Bağış: "En teknoloji dostu hükümetiz"
Genel

Bağış: "En teknoloji dostu hükümetiz"

Münih’te düzenlenen Digital–Life–Design (DLD) konferansındaki 'Digital Bosphprus Oturumu'ndan sonra Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da bir konuşma yaptı. Türkiye'deki dijital ekonomiye değinen Bağış, Türkiye'deki internet kullanımına hakkında birçok bilgi vererek, değişime dikkat çekti.

Bağış, konuşmasına Türkiye'den bir anekdot ile başladı. Recep Tayyip Erdoğan ile Siirt'deki bir köye helipkopter ile gittiklerini söyleyen Bağış, "Hayatı boyunca ilk defa helikopter gören çocuklar helikopterin etrafına toplandı ve Başbakanımız ile fotoğraf çektirdi. Başbakanımız fotoğrafları size postalarım dediğinde çocuklardan 'Postalamayın Başbakanım. E-mail gönderin' yanıtı aldı. Bu Türkiye’deki değişimi gösteren en iyi örnek" diye konuştu.

Türkiye'de bugüne kadarki en teknoloji dostu hükümet olduklarını savunan Bağış'ın konuşmasından bazı paragraflar şöyle:

"Sayılara bakarsak, şu anda genişbant abonesi sayısı 13 milyon. Her aboneliği 4 kişinin kullandığı düşünülürse, 74 milyonluk ülkede 50 milyon internet kullanıcısı var demektir. Bu rakam 2003'te sadece 20 bindi. Abonelik sayısı geçen yola kıyasla da yüzde 60 arttı. Mobil abonelik sayısında da yaklaşık yüzde 350 artış var. Şu anda 50 milyon mobil abonelik var."

"Tam zamanlı araştırmacı sayısı 2000'de 23 bin iken bugün 70 bine çıktı, çünkü hükümetimiz araştırma-geliştirme yatırımları için teşvik yasası çıkardı. Bu yasa sayesinde Fiat, Renault, Mercedes, Ford, Bosch, Ericsson, Alcatel gibi firmalar toplamda 75 yeni araştırma-geliştirme merkezi kurdu."

"Türkiye'de ortalama yaş 29. Bu rakam Almanya'da 45. Türkiye en genç nüfuslu ülkelerden. Daha genç nüfus demek, teknolojik gelişmelere daha kolay adapte olmak demektir"

"OECD'ye göre 2050'de Türkiye, Almanya'dan sonra Avrupa'nın en büyük ikinci ekonomisi olacak. Ancak Almanya, krizdeki Yunanistan, Portekiz, İspanya, İtalya, İrlanda'nın borçlarını ödemeye devam ederse, büyük ihtimalle Türkiye en büyük ekonomi olur"

"Türkiye'de 1959'da kişi başına gelir 300 dolar civarındaydı. Bugün 11 bin dolardan fazla. O zaman 14 üniversitemiz vardı, şimdi 200'den fazla."

"Türkiye Avrupa'daki sorunlar için de kilit önemde. AB'de öncelikli konu şimdi ekonomik kriz. Türkiye kendisi 70 milyonluk bir pazar olduğu gibi, 3 saatlik uçuş mesafesi içinde 1.5 milyar kullanıcıya daha ulaşabiliyorsunuz."

"Türkiye'de sokağa çıkıp insanlara sorduğunuzda AB üyeliğine hala yüzde 50 destek verildiğini görürsünüz. Ancak aynı insanlara 'Türkiye AB'ye alınır mı?" diye sorduğunuzda olumlu yanıt verenlerin yüzde 30'a düştüğünü görürsünüz. AB üyesi olmanın ekonomik ve hukuki kazançları olup olmadığı sorulduğundaysa insanların yüzde 71'i evet diyor. Avrupa'da ise Türkiye'nin üyeliğine olumlu bakanların oranı yüzde 40. İleride alınıp alınmayacağını sorduğunuzdaysa evet diyenlerin oranı yüzde 60'a çıkıyor. Görüldüğü üzere iki tarafta da kafa karışıklığı var. İşbirliğiyle bu karışıklığı gidermemiz lazım."

Yorumlar (27)
 1. Medyagen Medyagen

  "en teknoloji dostu" derken?

