Girişimcilere Teknokent yasası hakkında pratik bilgiler
Finans

Girişimcilere Teknokent yasası hakkında pratik bilgiler

Açıklama: Ekim Nazım KayaBotego kurucusudur ve bu yazısı Webrazzi’de konuk yazar olarak yayınlanmıştır.

İnternet şirketlerinin bir çoğu, temelde yazılım işi yapıyor. Fiziksel ürün satanları bir kenara koyuyorum, çünkü bahsedeceğim kanun onlara hitap etmiyor. Bir İnternet servisi ya da yazılım satan, dolayısıyla en büyük gider kalemleri maaş ve ofis kirası olanları ele alalım.

Cirosunun tamamı ürettiği servisten gelen bu şirketler yüksek kar üzerinden yüksek gelir vergisi ödüyor. Küçük bir ekiple yola çıkıp, aylık 100.000 TL gibi -kendilerini kurtardıklarını söyleyebileceğimiz- bir ciroya ulaştıkları döneme kadar bu şirketlerin Teknopark şemsiyesinden mutlaka faydalanması gerektiğini düşünüyorum.

4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu, ilk oluşturulurken üniversite-sanayi işbirliği amacıyla hazırlanmış.

Üç şey hedeflenmiş:

1- Üniversitelerdeki bilgi birikiminin sanayiye aktarılması,

2- Firmalara fon sağlaması,

3- Birbirine benzer şirketleri biraraya getirerek sinerji sağlaması.

Şirketlere sunduğu faydalar şunlar:

1- Gelir ve kurumlar vergisi istisnası: Kanunun uygun gördüğü faaliyetleri, kanunun uygun gördüğü şekilde yaptığınızda, 2023 yılına kadar %20'lik gelir ve kurumlar vergisi ödemezsiniz.

2- Ücretlere uygulanan gelir vergisi istisnası

3- SGK işveren hissesi desteği (Her personel için yalnızca 5 yıl geçerlidir)

4- KDV istisnası (Müşteriniz finansal bir kuruluş değilse uygulamamalısınız.)

5- Üniversite personeline yönelik imkanlar

Bunlar çok değerli ve faydalı istisnalar. Bu yüzden, teknopark'lara talep çok. Birkaçından bahsedeyim:

YTÜ Teknoloji Geliştirme Merkezi'ndeki ofisimizi seçerken bir saat içinde bizimle aynı katta beş ofisin daha tutulması, beni şaşırtan bir gösterge oldu. Şu anda binamızda boş ofis yok, ayrıca bir yıldan önce yeni bir bina inşaatının tamamlanması da mümkün görünmüyor. 18-20 $ olan metrekare ücretleri yeni bina için 22 $ olarak belirlenmiş. 50 metrekarenin katları şeklinde değişen ofis seçenekleri için üç yıllık peşin ödeme istendiğini de hatırlatayım. (Bahsettiğim şirket profili için muhtemelen kredi almadan bu ödemeyi yapmak mümkün olmayacaktır.)

İTÜ'deki yeni yapılan ARI3 binasında durum şöyle: Metrekare kira bedelleri eksi dördüncü katta 14 Euro'dan başlayıp, sekizinci katta 20 Euro'ya kadar kademeli olarak artıyor. İTÜ bir yıllık kira bedelini ve 3 aylık depozitoyu peşin alıyor, 5 yıllık sözleşme imzalama şartı koyuyor. (Zaten bir şekilde giren şirketin 5 yıldan önce çıkma niyeti pek olmuyor)

İstanbul'a biraz uzak olsa da, Gebze'deki GOSB Teknopark'ta boş yer yok, yeni bina için bir sıra var ve metrekare ücreti 30 TL. GOSB, parmak izi ile açılan giriş kapısı gibi teknolojilerle, Türkiye'nin en sıkı takip edilen teknopark'larından biri olarak biliniyor.

Boğaziçi'ndeki KOSGEB Teknoloji Geliştirme Merkezi çok küçük bir bina ve orada da yer yok.

