Facebook araştırmalarıyla kendimizi tanıyoruz
Bilgi Kaynakları

Facebook araştırmalarıyla kendimizi tanıyoruz

Facebook bugün 800 milyonu aşkın aktif internet kullanıcısına sosyal bir platform sunuyor. Hedefli bir reklam mecrası olmasını bir kenara bırakırsak, dev sosyal ağın bugün başka bir şekilde elde edilemeyecek araştırmalar yapmamıza imkan tanıdığını kabul etmeliyiz.

Aşağıda paylaştığımız araştırmaların kapsamı çok büyük olmasa da, her biri Facebook'tan kendimizi ve çevremizi tanımak adına çeşitli (davranışsal, sosyolojik, psikolojik vb...) sonuçlar çıkarabileceğimizi gösteriyor.

Zayıf bağlantıların gücü

Facebook Veri Merkezi'nin incelemesine göre Facebook'ta sıkı arkadaşlar arasındaki içerik paylaşımı, benzer içeriklere odaklanıyor. Sıkı ilişkide olunmayan arkadaşların paylaştığı içerikler ise daha farklı noktalara temas ediyor ve ilgimizi çekiyor. Bunlar sıradan paylaşımların ötesine geçerek bize daha özgün bilgiler kazandırıyor.

Araştırma, ekonomi uzmanı Sosyolog Mark Granovetter'in "The Strength of Weak Ties" (Zayıf bağlantıların gücü) teorisine atıfta bulunuyor. Daha önce sadece popüler haberleri paylaşan uygulamaları takip etmenin, bizi farklı şeyler görmekten uzak tutacağından bahsetmiştik. Araştırmanın tam haline şuradan ulaşabilirsiniz.

İletlerin psikolojisi

Bir diğer inceleme ise 'olumlu' güncellemelerin üzerine. Facebook üzerinden duygusal durum araştırması yapan araştırmaya göre olumlu güncellemeler daha çok 'like' edilirken (beğenilirken), olumsuzlar daha çok yorum alıyor (aslında sürpriz bir sonuç değil). Arkadaşı fazla olan kişiler daha uzun iletiler yazmaya meyilli ve daha az duygusal.

Olumlu içerikler günün erken saatlerinde en yüksek seviyede. Günün ilerleyen saatlerinde durum yavaş yavaş değişiyor ve gece saatlerinde olumsuz iletiler tepeye çıkıyor.

İleti güncelleme sıklığı

EdgerankChecker, kullanıcılardan alınan geri bildirimlere dayanarak, Facebook sayfalarında ileti paylaşımının 3 saatte bir yapılmasını öneriyor. Ortalama 140 bin beğenisi olan 500 sayfada 30 bin paylaşımı inceleyen araştırma ekibi, artan bir eğride 3 saat 17 dakika sonra kullanıcı ilgi ortalamasının pek artmadığını ve yeni bir iletinin girilmesi gerektiğini aktarıyor.

Elbette her sayfa için kullanıcıların tepki hızı farklı olabilir. Ancak bu değerlendirmenin yapılması en azından kullanıcıların ilgisine kulak asmak açısından önemli görünüyor.

Bu araştırmaların hepsi, Facebook'ta harcadığımız sürenin bireyleri ve kitleleri tanımak konusunda na kadar büyük bir havuz olduğunu bize bir kez daha hatırlatıyor.

Yorumlar (4)
 1. Bcakir Bcakir

  "Facebook sayfalarında ileti paylaşımının 3 saatte bir yapılmasını öneriyor." Bu kısım bence tam doğru değil bizler için. Günde 2 taneden fazla durum güncellemesi insanları kaçırıyor. Kişisel olarak da çok sık sayfa güncellemesi yapan sayfalardan kaçıyorum.

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   Şirketlerin (biz kullanıcıların değil) hayran sayfalarına girecekleri 2 update arasındaki süre yaklaşık 20 saat olması gerekiyor. 3 saatlik bir süre, tüm fanlarınızın bu iletiyi görmesi ve yeterli LIKE miktarını toplamanız için çok az. 20. saatten sonra da postunuz için like almaya devam edebilirsiniz ancak miktarı çok düşük olacaktır. Hayran sayfaları için 3 saat rahatsız edici bir miktar. Her 3 saatte bir post yapan bir sayfayı kesinlikle hayran listemden çıkartırım.

 2. Burak Arıkan Burak Arıkan

  Bu fb araştırmasında en önemli bulgu zayıf bağların güçlü bağlardan daha fazla "bilgi yayımı" sağlayabilmesi. Buna şöyle örnek veriliyor:

  Mesela senin 100 uzaktan arkadaşın var, 10 yakın arkadaşın var. Yakın arkadaşlarınla onların ilgisini çekecek bir şey paylaşma ihtimalin yüksektir, diyelim %50. Uzak arkadaşlarınla onların ilgisini çekecek bir şey paylaşma ihtimalin düşüktür, diyelim %15. Hesaplarsak uzak arkadaşların üzerinden 100*0.15 = 15, yakın arkadaşların üzerinden 10*0.50 = 5 birim "Bilgi Yayımı" yapmış oluyorsun. Sonuç olarak, insanlar uzak arkadaşlarından daha fazla bilgi yayımı yapıyor.

  Dolayısıyla bir ağda uzaktan ilişkilerin nasıl bir yapıda olduğunu anlamak ve ölçmek "Bilgi Yayımı"nın nasıl olacağını önceden tahmin etmenizi sağlar.

  Bu tipik bir ağ analizi örneğidir. Sadece sosyal ağlarda değil başka ağ modelleri için de benzer analizler yapılarak gelecek tahmin edilebilir. Bu konudaki çalışmalar için Türkçe/İngilizce sürdürdüğümüz http://graphcommons.com projesine bakabilirsiniz.

 3. Cagla Buyuktas Cagla Buyuktas

  @Burak 100*0,50=50 ama.