  Teknolojiden anlamayan savcı ve hakimlerin "keyfi" kararları, hemen her gün kapatılan internet siteleri, banka şubelerinden kamu kurumlarına kadar, internet üzerinden herhangi bir iş yapmak istediğinizde, onların size yol göstermesi gerekirken, bizim onlara dokuz takla atarak izah etmeye çalışmamız ve önümüze çıkarttıkları bürokratik engeller, bir türlü stabilitesi sağlanamayan ve hala saçma sapan ek ücretlerin alındığı pahallı internet tarifeleri, buna karşın rakamlarına bakıldığında sanki dünyanın en iyi internetini kullanıyormuşuz gibi gösterilmesi... bunlar bizim ülkemize ait unusrlar değil sanırım ?

  Kişi başına düşen ve arttığı söylenen milli gelir, artan diğer herşeyin oranına göre ne kadar artmıştır? birinin sorması gerek!

  200 Üniversitenin toplasan 10 tanesi teknolojik olarak yıllar süren uğraş ve zorluklar neticesinde kendilerini ancak donatabilmiştir. Bu ülkeden, atölyede veya laboratuvarda işlenmesi gereken dersler "hala" teoride ve sınıf ortamında işleniyor!

  O çok övündüğümüz genç nüfus da interneti, facebook'ta karşı cinsi avlamak ve takipçi toplamak için harcıyor.

  Zaten yapmakla yükümlü oldukları iyi şeyler için, biz yaptık oldu diyerek "lafla peynir ekmek gemisi" yürütmeye çalışmaktansa, enerjilerini daha iyilerini yapmak için harcamalılar.

  1. Fetih Fetih

   1. Hakimin ya da Savcı'nın teknoloji'den anlaması gerekmez (Teknoloji dediğimiz kavramın da ucu bucağı yoktur.. Söz gelimi java virtual machine işleyişi de teknolik kavramdır, bir cep telefonun güncelleme işleminin yapılması da vs.vs..) Anlaması gerektirmez ki bunun için Gelişmiş ülkeler de bilir kişi, ABD'de Juri adı verilen bir danışma merci var.. Önemli olan bu vasıfta ki insanların anlaması ki emin olun anlarlar..

   2. Kişi başına düşen milli gelir beyfendi siz ve sizin gibiler ister kabul edin ister etmeyin yer altı kaynağı olmayan ve sanayileşmiş bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin göster-ge-si-dir..

   3. O üniversitelerin 10 tanesinin dışındaki üniversiteler de teknolojik alt yapının sağlam olup olmadığı konusun da ne kadar bilginiz var.. Nasıl böylesi net bir sayı verebiliyorsunuz.. Şuan meslek liselerinin önemli bir kısmında emin olun bir çok ders pratikte işleniyor.. Yüksek Lisans programlarından bahsetmiyorum size fakat eğer kuşku ve şüpheleriniz mevcut ise buyrun beraber tanık olalım.. Şunu unutmayınız Türkiye son 10 yıl da gelişmekte olan ülkeler arasına girmiştir yani gelişmektedir.. Gerek teknolojik gerek eğitim ve öğretimsel vd..

   4. İnternet kullanan kişilerin ya da sizin deyiminizle Facebook'ta garı-gız avında ki muhteremler hadi ben de ekleyi vereyim 'porno ve erotik' müptelası kişilerin internet te herhangi bir mecra da "Carl Friedrich Gauss" hakkın da bilgiye de aç olmadıklarını ve araştırma yapmadıklarını nereden biliyor, nereden bu kanıya ulaşabiliyorsunuz..

   Bir helikopteri yakında görmek sizi temin ederim beni heyacanlandıran bir şey ve emin olun bir 10-15-20 yaşlarında ki çocuk ya da genç için de heyecan verici ki bu helikopter den bir devlet büyüğü iniyor ve o devlet büyüğü bir de yöre halkı tarafından çok seviliyor ise bir fotoğraf hasıl oluyor.. Ve O devlet büyüğü o kadar hassas ki "çektirdiğim fotoğrafı size postayla yollayım" diyor ve karşılığı olarak "E-posta" ile gönderin deniyorsa buradan çıkarılacak sonucu anlamamak lütfen ama lütfen mazur görün intihar etmekten bir farkı yok.. şöyle açıklamak istiyorum ortalama bir posta ki bu posta bir Devlet Başkanı'na ait ise Ankara'dan Tuncel'i ye ulaşması bir jet uçağını baz alır ve arada ki mesafeleri de var sayarsak hani şu arabaların bile zor ulaşabildiği bir ücra yer ise en azından askarî 5 saat alır. Fakat bir e-posta ile göndermek isterseniz süresi nedir biliyormusunuz azami 10 dakika.. İnternet artık günümüz de iletişimin en önemli kolu ve teknolojinin önemli bir göstergesi. Ulaşım ve iletişim ihtiyacı ise dünya da gelişmişliğin en önemli unsurlarıdır. Bir az tarih bilgisi özellikle sanayileşme döneminden itibaren bir az bilgi sizi bunu konu da ki bilgi eksikliğinizi giderecektir ve ürettiğiniz bu mavralar giderilecektir. Egemen Bağış'ın söylediği Türkiye'de bundan 10 yıl önce kaç kişinin evinde internet vardı'yı bir kenara yitiyorum kaç kişi internete girebilme imkanı vardı? Kaç adet İnternet Cafe vardı?