Sabiha Gökçen Havaalanı'nın yakınında yapılmakta olan Teknopark İstanbul, 250 hektarlık (1 hektar=10.000 metrekare) alanda kurularak, bugüne kadar kurulmuş en büyük teknopark unvanona sahip olacak. Tabii bu kadar geniş alana yayılan bir teknopark kademeli olarak hizmete açılacak. Başvurular bir süredir kabul ediliyor, teknoparkistanbul.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

ODTÜ Teknokent'te ofis kiraları 22 TL, işletme giderleri ise yaklaşık 9 TL.

Teknopark'ta faaliyet gösteren okurlarımız kendi bölgelerindeki durumu bizimle paylaşırsa, bu bölümü güncelleyebiliriz.

Gelelim bir teknopark'a girdikten sonra sizi bekleyen gelişmelere...

Teknopark'ta faaliyet gösteren, AR-GE faaliyeti yürüten ya da kanunda belirtilen maddelere uygun yazılım üreten şirketlerin dikkat etmesi gereken bazı konu başlıkları var. Tüm bu bahsettiğim avantajlardan faydalanırken, konunun sınırlarını iyi bilmek gerekiyor.

AR-GE soyut bir kavram, ancak vergi mevzuatı oldukça somut. Bu yüzden, konu yoruma açık değil, bir vergi incelemesi sırasında dokümante edilemeyen, yoruma dayalı savunmalar fayda etmeyecektir. Bu duruma düşmemek için gözetilmesi gereken bazı önemli notlar şöyle:

Teknopark'a girmek için yönetici şirkete projelerinizi sunuyor, ve onaylananları teknopark ofisinizde geliştirmeye başlıyorsunuz. AR-GE ve yazılım faaliyetlerinizi sürdürürken bir vergi incelemesi geçirmeniz halinde, yönetici şirketin projelerinizi onaylamış olması, sizi kanunun yaptırım maddelerinden muaf kılmıyor. Yani projelerin kanuna uygunluğunu sağlamak ve sürdürmek konusunda sorumluluk Teknopark yönetiminde değil, tamamen ve yalnızca sizde.

Faaliyetinizin sonucunda bir ürün veya hizmet ortaya çıktı, bunu satmaya ve fatura kesmeye başladınız. Bu faaliyetten elde ettiğiniz gelir, kurumlar vergisinden muaf. Ama diyelim ki bir müşteriniz, bu ürün için -yine AR-GE niteliğini sağlayan- ek bir geliştirme istedi. Ancak siz bu geliştirmeyi yönetici şirkete bildirmediniz ve bu, kayıtlara girmedi... Bu geliştirmeden elde ettiğiniz kazanç, kurumlar vergisinden istisna değildir. Bir denetim halinde, teknoloji geliştirme bölgesinden dosyanız ve verdiğiniz faaliyet raporları istenir, kestiğiniz faturalarla karşılaştırılır. Faturalardaki açıklamaların, teknopark'a verdiğiniz projedeki ifadelerle aynı olması şarttır. Ancak bu da yeterli değil, müşterinizle yaptığınız sözleşme de sizden istenebilir ve sözleşmenin içeriğine de bakılır. Bu yüzden, kurumlar vergisi beyannamesi vermeden önce, projelerinizdeki yenilikleri ve değişiklikleri teknopark'a bildirmeniz önemli.

Yazılım geliştirme ve bakım faaliyeti yapıyorsanız, bunları ayrıştırmanız gerekir. Diyelim ki bir banka ile üç yıllık bir yazılım geliştirme sözleşmeniz var. Bunun bir bölümünü mutlaka istisna olmayan faaliyet olarak ayırmalı ve hizmet ya da lisans bedeli faturasından ayrı bir fatura kesmelisiniz. Örneğin ilk yıl %10, ikinci yıl %25, üçüncü yıl %30'unu bu şekilde ayırmanız makul olacaktır. Çünkü sonraki yıllarda işin geliştirme kısmı azalıp, pazarlama kısmı artıyor. Dolayısıyla ürün sürekli gelişse de, AR-GE faaliyeti azalmakta. Burada genel yaklaşım şu olmalıdır: Yasa size ciddi bir vergi muafiyeti sağlıyor. Ama bunun sınırları da çizilmiş. Siz bu sınırları esnetir, yasa kapsamında olmayan gelirleri de muafiyet kapsamına almaya çalışırsanız, bu kötü niyet olarak değerlendirilir.

