Facebook Messenger'ın Windows Sürümü Yayınlandı
Mesajlaşma

Facebook Messenger'ın Windows Sürümü Yayınlandı

Facebook, sohbet uygulaması Facebook Messenger'ı ilk önce mobil cihazlara taşımıştı. İlk bakışta sadece mobil iletişim alanında önemli bir açılım gibi görünen uygulamanın aslında bundan daha fazlasını hedeflediği ise sonradan ortaya çıktı.

Facebook Messenger'ın PC sürümü üzerinde çalışıldığını, hatta geçtiğimiz ay ufak bir test grubunun kullanmaya başladığını biliyorduk ama ne zaman piyasaya çıkacağına dair net bir bilgi yoktu. Tam da bu sırada dün beklenmedik bir şekilde Facebook Messenger'ın Windows sürümü ortaya çıktı ya da daha doğru bir ifade ile "sızdı".

İlk olarak İsrail kökenli TechIT sitesinde ortaya çıkan Facebook Messenger sızıntısına karşı Facebook yapabileceği en mantıklı hamlelerden birini yaptı ve birkaç saat içerisinde uygulamayı resmen yayınladı.

Böylece daha önce Android, iPhone ve BlackBerry'de bulunan Facebook Messenger, Windows'a da taşınmış oldu. Uygulama temel olarak üç işleve sahip. İlki tahmin edebileceğiniz gibi Facebook arkadaşlarınız ile sohbet etmek. Ama bunun yanı sıra uygulama haber bandı ve bildirimlere de hızlı bir şekilde erişmenizi sağlıyor. Facebook Messenger'ın üst menüsünden yeni arkadaşlık isteklerini de görüp yanıtlayabiliyorsunuz.

Programı çalıştırdığınızda ilk olarak varsayılan tarayıcınız ile Facebook'a giriş yapmanız gerekiyor. "Oturumu sürekli açık tut" kutusunu da işaretlemeniz, tarayıcıyı kapattıktan sonra da masaüstü uygulamasını kullanmaya devam edebilmek için gerekli.

Facebook Messenger'ın en güzel özelliklerinden biri platform bağımsız sohbet imkanı sağlıyor olması. Yani siz uygulamanın masaüstü sürümünü kullanırken, karşınızdaki mobil cihazından ya da Facebook.com üzerinden sohbete dahil olabilir.

SMS'ten sonra şimdi de Windows Live Messenger ve benzerlerini tehdit eden Facebook Messenger'ın Windows sürümü Facebook yardım sayfasından indirebilirsiniz. Mac ve Linux sürümleri ile ilgili henüz bir açıklama yok.

Yorumlar (15)
 1. indirtikten sonra çalıştırınca AVG virus olarak algıladı, bir türlü çalıştıramadım

 2. işte feysin sonunun getiren uygulama!...

 3. millet zaten sohbet ve oyun bolumleri ıcın giriyordu, biri gitti biri kaldı zynga da kendi platformunu kurcaktı zaten anlıcağınız facebook bu programla ölüm fermanını imzaladı :)

  1. Bu yorumu kendinizde olarak attığınızı düşünmüyorum açıkcası...

   Belki siz sadece chat fasilitesi için kullanıyorsunuz ama her gün facebook'a giren kişilerin %10'u belki sadece chat için giriyordur ;)

   1. İkinizede katılmıyorum.

    Farkettiğim ve kesin olan birşey varki Windows Live Messenger ın öldüğüdür, şuanda 4 sene önce msn listemde sürekli online 50 kişi bulunurken ,şuan ise 10 kişi online görünce şaşırıyorum, facebook a bakınca ise 150 arkadaşımın 30 u sürekli online.

    Üniversite okuyan arkadaşlarımın çoğu Msn kullanmıyor artık hepsi facebook chat e yönelmiş durumdalar.

    Elbetteki herkesin arkadaş profili farklı, 30 yaşlarda bir insanın arkadaş çevresi sohbet etmek için facebook a girmemesi çok doğal ancak facebookun çoğunluğunda gençlerin olduğunu unutmayalım.

   2. Sergen Sergen

    Şuan bunu yazmazdım ama halen aktif bir konu olduğu için yorum yazma gereksinimi duydum kapıdan dışarı çıkın en yakın internet cafe 'ye girin %70'i o anda facebook dadır kalan kısmı ya alta almış başka işler yapıyor ayda oyun oynuyordur neyse o %70e çaktırmadan arkasından geçiryormuş gibi yapıp bakın.Hangisi facebook oyun ve chat için kullanmıyor.Benim yorumda kastettiğim türkiye kullanıcıları için facebook'u meslek haline getirenlelr var sayfa işleriyle uğraşanlar r10'de bile sırf bu yüzden konuyu geçtim kategori açıldı.