   1. Raif Terzioğlu Raif Terzioğlu

    Yanlış yerdesin Fatih.

   2. Bican Cetin Bican Cetin

    Bundan 10 yıl önce internet yaygın mıydı bu kadar? Global bir teknoloji gelişimi sonucu olan bir durum bu. Tüm dünyada bir yükseliş var. Bkz: Internet gelişmesi, Apple ürünlerinin yenilikleri vs.

    Hükümeti temsil eden kişi bunun üstüne süslü cümlelerle "biz yaptık" tarzında açıklamamı yapıyor? Pardon da ne yaptı, milli IPhone üretti yada milli Facebook gibi bir şey mi yaptı teknoloji içeren? Çok ilginç valla çok ilginç, en pahalı internet en pahalı yakıt en pahalı vergiler hep bizde, millet sinirden internete yönelip kafa dağıtıyordur rakamlar ondan yüksektir bence.

   3. Mehmet Kurtboğan Mehmet Kurtboğan

    Zaten şartlar teknolojiyi büyümeye zorluyor. Teknolojiye, hükümetler gölge etmesin başka ihsana yerek yok.

   4. Medyagen Medyagen

    1. Savcılar ve hakimler mühendislik fakültesinden mezun olsun demedim ki zaten, bazı kavramları bilsinler yeter, en olmadı 'aklı başında bir' bilir kişiye danıştıkran sonra karar versinler. Her konuda karar verme hakkına sahip değiller! üç ay önce Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığına çağırdılar, derdimi anlatmak 1 saat ve 4 sayfa tutanak tuttu! (kendimi savunmak değil, kavramları izah etmek uzun sürdü)

    2. maddeye cevap bile vermiyorum

    3. 2 yıl Trakya Üniversitesi'nde okudum. Çoğu meslek birimlerini görmüşümdür. Zaten içlerinden bir tanesini ayırıp Kırıklareli Üniversitesi diye yedirdiler, kalanından da Namık Kemal Üniversitesi yaptılar. 4 Yıldır da Anadolu Üniversitesinde okuyorum. Bu zaman zarfına gördüğüm, bi şekilde ziyaretine gittiğim, bildiğim 10'dan fazla üniversite var. Merkezi kampüsler dışında MYO'lar deyim yerindeyse kan ağlıyor! İmkanlar, etkinlikler, kaynaklar vs...

    Mesleki Eğitim verdiğini iddia eden okulların kendilerinden haberi yok! (ofiste 1 stajer kardeşimiz var. "elektronik" okuyor. Eskişehir'de merkezi sayılabilecek liselerden biri. Staj için, kameralı kapı zili takan bi teknik servise yerleştirmişler 'sormadan'. Yerleri silmek, boşları yıkamak ve getir görür işleri yaptığını söyleyince, için acıdı, ofise aldık, artık bizim yanımızda staj yapıyor. Dersler? kağıt üzerinde verilen ödevleri eğer ki hocaları biliyor olsaydı, öğretmen değil, iyi bir şirkette mühendis olurdu! Bunun gibi sayısız örnek sayabilirim! İçlerinde gerçekten yakışır kalitede eğitim veren çok kaliteli devlet okulları da yok değil!

    4. Umarım haklısındır!

    5. aynı şeyi konuşmuyoruz!

    (bknz: @supernova @roy enjoy @Raif Terzioğlu @deniz)

    dipnot: Ortada eleştirilebilecek o kadar konu varki, saymakla bitmez ve burası yeri de değil; şunun farkına varmak gerekir; Bugün internet ve teknolojinin geldiği nokta, devlet imkanları ve devletin sağladığı teşvik ve kolaylıklarla değil, özel sektörün kendi çabası ve kendi sermayesiyle gelişmiştir, gelişmeye de devam etmektedir! Buna karşın Devlet, özel sektörden öğren(eme)diği bu alanı, bir başı boş bulmuşlukla yönetmeye çalışmaktadır! Halbuki olması gereken, sektörü var eden oyuncuların da görüşünü dikkate alarak karar vermektir.