Teknopark'a geçmeden önce başladığınız bir projeyi teknopark'a girdiğinizde sürdürüyorsanız, girer girmez bu ürün için kestiğiniz faturada, ürünün tamamını burada geliştirmişsiniz gibi fatura kesmemelisiniz. Bu, hayatın olağan akışına uygun değildir. Dolayısıyla, halihazırda kestiğiniz faturanın bir kısmını projeyi fazlandırarak ayırmalısınız.

İki gelir tablosu oluşturmalı ve AR-GE giderlerinizi ayrıştırmalısınız. Genel Müdür ücretini, amortismanları, pazarlama faaliyetlerinizi nasıl dağıttığınız bir incelemede ilk sorulacak sorulardır. Faiz gelirleri, kur farklarından doğan gelirler istisnaya tabi değildir, bunlar da ayrı hesaplanmalıdır.

Ayrıca bakım, eğitim gibi amaçlarla ekibin teknopark dışında geçirdiği süre de istisna kapsamında değildir. Maaştan hesaplanan gelir vergisi istisnası, teknopark'ta geçirilen, ve belirtilen projeye ayrılan süre için geçerlidir. Vergi incelemelerinin %90'ında karşılaşılan bir durum şudur: Kişi 30 gün teknokent'te projeyle ilgileniyor gösterilmiş, ama şehir ya da yurt dışında olduğunu gösteren uçak, otobüs, otel, harcama faturaları gider kalemi olarak gösterilmiş Böyle bir durumda yalnızca o kişi için değil, yılın başına kadar tüm gelir vergisi muafiyetleri iptal olmaktadır.

Personele ödenen makul miktarlarda primler gelir vergisi istisnasına tabidir, ama SGK işveren payı buna dahil değildir.

Maliye ve Sanayi Bakanlıkları, artık tüm teknopark'larda kullanılacak bir web uygulamasıyla hangi projenin kaç adam-ay'lık çalışmayla ne kadar zamanda ortaya çıktığı, bu ürünün satışından ne kadar gelir elde edildiği, dolayısıyla ne kadar muafiyet gerçekleştiği bilgisi gerçek zamanlı olarak takip edilebilecek. Devletin girişimcilere en büyük katkısı olduğunu düşündüğüm bu kanundan faydalanabilecek her şirketin bilgilenmesinde fayda olduğunu düşünüyorum. Bu konuda kendi deneyimlerimi @ekimnazimkaya Twitter hesabımdan paylaşmaya hazırım.

Bu yazıda bana yardımcı olan Özgür Zan, Bülent Arslan, İlknur İlkyaz Gül'e teşekkür ederim.

Yorumlar (30)
 1. Seozkan Seozkan

  Burdaki bilgiler çok güzel, fakat tüm teknokentlere gidenlerin mantığı da gidelim de vergi vermeyelim dir, çoğu sizin yukarıda bahsettiğiniz kıstaslara dikkat etmiyorlar. Yapılacak bir incelemede eminim ki yüzde 99 ü ceza alır. Fakat inceleme de olmuyor maalesef. Yani teknokent olayı biraz denetimsiz ve firmalarda teknokentlere kafa atalım da bildiğimizi okuyalım mantığı var. Teknokentler biraz paravan olarak kullanılıyor.

  1. Sinem Atayurt Sinem Atayurt

   Bence ezbere konuşuyorsunuz. Teknokentle ilişkiniz nedir veya hangi teknokenttesiniz bilmiyorum ama teknokentlerde denetim gayet var. Her ay yapılan düzenli beyanlardan, rutin dışı kontrollere kadar, hatta bazı teknokentlerde (ODTÜ gibi) yerleşik yüz tanıma sistemlerine kadar. Ayrıca teknokentte bulunan onlarca firma tanıyorum, büyük çoğunluğu iş yaptığım firmalar hiçbirisi teknokenti paravan olarak kullanmıyor.

