başarısız bunların hepsi tesadüf mü? Sıkıyorsa siz yapın?

  1. Sende yapabilirsin.

 8. Acun Ilıcalı kendi internet girişiminde bir başarı gösteremedi. Sadece televizyondan elde ettiği kaynakları, reklam potansiyelini kullanarak ziyaretci sayısını çok arttırdı.

  İnternet ve televizyon çok farklı mecralar, en azından ulaştığı kitlenin olaylara verdiği tepkiler çok farklı.

  Bu nedenle TVden bir başarı hikayesini alıp internet ortamına uygulamaya çalışmak büyük ihtimalle tecrübeden başka birşey kazandırmayacaktır.

  Acun'dan örnek alınması gereken en önemli özellik bence, yurtdışındaki bir formatı alıp bizim halkımızın seveceği öğelerle süsleyerek sunmasıdır.

  örn: Survivor yarışmasına sadece güçlü kişileri gönderirseniz Türkler izlemez, sorun yaratan tipleri gönderirseniz kimse kaçırmaz.

  İnternet girişimlerinde de bunu göz önünde bulundurmak ve Amerikada tutan bir projeyi hiç değiştirmeden Türkiyede modellemekden kaçınmak gerekir diye düşünüyorum.

  1. TR sıralamasında ilk 100 deki bi site sence başarısız mı? senin başarın ne mesela_?

   1. Tv'de web sayfama girin hediye veriyim dersen her proje ilk 100'e girer!

   2. Çağrı Çağrı

    Herhangi bir siteyi sürekli programlarında söylese emin ol o da girerdi ilk 100' e.

   3. Erkin Y. Erkin Y.

    ilk 100'deyse gayet başarılıdır. öyle ya da böyle..

 9. Tunç Yalçın Tunç Yalçın

  Yeryüzüne daha çok primatların hakim olduğunu düşünürsek, yurtdışından türkiye'ye getirilen tuhaf programların ticari başarı yakalaması gayet doğal. Ama sadece dönen parayı bir başarı gibi lanse ettiğinizde bazı insanları sadece sinirlendirmekle kalmaz, ağzını da bozarsınız.

 10. Bir madde de ben ekleyeyim. Sohretini ve cevreni kullanirsin ve acunn.com acarsin olur biter.. ne kasacaksin girisimcilik, vizyon mizyon..

 11. Kediler ulaşamadığı ciğere mundar dermiş derlerdi de inanmazdım. Yorum yapanların büyük bir bölümü "ah ulennn ahhhh" der gibi saki :))

 12. gayet güzel ve anlamlı bir yazı girişimciler için

 13. Sanki bana biraz parayla yapılmış haber gibi geldi. Acun Ilıcalı dandik dandik formatları izletip türk halkının boş olan kafasını iyice boşaltan lümpen bir insandır. Bu insanı lütfen örnek olarak göstermeyin.

  1. Tamamen öyle. Acun Ilıcalının başarı ile ilişkilindirilmesi başarıyı gerçek anlamda yakalamış bir çok insan varken Acundan bahsedilmesi uygun olmamış.

 14. Acun üzerine böyle beyin cimnastiği yapmak pek yararsız sayılmaz. Özellikle birinci madde anlamlı. Tabii klonlama değil de Türkiye'ye uyarlamak önemli olan.

  Ama Acun'un yaptığının sıfırdan bir iş modelini hayata geçirmek, pazardaki boşlukları değerlendirmek vs. gibi şeylerle uzaktan yakından ilgisi yok. Zaten Reyting=Para şeklinde işleyen bir sistem var ve reyting alıp bunu sürdürebilen herkes bu sistem içinde "başarılı" kabul ediliyor.

  Fakat girişimcilerin önlerindeki mücadeleler ve başarı kriterleri çok farklı şeyler bence.

 15. Azim. Sabir. Iyi niyet. Hirs.

  Yaziyi sizler icin kisalttim :)

  ve ekliyorum:

  kimin ne veya nasil yaptigi önemli degil, sizin ne yapabileceginiz önemli. "Gercek beceri, caba gerektirmez" onun icin, bildiginiz ve anladiginiz isten vazgecmeyin ve ilk 4 noktanin önünde yazanlari unutmayin.

