Genç eticaret girişimleri kuruluş öykülerini anlattı [Eticaret12]
E-Ticaret

Genç eticaret girişimleri kuruluş öykülerini anlattı [Eticaret12]

Arda Kutsal'ın yönettiği E-Ticaret12 konferansının yeni oturumunda üç genç e-ticaret girişimi sahne aldı. Evim.net, indirdik.com ve Sporcum.com'un kurucuları Ali Özen, Ahmet Abamor ve Mustafa Acet girişimlerini nasıl bugünkü noktaya getirdiklerini anlattı.

Girişimcilerden gelen cevapları ayrı başlıklar altında sıralayalım;

Evim.net ve bebekbezi.com

Evim.net'ten Ali Özen'in Arda Kutsal'ın sorularına verdiği cevaplar biraz ilginçti. Kardeşi Şencan Özen ile Reklamstore'u kuran, 17 Aralık 2010'da Evim.net ile özel alışveriş pazarına giren ve son olarak 14 Kasım 2011'de Bebekbezi.com'u hayata geçiren Ali Özen, kullanıcılardan gelen tepkileri açık sözlülükle dile getirdi. 

Salonun havasını değiştiren ve Twitter'da da ses getiren Ali Özen, Evim.net'te bir kırılım noktası olmadığını, düzgün artan bir gelişme olduğunu söyledi. Bebekbezi.com projesinde ise aylık 100 bin TL ciroyu aşılmış. Gelen bir soru üzerine Türk e-ticaret kullanıcılarının ürün teslimi süresinde sabırsız davrandığını ifade etti. Kullanıcılardan "çocuğunuz ölsün" gibi sitemler gelebildiğini söyleyen Ali Özen, biraz daha sabırlı olunmasını istedi ve bu sürecinde bazen aksamayabileceğinden bahsetti.

Ali Özen, yeni sitelerin de yolda olduğunu ama erkenden yazdığımız için bizimle paylaşmayacağını da sözlerine ekledi. :) Girişimcilere de "yapın ve yolda düzeltin" tavsiyesinde bulundu.

indirdik.com

indirdik.com'un kurucusu Mustafa Acet ise ilginç kuruluş hikayesi ile beğeni topladı. Üniversite için Balıkesir'e giden Acet, okulu bırakıp bilgisayarla ilgili bir iş yapmak için İstanbul'a gelmiş. İstanbul'da kazandığı yeni bölümü de kağıt üstünde tutan Mustafa Acet, bu sırada ailesinden gelen tepkilere yönelik MNB (mustafa ne zaman büyüyeceksin) adlı bir web ajansı kurmuş.

Ancak Acet'in işini ailesine kabul ettirmesi kolay olmamış. 1 Mart 2007 'de  bendeistiyorum.com olarak hayata geçen proje Koç Grup şirketleriyle anlaşma yapınca annesinden "Sen önce okulu bitir" azarını işiten genç girişimci, Gittigidiyor kurucularının yatırımını ailesi ile paylaştığında ise annesinden "oğlum para lazımsa bilelim" cevabını almış.

Yatırım sonrasında indirdik.com olarak devam eden girişimin şu an 30 civarında bir ekiple çalıştığını, şubat ayı ile de aylık cirosunun milyonu bulacağını öğrendik.

Mustafa Acet, kırılım noktasını nasıl yakaladıklarını bilmediklerini ama iş ortaklığı modelinin etkili olabileceğini de sözlerine ekledi. Girişimci adaylarına da "beklemeyin, girişin" diye mesaj gönderdi.

Sporcum.com

Sporcum kurucusu Ahmet Abamor ise 2010 Kasım ayıında temelleri atılan girişim ile Haziran'ın başından beri bu yana tam olarak hizmet vermeye başladıklarını ve şu anda 80 spor markası ile bayilik sisteminde çalıştıklarını paylaştı.

Sitedeki ürünleri deposunda hazır tutan Sporcum.com, 1 yıl içinde 1 milyon TL ciroyu görmeyi başarmış ve marka sayısını arttırınca bir kırılım noktası yakalamış.