   5. Fetih sen sahiden çok yanlış gelişsin. Ama sorun da bu zaten. Yıllardır Ulaştırma Bakanlığı yapan kişinin bile konuya ancak senin kadar hakimiyeti vardı işte. ("Teknoloji çok mühim şey. Trenle 10 saatte gidilen yere Ak Parti döneminde 10 dakikada e-posta ile ulaşıyoruz." vs. vs. Komik sadece.)

 2. Medyagen Medyagen

  eklemeyi unuttum; helikopter görmekle-eposta göndermek arasında nasıl bir teklojik gelişmişlik göstergesi vardır?

 3. Roy Enjoy Roy Enjoy

  hee, o yuzden hala cozemedim ben 3 ayri sahis sirketimde "devlet nasil isler?" diye.. burada her yil vergi iadeni evine postayla aliyosun, masraflarini internetten giriyorsun.. yok yok kesin mizah sitesi burasi.

 4. Supernova Supernova

  hangi bilimsel araştırmanın sonucu olarak bu açıklamayı yapmış çok merak ettim doğrusu. ölçümü nasıl yapmış "en teknoloji dostu hükümet" sıfatını kazanmak için? bir atasözümüz vardı ama atalarımızı da haksız çıkarıyor bu hükümet, meğer lafla peynir gemisi yürüyormuş...

 5. Saka yapmis arkadaslar.Mizah anlayisinizi yitirmeyin.

 6. Kamil Kamil

  Şuraya bir "LOL" butonu koysanızda biz de bassak.

 7. Yusuf Yusuf

  Nasil bir milletiz anlamiyorum ya, adam ne guzel anlatmis ki bir cogu dogru, 10 yil once bugunlere gelbilecegimizi hayal bile edemiyorduk fakat yorumlara bakiyorum herkes bir yerden elestiriyor. Elestiri tabikide yapilir fakat bazende etrafina bakilip yapilan seyler takdir edilir. (insanlardaki bu zihniyete ragmen bukadar ilerleyebilmisiz ya helal olsun diyorum)

 8. Emiracle Emiracle

  Birazcık utanmadan ve sıkılmadan bunları söylediyse artık üstüne bir yorum yapmanın manası yok.

 9. Cevat Cevat

  geçen gün unuttuğum e-devlet şifremi online olarak almazken

 10. Ha Ha Ha Ha

  ha ha ha :D anlayan anlamıştır :)

 11. 3 Yumurta 3 Yumurta

  Webrazzi editoryasına yakıştıramadığım bir haber. Burasının internet ve teknoloji üzerine bir blog/portal olduğunu düşüüyorum ve öyle kalmasını ümit ediyorum. DLD gibi bir konferansta kalkıp siyasi demeçler veren, demokrasi-insan hakları-temel hak ve özgürlüklerden bihaber, kendi ülkesindeki aydın kesimin canına ot tıkayan bir yönetimin üyesinin buraya haber edilmesini gerçekten kanıksıyorum ve kınıyorum.

 12. Raif Terzioğlu Raif Terzioğlu

  Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin teknolojisini değil devlet icratlarını anlatmak için gitmiş oralara. Yıllardır giremediğimiz Avrupa'yı bu konferansla keşfetmeye çalışmış. Yazık yazık biri de çıkıp sormamış 2011'de kaç site kapattınız diye! Yumurtaların parası benden!

  Not: Yorum ekle kısmını alt tarafa alsanız malum yorumcuların yorumları da önemli ve okuduktan sonra yorum yapıyoruz.

 13. Deniz Deniz

  elbet yapilan guzel seyler oldu, yapilamayanlar da oldu.. ama bir de etrafa bolca kraldan cok kralcilar doldu. bunlar hukumetin yaptigi her seyi o kadar cok sahiplendiler, o kadar cok sahiplendiler ki, arada yanlis yapilan seyleri de gormezden gelmeye basladilar, elestiri getirenleri sucladilar, saf disi biraktilar. artti pek cok sey, milli gelir mesela, ama baska seyler de yerinde durmadi tabii, vergiler de artti, cari acik da artti, issizlik de. arge imkanlari artti, ama teknokentlerde arge gosterilip yatanlar da artti ornegin..

  bunlarin hepsi cozulur, ama su yikamaci yaglamaci zihniyetin kendisine oncelikle bir ceki duzen vermesi, bir ne yapiyorum ben demesi gerek.. elestri iyidir dostlar, "en iyi yaptigim seyi bile elestirin ki daha iyisini yapabileyim" bunu da unutmayin kralcilar.

