İnternet girişimcilerinin Acun Ilıcalı’dan öğreneceği 5 şey

İnternet girişimcilerinin Acun Ilıcalı’dan öğreneceği 5 şey

Konuk yazarımız Nurettin Özdoğan, Divas Pırlanta Yönetici Ortağıdır.

Acun Ilıcalı... Yaptığı işlerle milyonları ekrana kilitleyen bir televizyoncu olarak tanınsa da aslında bir girişimci kendisi. Yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendiği birçok TV programı reyting rekorları kırarken yarattığı ekonomi de sürekli gündemde.

Acun Ilıcalı her ne kadar televizyonun dahi çocuğu olarak bilinse de onu bir girişimci olarak değerlendirmek özellikle de internet girişimcilerine farklı bir perspektif açabilir. Bu yüzden Acun Ilıcalı’nın başarısının sırrını 5 maddede değerlendirmeye çalıştım.

1) Başarılı formatları Türkiye’ye getirmek

Acun Ilıcalı’nın en başarılı yaptığı şeylerden biri, yurtdışında başarısı ispatlanmış TV formatların Türkiye hakkını alıp, başarıyla uyarlamak oldu. Survivor’dan Fear Factor’a , Oses Türkiye’den Yetenek Sizsiniz’e kadar birçok program dünyanın dört bir yanında reyting rekorları kırıyordu. Acun Ilıcalı, bu formatları yakından takip ederek Türkiye’ye getirdi ve başarılı bir şekilde de uyarladı. Türkiye’deki başarılı internet projelerine baktığınızda hemen hemen hepsi yurtdışındaki başarılı projelerin klonu. Gittigidiyor; ebay’i, Markafoni; Vente-Privee’yi, hepsiburada; amazon.com’u çok başarılı bir şekilde klonladı.

2) İyi ilişkilere sahip olmak

Biz gazetecinin “Nasıl başarılı oldunuz?” sorusuna bakın Acun Ilıcalı nasıl cevap veriyor? “O alandaki ve ilintili alanlardaki herkesle çok iyi ilişkiler kuracaksınız. Bu yıllar alır, bıkmayacak, pes etmeyeceksiniz.” Acun Ilıcalı TV kariyerinin ilk yıllarını Televole’de futbolcularla mini röportajlar yaparak geçirdi. Futbolcularla kurdugu samimiyetle yükselerek kendi programını yapmaya başladı. Zaman içerisinde sanat dünyasında yakın ve samimi diyaloglar kurarak onun imzası taşıyan programlara birçok ünlünün gözü kapalı katılmasını sağladı. İnternet dünyasında da samimi ve iyi ilişkilere sahip olan girişimciler çok hızlı ilerleyebiliyor.

3) Yapılmayanı yapıp, herkesin konuşmasını sağlamak

Acun Ilıcalı birçok programında rakiplerinin yapmadığı ya da yapmayı cesaret edemedeği şeyleri yaparak konuşulmasını sağladı.. Adriana Lima, Christina Aguilera, 50 Cent gibi dünya yıldızlarını Türkiye’ye getirerek programlarına çıkardı. Cem Yılmaz’dan Milli Takım’a, Fatih Terim’den Ali Koç’a kadar birçok önemli ismi yardım amaçlı programlarında yarıştırdı. Artan rekabette rakiplerinizle arayı açmanın yolu yapılmayan yapmakla geçiyor. Acun Ilıcalı da bunu yaptı. Her işte olduğu gibi internet sektöründe de kural bu şekilde gerçekleşiyor.

4) İşin her noktasına hakim olmak

Her ne kadar ekranın önünde olsa da onu yakından tanıyanlar daha çok ekranın arkasındaki disipli çalışmasından bahsederler. Montajdan, konuk seçimine, sahne dekorundan jenerik müziği seçimine kadar birçok alana hakimdir Acun Ilıcalı. Zaten başarı her detaya hakim olmakla geliyordu. İnternet için de durum böyle. Sizin bir eticaret girişiminiz varsa; tedarikten performans reklamcılığına, lojistikten müşteri hizmetlerine kadar birçok alana hakim olmak ve işin başında olmak gerekiyor. Daha da ötesi belki de şirketteki en iyi paket yapan kişi de olabilirsiniz.

5) Seni öldürmeyen şey güçlendirir

Acun Ilıcalı’nın röportajlarını okuduğunuzda her zaman şansı yaver gittiğini görmeyeceksiniz. Genç yaşta birçok badireler atlatmış. Genç yaşta evlenmiş, boşanmış, ailesini kaybetmiş. Birçok iş yapmış başarısızlıklar da yaşamış. Tesadüfen televizyonculuğa başlamış, istikrarlı bir şekilde yükselmiş. Yaşadığı bu badirelere rağmen pes etmeyip, bir kere başarıyı yakaladığında asla onu bırakmadı ve çıtasını hep yükseltti. İnternet girişimciliğinde hep tartışılan şeydir, özveri. Belki işler ilk başta yolunda gitmeyecek ancak özverili ve istikrarlı olursanız başarıyı yakalayabilirsiniz ve bir daha onu bırakmazsınız. Katlanarak da büyür. Nietzsche'nin söylediği gibi “Seni öldürmeyen şey güçlendirir” sözü en çok girişimcilerin üstüne alındığı sözdür.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.