   Bu tarz menfi yaklaşımlarla yeni yeni gelişen, filizlenen yapılar olan teknokentlere zarar verdiğinizi unutmayın. Teknokentlerin avantajını alırsanız, o kadar adam çalıştırıp arge yapacağınıza gidip kuruyemişçi açmak daha karlı hale gelir. Bunun da ülkeye hiçbir faydası olmaz.

   1. Sinem Hanım'a katılıyorum. 'Vergi vermeyelim mantığı' ifadesi vergi kaçırmayı çağrıştırıyor, ama yasa zaten henüz küçük ölçekli inovatif firmaların büyüyüp, ileride daha anlamlı vergiler verebilecek düzeye gelebilme ihtimalini artırmak için. Firmaların eksiklikleri varsa, bilgisizlikten kaynaklanıyordur. Kötü niyetli olanların bile bu yola başvurmaları bilgi eksikliğinden olmalı, çünkü 'Teknokent'lere bir bakalım' dendiğinde, tüm firmalara oranlarsanız aslında bir avuç firmayız, ve diğer sektörlere göre çok daha kayıt içinde çalışıyoruz. Dolayısıyla teknokent firmaları bir açığın en kolay tespit edileceği pozisyondalar. Bu yasa da olmasa, bir yıllık bir şirketle Koç Grubu'nu aynı kefeye koyan vergi yasasından çıkış yok. O yüzden, faydalanması gerekenler bilgilenmeli, girebilenler usulüne uygun çalışmalı diye düşünüyorum.

   2. Ben dediklerinize tam olarak katılmıyorum. Teknokente kapak atıp bir daha oradan çıkmayanlar yüzünden şirket kurmak isteyen girişimciler buralardan yararlanamıyor. Bence 5 yıldan fazla teknokentte kalınamaz gibi bir şart falan koyulmalı. Eğer 5 yıl gibi bir sürede de zaten iyi bir firma olunamıyorsa firmalarına kilit vursunlar.

  2. seozkan a ben katiliyorum. 3 sene onceye kadar teknokent te bir firmada calisiyordum. Sunu soyleyebilirim dunyaca unlu bir firma 2 siyah minubus ile muhendislerini getirip kartlarini okutturup sehir icinde bulunan fabrikalarina geri goturuyorlardi. Bunu gibi bir cok olayla karsilastim.

  3. Her teknokentden faydalanan böyle değil ama uygulamalar ve gözlemlenen örnekler insana şunu düşündürüyor:

   1) üniversiteler kiradan kazanma peşindeki ofis işletmecisi

   2) itu teknokent'de hurriyet.com.tr milliyet.com.tr neyin argesini yapiyorlar? bunların kapladığı alanda kaç tane startup çalışabilirdi?

   Ama suistimaller de olsa faydalanmaya bakmak lazım, peşin kira alma işi can sıkıcı, üniversite kendini garantiye alan tok satıcı konumunda...

 2. ULUTEK - Bursa

  Ulutek Yeni Araştırma Binası kapalı alan m2 kiralama bedelleri:

  Kira bedeli: 7 Euro+KDV

  İşletme gideri bedeli: 8 Euro+KDV

  Kiralanan alanın bağımsız sayaç ile tespit edilecek olan elektrik, telefon ve internet giderleri işletme giderine dahil değildir, bu giderler ayrıca faturalandırılır.

  Ulutek Başvuru Süreci:

  Başvuru Formlarının doldurulması ve Yönetici Şirket’e teslimi

  Başvuru ücreti olarak 1.000,00 TL ödeme yapılması

  Başvuruların hakemlerce değerlendirilmesi

  Yönetim Kurulu kararı ile bölgeye kabul

  Kira Sözleşmesi ile bölgeye giriş

  1. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

   Ekonomiye lokomotif güç olarak görülen ArGe'nin sürdürülmesine zemin oluşturmak amaçlı kurgulanmış teknoloji geliştirme bölgelerinde, kira bedelinin Euro'ya endekslenmesi yönetici şirketin konudan ne kadar uzak olduğunun apaçık kanıtıdır. Nasıl firmalar samimi ve iyi niyetli olmalıysa bölge yönetici şirketleri de aynı derecede samimi, personeli ise o derecede liyakat sahibi olmalıdır.

