Google gizemli projesi ev eğlence sistemi mi?

Google gizemli projesi ev eğlence sistemi mi?

Google'ın bir süredir gizli bir proje üzerinde çalıştığı söyleniyordu. Bu gizemli proje The Wall Street'in "konuya yakın" kaynaklardan aldığı bilgilerle yayınladığı bir haber sayesinde ilk kez gün ışığına çıktı. WSJ'ın iddiasına göre Google'ın bu projesi bir ev eğlence sistemi.

Android işletim sistemi ile çalışacak olan bu cihazla ilgili diğer ilginç bir iddia ise ürünün Google markası ile piyasaya çıkacağı. Yani Android'in genellikle üreticilerin kendi markalarına sahip ürünlerde kullanılması alışkanlığı da bu cihaz ile birlikte değişecek gibi görünüyor.

Wi-Fi üzerinden internete bağlanacak cihaz, Google'ın online müzik servisindeki parçaları çalabilecek. Ama habere göre bu cihaz sadece ses dosyaları ile sınırlı kalmayarak, ileri de video da oynatabilecek potansiyeli bulunuyor.

Android işletim sistemine sahip akıllı telefon ve tabletler tarafından kumanda edilebilecek olan cihazın bir yandan Google'a yeni bir gelir kaynağı oluşturması, diğer yandan ise var olan benzer servislere karşı bir fiyat avantajına sahip olması hedefleniyor.

Google'ın bu sisteme benzer sayılabilecek ürünü Google TV bugüne kadar firma adına beklentileri karşılayamadı. Fakat Google bu yeni cihaz ile biraz daha farklı bir konsept ile bu kez daha başarılı olabileceğini düşünüyor.

Ev tipi ses sistemleri pazarının dünya çapında yaklaşık 8 milyar dolarlık bir pazar oluşturması ve Google'ın bu yeni cihazına çok benzeyen Sonos'un geçtiğimiz yıl toplam 200 milyon dolar civarı bir satış rakamına ulaşması pazarın aslında şu an için Google'ın çapına göre küçük olduğunu gösteriyor. Ama WSJ'ın kaynakları Google'ın bu ürün ile birlikte talebin artacağı ve pazarın da büyüyeceğini hesapladığını söylüyor.

Google bir süredir servislerini PC'lerin dışına taşımak için yoğun çaba sarf ediyor. Sonuçlanması beklemede olan Motorola satın alması ve bu tip haberler de Google giderek donanım tarafında da daha aktif olma niyeti olduğunu da ortaya koyuyor. Bu yıl içerisinde resmi olarak duyrulması beklenen bu cihaz ile birlikte Google üretim alanında daha aktif bir rol üstlenmeye başlayabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.