Eticaret girişimcilerinin müşteri hizmetlerine ve tedarik sürecine önem vermesini tavsiye eden Abamor, teslimat süreci ile ilgili soruya, bazen Erzurum'a İstanbul Büyükçekmece'den önce mal gönderdiklerini söyleyerek değişken ve anlayış isteyen bir süreç olduğunu ifade etti.

Alışveriş yapmak için üye olma zorunluluğu olmayan Sporcum.com bu sebeple eposta pazarlamasından olumlu sonuçlar aldıklarını ifade etti. Sporcum.com siparişlerinin yüzde 60'ını Anadolu'dan alıyormuş ve bu nedenle kapıda ödeme hizmetini önemli görüyor.

Yorumlar (10)
 1. Haha Super yaa tebrikler arkadaslar zevkle okudum bilgilendirme icin tesekkurler.

 2. Yasin Canli Yasin Canli

  Mustafa Acet'in “beklemeyin, girişin” sözü çok hoşuma gitti. Ayrıca Türkiye'de neredeyse bütün internet projeleri ilk önce çevresel tepkilerle karşılaşıyor ama bu tepkilere göğüs gerenler her zaman başarılı oluyor.. İndirdik.com'u bende kullanıyorum ve gerçekten süperler. Kosmodisk'in TV'de 130 küsür Liraya sattığı ürünü 9 küsür Liraya verdiler :) Başarılarının devamını diliyorum.

 3. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  Bebek bezi işinin tutacağını biliyordum hep de söyledim ve bende bebekbezi.org u kurdum… Bebekbezi.com aylık 100.000 tl yi aşmış buna çok sevindim , Benden bebekbezi.org domainini ve/veya siteyi almak isteyen girişimciler benimle irtibata geçin durmayın pazar ateşlenmiş bile…

  Teşekkürler webrazzi güzel haberler için…

 4. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  Domain ' e ( bebekbezi.org )ilk günden 5 farklı harika teklif geldiği için öncelik ile kendimi kutluyorum çünkü iyi bir webrazzi takipçisi olarak geçen sene Amerika ' da Diapers.com ( bebekbezi.com ) un 540 milyon dolara satışını görür görmez domainleri araştırmıştım .

  Bugün Bebekbezi.com un 100 Milyar cirosunu öğrenenler beni mail yağmuruna tuttular bile. Acele etmeyip düşüneceğim en iyi teklifi yapana domain i vereceğim.

  İşte buda bir girişim örneğidir. Umarım domain'i güzel bir fiyata güzel bir girişimciye satar da Webrazzi ye haber olurum :) .

  1. Snowbird Snowbird

   100 milyar deyince uçmuş bunlar dedim ama sanırım halen 6 sene önceki para birimini kullanıyorsunuz. Şuna 100 bin tl demek zor mu yahu?

  2. Eray Can Eray Can

   bir e-ticaret girişimcisi birçok uzantısına sahip olmadığı alan adı üzerine yatırım yapmaz. en azından ben ve cevremdekiler böyle.

 5. Snowbird Snowbird

  Merhaba

  [Eticaret12] konferansları video olarak yayınlanacakmı?

 6. Önemli Değil Önemli Değil

  Ali Bey'in videosunu bekliyoruz!

 7. Sinan Sinan

  bu rakamlar biraz abartı olabilir mi_?

 8. O kadar kolay yazılıp çiziliyor ki bu tür projeler, sanırsınız ki her site açan milyonları kazanıyor. Oysa hiç de öyle bir durum söz konusu değil. Milyon liraları kazanmak o kadar kolay olsaydı, piyasada para kalmazdı! Önüne gelen site açıyor ülkemizde ama başarıya ulaşabilenler çok çok az. Sebebi bana göre iyi tanıtım, abartı öyküler ve sermayeden geçiyor. Bu üç kriteri sitenize uyarlayabiliyorsanız başarmamanız için çok az sebep kalır ortada ki bu önemli tarafı değildir mevzunun. Çünkü çok kötü bir fikri hiç bir sermaye ayağa kaldıramaz. Neyse, özet geçelim. Yüksek yatırımlar ile internet sitesi açıp, 'ben kazanıyorum' demek kolaydır. Önemli olan para dökmeden kazanabiliyor musun?'dur. Merak ediyorum webrazzi bu tanıtımlar için ücret alıyor mu bu kişilerden...