FBI 'sosyal medya takip uygulaması' sipariş etmiş
Genel

FBI 'sosyal medya takip uygulaması' sipariş etmiş

ABD'nin federal soruşturma bürosu FBI'ın, sosyal medya takip uygulaması geliştirmek istediğini gösteren belgeler ortaya çıktı.

Görevi bilgi toplamak olan Strategic Information and Operations Center (SIOC) tarafından talep edilen ve belge içerisinde Sosyal Medya Uygulaması olarak anılan takip programının, FBI'a özel olarak açık kaynak kodlu geliştirilmesi isteniyor.

Belgenin içerisinde Facebook, MySpace ve Twitter gibi sosyal ağlar ile birlikte forumların da takip edilebilir olması bekleniyor. Yani kamuya açık olarak paylaşılan her şey FBI tarafından denetlenebilir olacak.

FBI'ın amacı sosyal ağları bir istihbarat aracı olarak kullanmak. Bazı çevrelerce hoş karşılanmayan bu takip mekanizması ve denetlenebilirlik durumunun internetteki özgürlükleri kısıtladığı ve baskı altına aldığı vurgulanıyor. FBI ise uygulamayı güvenlik amacı ile istediğini dile getiriyor. Kurum amacını 'potansiyel tehdit ve kritik durumlardan hızlı şekilde haberdar olmak' şeklinde açıklıyor.

Yorumlar (3)
 1. Muhammed Er Muhammed Er

  İlginç. Amerikan yapımı bütün sitelere ve Windows'a zaten erişimleri var. Böyle bir yazılıma neden gereksinim duyuyorlar ki.

  1. Kadir Kadir

   bütün sitelere tek tek erişerek takip etmektense, tek bir yazılımdan ilgili konuyu takip etmek daha mantıklı değil mi?

 2. Burak Polat Burak Polat

  Bu tip bir yazılıma ihtiyaçları olduğunu açıkcası hiç sanmıyorum; ki belge olarak sunulanlar resmi belge niteliği de taşımamaktadır.

  İnternet teknolojisinin temelleri 1960larda atılmıştır. Bu teknolojinin topluma açılması 90ların ortasını buluşmuştur. Bu uzun sürenin altında yatan neden; Tüm büyük buluşların askeri tabanlı olmasıdır; her askeri tabanlı buluş da daha iyi versiyonu bulunduğunda halka arz edilir. Bu böyle gelmiştir böyle gitmektedir.

  Baktığımızda 2007 mortgage krizi ile birlikte yükselen bir iletişim aracı olan SM'nin takibi yeni bir kavram değildir. Bu noktada monitoring uygulamalarının da yeni olmadığı aşikardır. Eh, haliyle de FBI SM takibi yapacak radikal yazılımlara zaten sahiptir, bu yazılımlara adımsal eklentiler elbetteki yapılıyordur, yapılacaktır...

  Özetle, son iki gündür küresel dijital gündemde olan bu haber esasında pek de haber niteliği taşımıyor.