Mountain Lion'ın tehdit ettiği uygulamalar ve Mac App Store'un geleceği

Mountain Lion'ın tehdit ettiği uygulamalar ve Mac App Store'un geleceği

Apple geçtiğimiz hafta Mountain Lion'un müjdesini vermiş, yapılacak değişikliklerden bahsetmişti. Bu yılın yaz aylarında tüm kullanıcılara açılacak olan Mountain Lion'u şu an yalnızca sınırlı sayıdaki Mac Dev Center geliştiricileri kullanabiliyor. Gelen ilk tepkiler ise sistemin henüz yanına hazır olmadığı, ancak Lion'un yaşattığı hayal kırıklığının etkisini silebileceği yönünde (Mountain Lion'la birlikte kendimizi hazırlamamız gereken yeniliklerden biri ise Mac OS X'in isim değişikliğine giderek yerini OS X'e bırakması).

Başarısız da olsa Lion'un bizi yavaş yavaş gittikçe iOS'a benzeyen OS X sürümlerine hazırladığını aşikar. Mountain Lion'da da iOS'dan tanıdık gelen birçok yenilik göze çarpıyor. iOS'un Twitter entegrasyonunun bir benzerinin OS X'e taşınması, Notification Center, Notes, Reminders ilk akla gelenler.

Moutain Lion'un gelişiyle tehdit altında olan uygulamalar

iCloud entegrasyonunun Dropbox, iOS'ten hatırlayacağımız Notification Center'in Growl, beta sürümü indirilebilir durumda olan Messages'in ise Adium ve diğer anlık mesajlaşma programlarını yakından ilgilendirdiğini söyleyebiliriz.

Beta sürümü oldukça beğenilen Messages içerisinde Google Talk, Jabber, iMessage ve FaceTime gibi servisleri barındırıyor. Messages'in iOS cihazlarla anlık olarak güncellemesi yani Mac'de başladığımız bir sohbete iPhone'dan devam edebiliyor oluşumuz da önemli bir özellik. Messages'le birlikte Adium ve diğer anlık mesajlaşma uygulamalarının kullanmında ciddi düşüşler yaşanması muhtemel.

Mac App Store'dan 1.99 dolara satın alınabilen bilgilendirme sistemi Growl için bir başka Mountain Lion mağduru diyebiliriz. iOS5'le birlikte oldukça beğenilen Notification Center'in Mac'e gelişiyle birlikte Growl'un izleyiciği stratejiyi hep beraber göreceğiz.

iCloud'un Mountain Lion'la birlikte çok daha güçlü bir konuma gelecek olmasından dolayı akıllara gelen bir diğer uygulama ise Dropbox. Google, Apple, Microsoft gibi devlerin halihazırda var olan avantajlarına -kullanıcı kitlesi ve güçlü altyapı- rağmen hızla yükselen ve şu an kendine önemli bir yer edilen Dropbox'ın en azından kısa vadede Mountain Lion'dan ciddi bir yara almaması muhtemel. Bu noktada Google'ın da Dropbox benzeri bir servisi hayata geçirmek istediği dedikodularını hatırlatalım.

OS X Mountain Lion

Mac App Store

OS X Mountain Lion'la birlikte sistem güncellemeleri de Mac App Store üzerinden yapılmaya başlanacak. Benzer bir yenilik iOS5'te de yaşanmış, güncellemeler çok daha kolay ve son kullanıcıyı rahatsız etmeden yapılmaya başlanmıştı. Sistem güncellemelerinde yapılan bu değişikliğin en önemli sonuçlarından biri ise Mac App Store kullanımını arttıracak olması. Mountain Lion'la birlikte gelecek bir diğer Mac App Store'u ilgillendiren haber ise Game Center. Kısa vadede değil belki ama uzun vadede iOS cihazlarla entegre bir Game Center, iOS'ta oynadığımız oyunları Mac'e getirmede ve dolayısıyla Mac App Store kullanımında bir artış sağlayacaktr.

Geçtiğimiz aylarda birinci yılını kutlayan Mac App Store için Aralık 2011'de açıklanan rakamlara şuradan bakabilirsiniz. Genel kanı ise rakamlardan bağımsız olarak Mac App Store'un istenilen noktaya gelemediği yönünde. Mountain Lion'un ardından Mac App Store'un olumlu yönde etkilenip önem kazanacağını söyleyebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.