Sina Afra'nın gözünden 2012 Türkiye e-ticaret pazarı [Eticaret12]
E-Ticaret

Sina Afra'nın gözünden 2012 Türkiye e-ticaret pazarı [Eticaret12]

Webrazzi Eticaret12 konferansında sahneye çıkan son konuşmacı Markafoni kurucusu Sina Afra oldu. Sina Afra, Türkiye 2011'deki gelişmeler ışığında geleceğe dönük fikirlerini paylaştı.

2011'i Türkiye'de ciddi çıkışların (satın almaların) yılı olarak tanımlayan Afra, yeni yatırımcıların Türkiye'ye gelmesini de buna bağladı. Diğer yandan 1980'lerde İsrail'de 480 milyon dolarlık anlaşmaların olduğunu ve 100 milyon dolar seviyesinin geçen anlaşmaların bizim için bir başlangıç olduğunu ifade etti.

Sina Afra, 2012'de Türkiye'ye giren yeni büyük yatırımcılar gireceğini ama büyük yatırımcıların küçük girişimlere yatırım yapmayacağını fakat ülkemizde büyüklerin bir yatırım arayışı olmadığını, aradaki bölgede ise bir boşluk olduğunu söyledi.

Sina Afra oturum sırasında şu tespitlerini de paylaştı;

 • Ülkemizde yüzde 78 kredi kartı ödeme oranı ve yüzde bir kaç seviyesinde kapıda ödeme alışkanlığı var. Bu yıl ödeme sistemlerinin yılı olacak. Paypal, iPara, Payu vs..
 • Abonelikli e-ticaret modelleri, kişiye özel satış modeli Türkiye için ilginç olabilir. İsrail ve İsveç'ten iyi fikirler çıkıyor. Türkiye pazarı çok fazla fiyat üzerine çalışıyor. Araba paylaşım modeli de bence Türkiye'de tutabilecek bir model.
 • Markafoni'de satılan ürünlerin ortalama fiyatı 30-35 dolar. Bu ortalama Avrupa'da 4 katına, Amerika'da 7-8 katına çıkabiliyor. Gelir düzeyinde farklılıklar var ama ülkemizde Avrupa sıralamasına girecek şirketler yetişiyor.
 • Roket Türkiye'de olması yatırımcıların Türkiye'ye bakışını da değiştirebilir. Yeni yatırımcılar Türkiye'ye girecektir.
 • Türkiye'nin ilk 1 milyar dolar değerlemeli şirketi olma hedefi halen vizyonumuzun bir parçası.
 • İnternet dışındaki reklam çalışmalarımızdan memnunum. Televizyon reklamlarına başlamamızla Markafoni'nin trafiği yüzde 25 kadar arttı ama bunu 12 ay boyunca sürdüreceğimizi sanmıyorum. Televizyon ulaşamadığımız bir kitleyi yakalamamızı sağladı.
 • Özel alışveriş kavramının değil buradaki deneyimin değişeceğini düşünüyorum.

Bu son oturumla Webrazzi Eticaret12'in sonuna geldik. Tüm konuşmalardan çıkan notları ilgilenen kişilerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (2)
 1. Sina Bey tum roportajlarini ve blogunu yakindan takip ettigim uzman birisi. Fakat kendisinin havale, kapida odeme ve paypal gibi odeme sistemlerine karsi olusunun tam nedenini bir turlu cozemiyorum.

  Kapida odeme ile ilgili soyledigi rakami ben cok dusuk buluyorum. Yuzde birkactan cok daha fazla bence. Ozellikle markafoni kapida odemeyi kullansa, bence sektor ortalamasindan bile fazla bir kullanim orani cikacaktir.

  Sanirim kapida odeme kullanmama nedenleri kargo firmalarinin taksitli alisverislerde vadeli odeme yapmasi. Sonucta bankadan anlastiginiz oranda hemen ertesi gun paranizi cekebiliyorsunuz.

  Havale icin ise ne tur bir risk var merak ediyorum.

  Saygilar..

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Evet Kapıda ödeme ve havale aslında çok faydalı ancak büyük organizasyonlarda takibi zor ve muhasebe tarafı bir hayli uğraştırıcı. Aynı şey paypal ve ipara'da da geçerli. sanırım tercih edilmeme nedenlerinden birisi de bu. Ancak havale olduğu zaman markafoni satışlarının artacağından eminim. Sadece havale ile ödemek isteyen bir çok kişi var.

  Bence 2012 e-ticaret'in biraz daha normal ürünlere hatta lüks ürünlerde de boy göstereceği yıl olacak. Avrupa neta porter mr porter gibi organizasyonlar oldukça ilgi gördü. Tüketicler fırsat olmayan ürünlere karşı hala mesafeli ancak bazı ürün ve markaların gerçek değerlerini koruyarak satılmasının önü açılacak.

  Yani şöyle birşey var: internette her şey ucuz ve fırsat olmadığını bazı marka ve ürünlerin kendi değerlerine satılmasının normal olduğunu tüketici anlaması gerekiyor. Kendi sektörümüzden örnek vermek gerekirse : limitli iyi kalite ve marka gücüne sahip bir isviçre saatini fırsattan alamazsınız. İndirime girmesini de bekleyemezsiniz. Moda biraz daha farklı işliyor tabiki. ama yine de bazı markalar ve ürünler fırsat ve indirimli satışa oldukça mesafeli. Özellikle indirimli üründen alınan yüksek komisyon üretici ve fırsata çıkan markaları zor durumda bırakıyor. yok fiyatına satılıyor.

  Şuanda bu lüks alışverişi tercih edenler yoğun olarak internet alışverişini de kullanmaya başladı.

  2012 ile birlikte marka ve firmalar müşterilerine kendileri ulaşma eğilimine girecekler.