 14. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Şu adresten Türkiye nin kişi başına düşen milli gelirindeki artışı görebilirsiniz. Artmış mı? evet artmış. Ama dünya ortalaması ile karşılaştırınca ok da övünülecek bir şey değilmiş olarak görülüyor. http://www.google.com/publicdata/explore?ds=wb-wdi&met=ny_gdp_pcap_cd&tdim=true&dl=en&hl=en&q=gdp+per+capita+world#met=ny_gdp_pcap_cd&idim=country:TUR&tdim=true

 15. Bu siteyi takip edecek düzeydeki herkes adı gibi biliyor ki Türkiye internet konusuna yasakçı bir ülke.

  Bununla ilişkili olarak internet girişimleri üzerinde çalışmanın ekstra riskli olduğu bir ülke. Youtube'un yıllarca yasaklı olduğu bir ülkenin Youtube çıkarması mucize olur. Kaldı ki düşük hızlı ve kotalı internete fahiş fiyatlar veren bir toplum olarak internetten video izlenebileceğini hayal bile edemezdik biz. (Not: Youtube'un ilk kuruluşu bile Ak Parti iktidarının 3. yılına denk geliyor. Garip ama gerçek.)

  Günün bir diğer haberi Silikon Vadisi'nde maaş ortalaması 104 bin dolar oldu diyor. Aylık brüt 15 bin tl. Ortalama. Türkiye'de ise sadece benim çevremde bir sürü yurtdışı masterlı falan işsiz var. Krizdeki bir ABD ve "ekonomisiyle dünyayı kendine hayran bırakan" Türkiyemiz arasındaki fark bu. Gelişmekte olan bir ülkede deli gibi mühendis istihdam edilmeli, hatta ciddi kıtlık yaşanmalıydı bu konuda, Çin'deki gibi her köşe başına fabrika falan açılmalıydı. Nerdee..

 16. Seozkan Seozkan

  Zamanına göre hükümetleri kıyaslayalım o zaman.

  Atatürk zamanında uçak fabrikamız varmış ve hollandaya uçak bile satmışız.

  Şimdi nerde o uçak fabrikamız?

  Bu bakımdan bakarsak olaya en teknolojik hükümet Atamızın hükümeti oluyor.

  Uçak fabrikası teknoloji sayılmaz diyenler de olacaktır elbet:)

 17. Mehmet Mehmet

  Devletin Bakanlık tarafında Teknolojiye yaklaşım biçiminde ciddi bir sorun var..

  Türkiye de İnternet ve Haberleşme Bakanlığı kurulsun diye bir yazı yazmıştım..

  Tabii sakalımız yok ki hükümet bizi ciddiye alsın..

  http://2kere2beseder.wordpress.com/2012/01/19/turkiyede-internet-ve-haberlesme-bakanligi-kurulsun/

 18. Mete Zorlu Mete Zorlu

  Herkes olaya kendi penceresinden bakmasın lütfen ya.

  Biri diyor ki bunlar çok kötü iyi diyenler şöyle böyle, biri diyor ki mükemmeller kötü diyen şöyle böyle.. Yok mu bunun ortası?

  Bakan Bağış orada biraz gazla konuşmuş bu belli. Ama baktığımız zaman fatih projesi gibi bir projeyi kimse Türkiye'den beklemezdi. İyi şeyler de oluyor, lütfen kendimizi küçük görmeyelim.

  Genelde site kapatmaya vurgu var yorumlarda. Site kapatma mahkemeler tarafından yapılan bir uygulama, kurumları katıştırmayalım.

  1. Mahkemeler yasaları uygulamak zorunda. Yasaları mahkemeler koymuyor.

 19. Misafir Misafir

  Teknoloji dostu iseler, önce Pardus'a "Tubitak'ın geliştirdiği Pardus denen bir işletim sistemi" veya "şimdi bulut sistemi diye birşey çıkardılar" gibi laflar eden Ulaştırma Bakanını biraz teknoloji dostu yapsınlar, yok aslında başka işten anlayan birini getirsinler...

 20. Japanese attitude for work: "If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it."

  Turkish attitude for work: "Wallahi if one can do it, let him do it. If no one can do it, ya-rabbi how can i do it ?"