    Sen ve benim gibi insanlar diğerlerinden farklı olarak biraz asosyaliz bu yüzden sana göre chat fazla kullanılmıyor ama çevresi geniş kişiler 11-17 yaş arası bunlar chat için giriyor emin olun.

 4. Diger yorumlarda facebook'un sonunu getirdi dedikleri bence gayet sacma cunku, burada yazanlar ve bu tip seyleri takip edenler ileri kullanici. Lakin ali dayi ile fadine teyze gibi son kullanilarin bu windows vs gibi platform uygulamalarini kullanmasi bir yana farkina varmasi zaten en az 1-2 yil alir. 800 milyon kullanicinin 500 u boyle oldugunu varsayarsak ustteki yorumlardaki gibi bir teorinin olusmasi imkansiz.

 5. Gökhan Gökhan

  Zaten Facebook'tan sonra Windows Live Messenger'ı aktif olarak kullanan kişi sayısı çevremdeki gözlemlere göre baya bir etkilenmişti. Bu tür uygulamaların çıkması ilede Windows Live Messenger için büyük bir sorun oluştu. Ama şuan için kesin birşey söylemek pekte mümkün değil. Çünkü daha karşı tarafın yabacağı hamleleri bilmiyoruz.

 6. Mrauthor Mrauthor

  Bundan 5-6 yıl önce biri bir MSN listemizde olanlardan biri bir gün MSN'e girmese "başına bir şey mi geldi acaba?" diye endişelenirdik.Facebook kullanımı yaygınlaştıkça MSN'inde ivmesi hızla aşağıya düştü.Son 2 yıldır MSN adresime kimseyi eklediğimi hatırlamıyorum.Facebook'a ise her gün giriyorum fakat aktif olarak paylaşımlar yapmıyor,sohbet etmiyor yada oyun oynamıyorum.Sadece kimler ne paylaşmış diye bakıyorum.Yani bir çok arkadaşımızın dediğinin aksine facebook'a herkes oyun oynamak için yada sohbet etmek için girmiyor.Facebook'u facebook yapan kişilerin paylaşımları.

  Bu program ise MSN'i iyice unutturacak gibi fakat zaten site üzerinden konuşma imkanı varken ekstradan program kurarak konuşmak ne kadar cezbedici bilmiyorum.Sanırım facebook'u kullanma amacının yüzde 50'sinden fazlası sohbet etmek olanlar bu programı kullanacaktır.

  1. bu programın "Pencereyi sağa oturt" özelliği sayesinde başka sitelerde dolaşırken arkadaşlarımla sohbet edebiliyorum işte cezbedici yanı bana kalırsa bu.

 7. Öner Öner

  program deneme sürümü olduğundan çok sorunları var..düzeltirlerse yararlı olabilir en azından sürekli sayfaya gir çık yapmayız :)

 8. Tayfun Tayfun

  Arkadaşın olmayanlarla konuşamıyorsun ve kendi kendini güncelliyor. Bunları sevmedim. Ayrıca mesajlar her zaman iletilmiyor. Başka bir hatası ise yeni ileti geldiğinde yukarıdaki çarpı haricinde alt kısımda ismin yanında olan çarpı bazen gözükmüyor.

  Eksik çok.

 9. Bekir Bekir

  Uygulamanın şu anda çok popüler olacağını düşünmüyorum. Bırakın bir windows uygulamasını bilgisayara kurup kullanmayı, facebook üyeliği açma konusunda bile sorun yaşayan birçok insan var.

 10. Mrb bn iPhone den Face ye girdiğmde sohbette yeşil ışk yanmyo yani çevrim ici grünmüyor yardmcı olrmusunx

 11. Kılıçarslan Kılıçarslan

  Facebook bu programla yine müthiç bir patlama yaptı. Bence onlar bu programın alt yapısını uzun zaman düşünüp üzerinde çalışıp uygulama aşamasına getirmişlerdir. Bünyesinde uzman kadrosu olan facebook çıkarttığı güncellemeler ve yeniliklerle popüler olmaya ve zirveye oynamaya devam ediyor. Darısı ülkemiz Coderlerinin Başına