Sociversity.com: Türkiye'den çıkan çevresel mikro bloglama servisi
Girişim

Sociversity.com: Türkiye'den çıkan çevresel mikro bloglama servisi

Sociversity, konum tabanlı bir mikrobloglama sitesi. Mikrobloglama servisi denince akla hemen Twitter geliyor. Ancak Sociversity'nin kurucusu Ahmet Koldagüç siteyi sadece belirli bir konum çevresinde iletişim kurma şansı verdiği için Twitter'dan ayrı tutuyor.

Çinli Weibo'ya gibi çevresel mikro sosyal ağ kategorisine adını yazdıran girişim, 140 karakter sınırıyla yazı, görsel ve işitsel medya paylaşmanıza izin veriyor. Farklı bir özelliği ise profillere soru eklenebilmesi. Kullanıcılar arası etkileşim takip etme şeklinde ilerliyor ama iletilere yorum da yapılabiliyor.

Sociversity üyeler arasındaki popüler kişileri, VIP kullanıcıları, özel kullanıcıları, en çok yayın yapan kullanıcıları listeliyor. VIP kullanıcı özelliği 'doğrulanmış kullanıcı' olarak adlandırılabilir, ama bu ünvana sahip olmanın her gün ileti göndermek gibi bir şartı bulunuyor. Buna göre bir gazeteci veya bir bilgisayar mühendisi başvuru yapıp bu ünvanı alabiliyor.

VIP kullanıcıların diğer kullanıcılara ilham veren ve yön gösteren kişiler olması bekleniyor. Şu anda reklam ve markalara konum tabanlı tanıtım imkanı sunarak gelir kazanama fikri olan Mustafaoğlu, ilerde VIP kullanıcılara belirli yayın ve soru cevaplamaları karşılığında gelir elde etmelerini de sağlayacaklarını söylüyor.

Sitede kişi listelerinin yanında göze çarpan konu listeleri ise konuşmaları grupluyor. İki # işareti arasına girilen konuları aynı çerçevede kabul eden Sociversity, bunları bir makale gibi konu döngüsüne ekliyor. Bu konuyu profili dışında da kullanabiliyor.

Konum listeleri ise girişimin odak noktasını oluşturuyor. Bulunduğunuz şehir sizin çevreniz oluyor ve size sadece o çevredeki iletiler gösteriliyor. Konumunuzu değiştirip diğer çevreleri de takip etmeniz mümkün. Çevresel ağınız harita üzerinde de gösteriliyor.

Şimdilik Türkiye'de 8 şehirden (Adana, İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Samsun, Ordu, Trabzon) davetiye ile üye alan Sociversity, Azerbaycan için Türkiye sınırları dışına çıkıyor ve başkent Bakü'den de ilgi bekliyor.

Gençler arasında popüler olmayı hedefleyen Sociversity'nin Android uygulaması hazırlanıyor. Cep telefonunuzun tarayıcısından siteye ulaşmanız da mümkün.

 Sociversity'nin Webrazzi okurları için tanıdığı 1 haftalık açık üye alımı sayesinde hemen üye olabilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Boyle sitelerin ismi bence dile yatgin olmasi gerekir. Sociversity-nin en cok kaybeden tarafi da bence burdan olacaktir. Yazarken bile dogru mu yazdim diye dusunuyorum. Bir analyticsle sayfalarina daha cok google-dan sociversity, socialcity, socialisity gibi kelimelerle de gelindigini gorurler. Bu sadece benim tahminim. Umarim basarili olurlar. Azerbaycanda da tutunmak icin uzak bir ihtimal.

  1. Kesinlikle, ismi güzel 'sound ediyor' belki ama hatırlanması ve yazılması gerçekten zor...

 2. Serkan Utku Öztürk Serkan Utku Öztürk

  Sociversity kurucularına girişimlerinde başarılar dilerim. Sadece küçük bir eleştirim olacaktı: Site ana sayfasındaki "ilgini çeken çevrendeki renkleri takip et!" sloganında bir anlam bozukluğu mu var? "çevrendeki, ilgini çeken renkleri takip et!" gibi bir ifade kulağa daha iyi geliyor sanki.

 3. quup'a benziyor biraz birde ismi dile yatkın degil

  1. Ahmet bey, quup dediginiz girisim ile Sociversity start tarihlerine eksi sozluk yorumlarindan veya wayback machine ile bakmanizi oneririm. 2008den beri faal durudayiz. Sadece update hali gordugnuz suan. Quup ise 2011 menseili benzetme olamaz.

   1. Neden ikinizinde adı aynı? :)

 4. Şimdi adres nedense http://www.aive168.com/ adresine yönlendiriyor. Siteyi kapatıldı mı yoksa geçici bir problem mi?

  1. Yine ben, site şimdi de "This domain name expired on Sep 20 2012 06:43AM" diyor. Aa, ben de sanki günlük takip ediyorum, bugün bitmiş site :) Geçmiş olsun öyleyse...