  Saygilar!

 16. Ulaşamadığımız yere laf atmamak gerek.

  Kendisini takdir ediyorum. Olumsuz yorum yapılacak birisi ve işi olduğunu da düşünmüyorum. Teşekkürler Webrazzi.

 17. Ucuz ve niteliksiz bir yazi olmus webrazzi icin.

 18. Eleştirenzi Eleştirenzi

  Manşette görünce bir içerik var sandım. Ne boş bir yazı bu böyle?

 19. Ellerine saglik Nurettin. Güzel yazi.

 20. Serafettin Serafettin

  Yapılmayanı yap diyip başarılı formatları Türkiye’ye getirmekten bahsetmek de ilginç olmuş.

  1. güzel tespit

   1. Burak Nebioğlu Burak Nebioğlu

    Bulunduğu lokasyonda olmayan bir model olması kasdedilmiş olmasın.

 21. Çekemeyen çok kişi var, adam başarılı yahu, a dan z ye başarılı işte yaptığı anlaşmalar, kazandığı ve kazandırdığı ucretler, şirket profili tamamı ile hepsi başarılı bir profil neresi başarısız ?

  Yabancı formatı Türkiye'de yayınlıyor gibi yazılar yazılıyor, güzel diyorsunuz yabancı formatı alan bir çok kanal ve program var, önemli olan aldığınız formatı ülke şartlarına göre uyarlayabilmek bunu yapabiliyorsanız sorun yok.Başarılı işte.

  Ancak bana göre onun için başarının başladığı yer çevresi, en önemli madde bu çevren olursa başarılı olursun, örneğin bugün ben ve o iki aynı şirket açsak elbette o hep ılk tercıh edılen olur, zaten bu işlerede boyle başlamadı mı, yıllarca emek verdiği kanala format getirdi, normal bir şirketi olsaydı belki de o kanal almazdı yapımını dediğim gibi bu işler çevre, tanınma, manevi anlamda kredinin olması olayı başka bir şey değil.

  Dip not : İnternet projesi tam bir hayal kırıklığı elindeki böyle bir malzemeyi nasıl değerlendiremiyor anlayabilmiş değilim, gerek isim, gerek markalaşma gerekse yazılım adı altında her yeri problemli bir site, girdiğimizde ne nerdedir bulamıyoruz o derece halbukı dizi ve maç ozet yayın hakları kendısınde kullanımı basıt bır yazılımı olsa bugun pıyasanın hakımı olmayı başarmıştı.

 22. Seozkan Seozkan

  Başığı gören bir yabancı olsaydı eğer heralde bu adamı Türkiye'nin Larry Page'ı veya Mark Zuckerberk'i zannederdi, biran bende öyle sandım da:) sonra silkindim kendime geldim.

 23. Açıkcası yanlış bir karşılaştırma olmuş. Internet sitesini kendi programları ile destekleyen elindeki içeriği başarılı şekilde sunmaktan öteye geçmeyen bir web sitesi sahibinin bu başlığı hakettiğini düşünmüyorum. Acun Ilıcalı başarılı bir TV yapımcısı fakat bir internet girişimcisi değil. Internet yapılacak tek benzetme, yabancı modelleri Türkiye şartlarına iyi adapte etmesidir.

 24. mevcut siyasi iradenin "vatandas afyonu" olarak yarattigi ve destekledigi bir kisidir. Zaten bu minnetarligini da baskanimizin annesinin vefatinda gostermistir. Ancak ayni anlayisi dogru veya yalnis bu ulke icin canlarini kaybeden 24 kardesimiz icin gostermeyisi de onun kalitesini ve nereden geldigini gosterir.

  Geldigin yer onemli, ama bir o kadar onemli olan da oraya gelene kadar nelerden vazgectigindir. Acundan geriye pek bisi kalmamis.