 3. Kendi tecrübelerimi paylaşıyım:

  YTÜ teknopark tam bir ikinci sınıf işletme. İçerde donuyorsunuz, bir tane yemek yeri var, temizlik çok kötü.

  İTÜ 'ye ise bir seminer için gitmiştim. Kat kat daha iyiydi.

 4. Hakan Özaltay Hakan Özaltay

  Konya Teknokent ile ilgili tecrübelerini paylaşanlar olursa sevinirim. :)

  1. Muhammed Er Muhammed Er

   Hiç paylaşmasak daha iyi olur :) Heveslerini kırmayayım.

 5. Hıdır Hıdır

  Odtü bu açıdan çok güzel.

  1. İsmet Korkmaz İsmet Korkmaz

   Hangi açıdan? :-)

 6. Ata Teknokent Ata Teknokent

  Ata teknokent-Erzurum

  Metre kare kira ücreti 9 TL + KDV

  Ortak gider 3 TL + KDV

  Proje tespit bedeli 300 TL + KDV

  Yeni yapılan ikinci ek binasıyla çok sayıda boş ofis var. Teknokentte ofis açmak isteyenler için ideal bir yer. Başvuru için proje başvuru bedelini yatırıp projenizi bilimsel heeyte sunuyorsunuz. 1 hafta içinde onaylanıp ofisi kiralayabiliyorsunuz.

  Web sayfası: http://www.atateknokent.com.tr/

  Telefon: (442) 282 20 06

 7. Çok yararlı bir yazı. Ama hep insanı soğutan bilgiler. Teknoloji şirketi kurup araştırma geliştirme faaliyetine başlamak internetten pizza sipariş etmek kadar kolay olmalıydı. Bu dediğim hayal değil ve zaten işlerin bu basitlikte işlediği ülkelerden çıkıyor dünya çapında teknoloji şirketleri.

  Türkiye'deki sistem bir on sene önceden kalmış gibi. ArGe diye bir kavram kaldı mı artık günümüzde. Bu teknopark sistemi sıfırdan bir şey kurmaya, bir şeyler başlatmaya uygun değil. Büyük veya zaten kendini kurtarmış şirketlerin araştırmayla, geliştirmeyle ilgisi olmayan ArGe departmanlarının toplandığı iş hanı havasında. İtü Arı teknokentteyim, burada Türk Telekom var Vodafone var, dalga geçer gibi. Bunlar da olsun ama teknoloji teşviğinin doğası bu olamaz.

  Şu an bu sayfada bir ilan çıkıyor mesela The Lean Startup kitabıyla ilgili. İşin doğası bu işte. Siz 40 yıllık bir şirket de olsanız, İSO 500 listesinde de olsanız "sıfırdan" başlayarak ve bir startup kültürü içerisinde yenilikçi bir teknolojik ürün geliştirebilirsiniz ancak. Teknoloji pazarının küçük ve yeni şirketlerin elinde olmasının bir nedeni var yani.

  Yazılımda veya elektronikte bir proje geliştirmek aslında işin kolay kısmı. Sermayeye bile gerek yok. İnternet sayesinde 10 sene öncesinden çok daha kolay bu işler. Hatta ArGe Merkezi diye koca bir bina dikip, insanları kübiklere doldurup, yüz tanıma sistemiyle giriş çıkış saatlerinin çetelesini tutmak da işin gereklerine aykırı artık. Tamamen aykırı.

  Zor olan tek şey işte böyle bürokrasiyle uğraşmak.

  1. Seozkan Seozkan

   Özgüre aynen katılıyorum.

   Ödtü teknokenti ele alalım havelsan başta olmak üzere ankaranın baba firmaları burda, bu firmaların vergi indirimine / teşvike mi ihtiyacı var sizce?

