Teknolojinin yakın geleceği AveaLabs’te test edilecek

Teknolojinin yakın geleceği AveaLabs’te test edilecek

Türkiye’de son dönemde açılan Ar-Ge merkezlerine yapılan yatırımlar meyvelerini vermeye devam ediyor. Bunlardan birisi de Avea Teknoloji Merkezi’nin içinde bulunan AveaLabs. “Müşteri Deneyim Merkezi” olarak geçen bölüm finanstan eğlenceye, akıllı evden akıllı şehire, eğitimden yerel yönetimlere uzanan birçok konsept uygulamanın test edilmesini sağlıyor.

Avea CEO'su Erkan Akdemir'in açılışını gerçekleştirdiği merkezde, soruları Türkçe yanıtlayabilen sanal asistan olan “Rıfkı” da bulunuyor. 1.5 milyon TL ek yatırımla kurulan AveaLabs Müşteri Deneyim Merkezi, üniversite öğrencileri, araştırmacılar, şirketler ve teknoloji severlerin ziyaretine açık olacak. AveaLabs Müşteri Deneyim Merkezi’nde yer alan bölümler şöyle:

Mobil Finans

Mobil ödeme uygulamalarının sergilendiği alanda NFC' ön planda. Merkezde sergilenen NFC’li kiosklar aracılığıyla elektrik, su ve doğalgaz faturaları, vergi ve trafik borçları sorgulamaları anında yapılabiliyor. Mobil finansta sergilenen  'dokunmatik restoran masası' ise garson beklemeden sipariş verebilmeye, sipariş hazırlanırken mutfağı görüntülemeye, garson beklemeden hesap ödemeye imkan sağlıyor.

Akıllı Ev

Tablet bilgisayarlarla ev kontrolü sağlanıyor. 3G teknolojisiye ev görüntülenebiliyor. Sabit hattaki görüşmeyi cep telefonuna aktaran teknolojiyle konuşma kaldığı yerden devam ediyor.

Genç Alanı

Bu alana gelenler AveaMüzik, Mobil Akademi Servisi, digital yayıncılık, akıllı poster ve akıllı masa demolarını kullanabiliyor. Dokunmatik ekranlı eğlence masasıyla oyun oynamak, fotoğraf çektirmek, çizimler yapmak, e-mail yollamak gibi aktiviteler yapılabiliyor. Standlarda bulunan akıllı tabletlerle kitap okunup, mobil eğitime cepten erişim sağlanıyor.

Mobil Sağlık

Mobil Tahlil, Akıllı Tansiyon Ölçer, Akıllı Tartı gibi uzaktan mobil sağlık hizmetleri kullanılabiliyor. Yapılan ölçümler otomatik olarak telefonlarla aile hekimlerinin sağlık sistemlerine gönderiliyor.

Akıllı Şehir

Bu bölümde bulunan örneklerde toplu taşımadaki akbiller yerine NFC telefonlar kullanılıyor. Ayrıca duraklardan geçen toplu taşıma araçlarının hangileri olduğu, kaç dakikada durağa geleceği görüntülenebiliyor. Avea hatlı telefonlar akıllı bilet olarak kullanılabilirken, cep telefonundan SMS atarak TL yüklenebiliyor. Ayrıca Akıllı Belediye kapsamında tarihi mekanlara QR kod (karekod) konulması, parkların uzaktan izlenebilmesi gibi pek çok uygulama test edilebiliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.