 25. Metin Özkaya Metin Özkaya

  Yukarıda yazılanları herkes harfiyen uygulasın,başarı oranı %30 dan öteye gitmez. Acun Ilıcalı başarı rüzgarının nereden eseceğini koklayabilen ve o rüzgarın içine hepimizden bir şeyler katabilen halktan biridir.Onun başarısının en büyük sırrı allah vergisi bir ışık enerjisidir...Yolda rastladığı bir ayakkabı boyacısıyla sohbet eden,çekim sırasında izleyicilerden biri ile halı saha maçı bağlayacak kadar futbolu seven,zaman zaman da çocuklar gibi atari oynayan çılgın bir ruh.Bence onu sadece izleyin yoksa kafanız karışır...

 26. ''Yapılmayanı yapıp, herkesin konuşmasını sağlamak'', olması gerekenler ve yapılması gerekenler.

  Artık ülkemizde kim olursa olsun ülke içi başarılardan veya aynı insanların tekrar tekrar konu haline getirilip manşetlere taşınmasından gına geldi. İnternet ve teknoloji geliştikçe dünyada küçüldü tamam burasını anladık da niye ülke sınırlarını aşabilen insan sayısı yok. Akvaryum balıklarını görmekten sıkıldık artık. Okyanusa açılında görelim. Sizi davet etsinler ülke, ülke dolaşın dünya yıldızı olun, ertesi gün sizi haber yapsınlar heryerde. Sizi davet etmek için çırpınsınlar birbirleriyle yarışsınlar. İşte olması gerekenler bu aslında.

  Uyutuluyoruz resmen.

  Burada süperstar, pop müziğinin kraliçesi yok o yok bu dediğimiz sanatçıları yurtdışında tanıyan yok.

  Çok yazık.

  Uyan Türkiye...

  Kral çıplak...

 27. Maurers Maurers

  Webrazzi için gerçekten uygun olmayan bir örneklendirme olmuş. Başarı için ya da başarılı kişiler için Acun'dan daha öte örnekler vardır.

 28. Çok reklam kokan bir haber olmuş :)

  Acun'un başarısını kimse inkar edemez; ama internette resmen çuvalladı..

  Siteme girin hediye kazanın diye Tv de reklam yaparsan o site her zaman ilk 100 e girer...

  Webrazzi lütfen konuk yazar ve konu seçiminde dikkatli olun...Size yakışmadı...

 29. Bu yaziyla ilgili uzuldugum tek sey yapilan yorumlar oldu maalesef, ilginc bir noktaya deginilmis ve bence gayet faydali olmus bir yazi ama maalesef insanimiza birsey begendirmek mumkun degil. Bu yazi ile ilgili webrazziye yakismamis birsey varsa oda altindaki yorumlardir.

 30. Baran Baran

  Acun demişti ki: Son 5 yılda Türkiye’de internet kullanıcısı 14 milyondan 33 milyona çıkmış. Ama eğlenceli, her şeyden biraz sunan bir site yok. Şu an Show TV gücünde bir site kuruyorum. Geleceğim nokta en çok tıklanan sitenin 10 katı ve bunu üç ayda yapacağım. 10 milyon ziyaretçi hedefliyorum, 7 milyon da üye... Amacım dünyada ilk 10’a girmek. Çok zor değil. Aylardır ekip geceli gündüzlü çalışıyor.

 31. Ismail Demirkaya Ismail Demirkaya

  Bence Acun ılıcalının en önemli yanı kişisel aurasının yüksek oluşu.Yani insanlarda istemsiz bir çekim oluşturuyor.Bazı insanlarda bu Allah vergisi oluyor.Tarihte iz yapmış ve etrafına milyonlarca kişi toplamış birçok kişide bu kişsel aura yeteneğini görüyoruz...

 32. Güncel Blog Güncel Blog

  gercekten aynen yazılanları yaparak bir numara oldu neredeyse.daha neler yapacak bekleyıp göreceğiz

 33. geeçekten medya sektöründe örnek alınacak insan