   Tüm liste burda http://www.metutech.metu.edu.tr/tkbs/html/firmaListesiAlf.php

   kararı siz verin, hiç aylık geliri 5-10 bin lira olan firma varmı buralarda?

   Teknokent kirasını ve giderlerini karşılayabilecek firmalar zaten belli bir noktaya erişimiş firmalardır, startup filan değillerdir.

 8. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Arge faaliyetleri olan firmaları aynı yerde toplama fikri çok güzel. Vodafone Turktelekom Havelsan gibi şirketlerin içinde olması gereken bir oluşum. Ama Teknokentlerin maksimum 2 yıl içinde kurulmuş olan şirketlere tahsis edilmesi ve maksimum 5 yıl orada kalmalarına izin verilmesi gerekir. Ofis kiralarını dolar/euro ile almalarına ise yorum yapamıyorum sadece gülüyorum. Üniversiteler teknokentleri Arge için değil daha fazla para kazanmak için kuruyor bence..

  1. Melih Melih

   Ozan Bey e katılıyorum (eski bir teknokent çalışanı olarak), mevcut durumdan genellikle zaten ihtiyacı olmayan vergi vermek istemeyen ar-gecilik oynayan büyük firmalar yararlanıyor bu yüzden gerçek ihtiyaç sahipleri yararlanamıyor. Dolayısı ile teknokentler amacına hizmet edemiyor, üniversiteler için yeni bir kazanç kapısı olmanın ötesine çıkılabilmesi lazım: 'yıl içinde kurulmuş olması şartı olmalı en fazla 3 yıl zaman verilmeli, ortak ofis uygulamalarına geçilmeli özellikle küçük startuplar için ve startuplar arası sinerji yaratmaya çalışmalı/bürokrasiyi azaltmaya çalışmalı teknopark yönetimi yoksa ayda bir uğrayıp kirayı toplayayım mantığıyla olmaz ama maalesef durum bu benim gözlemlediğim kadarıyla, umarım durum düzelir.

 9. Guven Guven

  Bilişim sektöründeki teknokent firmalarından birinde Mühendis olarak çalışıyorum. İsteğim dışında ve işten çıkarılma tehdidiyle AR-GE faaliyet içermeyen ve tamamen ticari amaçlı bir iş için 6 aydır yurt dışında yaşamaya mahküm edildim. Sitenizden edindiğim bilgilere göre, vergi muafiyeti olan teknokent firmalarının personelinin teknokent binalarında AR-GE amaçlı çalıştırıyor olması gerektiğini anladım. Vergi muafiyeti olan bu firmanın takip edilmesi konularıyla hangi Bakanlık ilgilenir? Ayrıca doğru olmadığı halde Tübitak'tan fon almak için, AR-GE projelerinde çalışıyor olduğum gösteriliyor. Bu firmaları denetleyen kurumlar hakkında bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

 10. Neden KDV istisnasını finans kurumları dışında kullanmamak gerekir? Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

  Teşekkürler.

 11. Üniversitelerden e-ticaret ile alakalı girişimlerde destek alabilirmiyiz?

 12. Merhaba,

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

  Sormak istediğim bir konu var;

  Teknokent'de yapılan Ar-Ge faaliyetleri sonucu ortaya çıkarılan yazılımın kopyalanarak satılması durumunda her kopya için vergi muhafiyeti söz konusu mudur? Yoksa bu muhafiyetler yazılımın tek bir defa satışı için mi geçerlidir?

  Bu konuya açıklık getirebilirseniz sevinirim.

  Saygılarımla,

  Emre

 13. Mehmet Avşar Mehmet Avşar

  Merhaba,

  Burada sunulmuş bilgiler çok faydalı ve "olması gereken" durumu anlatıyor, olanı değil. Ki her teknokentte denetim seviyesinin farklı olduğu gelen yorumlardan açıkça görünüyor.

