Fizy'nin 2012 Hedefleri - Digiturk Kanalı ve Premium Üyelik Yolda!
Müzik

Fizy'nin 2012 Hedefleri - Digiturk Kanalı ve Premium Üyelik Yolda!

Ercan Yarış tarafından kurulan ve daha sonra Turkcell tarafından çoğunluk hisseleri satın alınan popüler müzik servisi Fizy ile ilgili önemli duyuruların yakında olduğunu öğrendik.

Öncelikle Turkcell ortaklığı ile grup şirketleri arasındaki sinerjinin avantajını kullanan Fizy'nin yakında Digiturk üzerinde bir kanalı olacağını paylaşalım.

Etkili ve kullanışlı bir uygulama olacağını düşündüğüm Fizy Digiturk kanalı 2012 yılının ilk sürprizlerinden olabilir. Fizy'nin Digiturk kanalı dışında D-Smart'la da benzer bir çalışmayı yapabileceği aldığımız bilgiler arasında.

Fizy yurtdışına açılacak

Fizy ile ilgili bir diğer önemli gördüğüm gelişme de, şirketin 2012 yılı içinde Turkcell'in hizmet verdiği ülkelere açılacak olması. Hali hazırda Almanya, Belarus, Moldova, Ukrayna, Gürcistan, Kazakistan, Azerbaycan ve KKTC'de hizmet vermekte olan Turkcell'in Fizy'yi bu ülkelerden hangilerine açacağının detaylarını bilmiyoruz. Ama başlangıç olarak 3-4 ülkede Fizy'nin hizmet vermeye başlayacağını öğrendik.

Premium üyelik gelecek

Reklam gelirleri konusunda hiçbir problemi olmadığını duyduğumuz Fizy'nin, 2012 yılında gelir modelinde de çeşitlendirmeye gideceğini ve premium üyelik modelini hayata geçireceğini öğrendik. Premium üyelik modelinin neler getireceği hakkında henüz detaylı bilgimiz bulunmuyor.

Fizy Shop ile Fizy markalı ürünler satılacak

Premium üyeliğin yanı sıra Fizy Shop adı altında bir de Fizy markalı ürünlerin satılacağı mağazanın Mart 2012 civarında yayına alınacağı bilgisini aldık. Müzik çalar, kulaklık gibi ürünlerin yer alacağı mağaza Türkiye'de internet markalarının çok görmediğimiz çalışma modellerinden birini uygulamış olacak.

2 sene sonra borsaya açılacak

Turkcell'in Fizy ile ilgili planları sadece yeni özellikler ve global açılım yönünde değil. Aldığımız bilgiye göre 2 sene sonra Fizy'yi borsaya açma planları da şirket içinde yönetimin hedefleri arasında yer alıyormuş.

Global başarı potansiyeli ilk gününden beri bulunan Fizy hedeflendiği gibi 2 sene sonunda borsaya açılır mı bilemiyorum ama uluslararası pazarlama çalışmaları ile hem gelir hem de bilinirlik açısından Türkiye'den dünyaya açılmış gözde oyunculardan biri olabilir.

Yorumlar (9)
 1. Yedincisenol Yedincisenol

  Çok güzel... Bir türk markasının bu tarz bir genişlemeye, internetle kalmayıp, gerçek hayatın bir parçası olma yolunda ilerlemesine çok sevindim. Bi'de yurt dışına açılma meselesi var tabi... Gerçekten çok harika.

 2. Mert Meriç Mert Meriç

  digiturk kanalı nedir arkadaş, 2 ileri 1 geri gidiyoruz

  1. Hüseyin Tarık Hüseyin Tarık

   Kesinlikle haklısın. Ben de, Fizy üzerinde Digiturk'ün bazı kanallarının yayınlanacağını zannetmiştim. Turkcell gibi bir şirketin Fizy'ye vizyon çizmesi düşünülemez zaten.

 3. Sergen Yıldız Sergen Yıldız

  Umarım Premium üyelik diye normal kullanıcıları sınırlamazlar normal kullanıcılar halen kullandığı gibi kullansın Premium üyelere yeni özellikler sunsunlar bunlar neler olur derseniz bendebilmiyorum ama eyer normal kullanıcıları kısıtlamaya giderlerse bu onların açısından kötü olur.

 4. Gökhan Gökhan

  Dijiturk kanalının mantığını bende anlamayadım. Amaç tam olarak nedir?

  Bunun dışında düşünülen diğer çalışmaların oldukça uygun oldüğu görüşündeyim. Yalnız Premium üyelik ile ücretsiz kullanıcıların şuanki özellikleri aşırı sınır ise yada premium üyelik'te bizim şuan kullanabildiğim bir kaç özellik dışında avantaj bulunmazsa bunun bir başarıdan çok başarısızlık olacağı görüşündeyim.

 5. Çağlar Çağlar

  Bence Premium model, arayüzün kişiselleştirilmesi, tema v.b. kullanabilmek ise olabilir ancak şu anki servislerde kısıtlama olacaksa Fizy kendi ipini çekmiş olur...

 6. Mrauthor Mrauthor

  İşin içine kurumsal bir şirket girerse o projenin gelir modeline dönüşmemesinin imkanı yok zaten.

 7. Osman S Osman S

  4 harfli domainin faydalari.

 8. Legendpc Legendpc

  Fizy ile gurur duyuyorum gerçekten...