  Bugüne kadar mali anlamda denetim konusunda sanırım Maliye Bakanlığı teknopark bünyesindeki şirketleri en son sırada görmüştür, ciddi istisnalar veya kanıtların bulunması haricinde. Ancak bu yazıda yazan kurallara uymadığınızda, olası bir denetimde ceza ödemek zorunda kalacağınız çok açık. Hesap uzmanları, bilançonuzu ve gelir defterinizi 5-10 dakika inceledikten sonra açığınız olan noktaları sıralayabilecek kadar donanımlı oluyorlar. Kandırma ihtimaliniz yok denecek kadar az.

  Özetle, bu kurallara uymakta fayda var.

  Paylaşım için teşekkürler.

 14. Büyük firmaların teknokentlerde olmasına ve açgözlü olmasına anlam veremiyorum. Ayrıca teknokentlerin fiyatlarının yüksek olmasıda cabası

 15. Fatih Fatih

  Bir Delete tuşu olsa yukarıdaki yorumlardan silirdim bir çoğunu. O şunu yaptı şöyleydi böyleymiş, aaa bee bee. Bu sayfaya gelip hakikaten iyi bir bilgi edinmek isteyen insanlar var. Boş konuşcanıza hiç yazmayın. İş kuracak insanlara yardımcı olmak için biliyorsan biliyorsa yaz. Yazık.

 16. Mahmut Esenyurt Mahmut Esenyurt

  Gaziantep Teknopark'ı da ben özetleyeyim arkadaşlar :)

  Yemekhane diye birşey yok. Piyasanın iki katına çiğköfte dürümü satıyorlar sadece yemekhanede.

  Kapılar bacalar herşey kırık dökük.

  Yönetim biçiimi açısından bakarsak üçüncü sınıf işletme diyeceğim ama üçüncü sınıf işletmelere yanlış yapmış oluruz.

  Devlet memuru zihniyetinde çalışan 5-10 çalışan var. Akşam 17 olunca kapılarını kilitleyip gidiyorlar.

  Herhangi bir sorununuz olduğu zaman, sorunu çözdürmek için inanılmaz gayretler sarfetmeniz gerekiyor.

  Gösteriş amacıyla konulmuş parmak izi okuyucular burada da var. Ama çalışmıyor.

  İşyerine geldiğinizi ispat etmek için günlük kağıt çıkartıyorlar, onu imzalıyorsunuz.

  Denetim ise tam bir facia. Çoğu zaman Teknopark güvenliğine birşey söylemeden bile kapıdan geçip gidebiliyorsunuz.

  3-4 tane kapısı var ama akşam 17 olunca tüm kapılar kilitleniyor bir tane kapı açık kalıyor.

  Temizlik, Yemek sunumu, Tuvalet temizliği ve bir sürü konuya bakan tek bir amcamız var :)

  Elektrikler bir gitmeye başladımı, arkası önü kesilmiyor. Her yarım saatte bir kesilmeye devam ediyor.

  Elektrikler gidince tüm cihazlar kapanıyor, çünkü jeneratör elektrik gittikten 30 saniye sonra devreye giriyor.

  Kendi internetinizi kendiniz çektiriyorsunuz, hadi onu geçtik fiber altyapısı bile buralara uğramıyor.

  Pis kokudan geçilmeyen Spor salonu ve masa tenisi salonlarındaki eşyalar ise kırık dökük.

  Saymakla bitmez. Gelin ve görün ne diyeyim.

  Allah düşürmesin.

 17. Ytü teknopark kendi şirketlerını bi kontrol etsin.Ofiste hiç görmediğimiz hiç tanışmadığımız insanların adına kart basıyoruz basmazisekte azar işitiyoruz.

 18. teknokentte mühendisler için çalışma hayatı nasıldır ve maaş skalaları nedir?Bununla ilgili bilgi verirmisiniz..

 19. Qips Yazılım Qips Yazılım

  Vergi muafiyeti sadece ar-ge giderlerini mi yoksa ar-ge sonucu üretilmiş olan ürünün satışından elde edilen geliride kapsıyormu ?

 20. https://eksisozluk.com/entry/65088746 Bu entry'de de anlatıldığı gibi durum ortada.