Popkop: Konum Tabanlı Sohbet Uygulaması
Arama
Girişim

Popkop: Konum Tabanlı Sohbet Uygulaması

Kurucuları Tolga Esin, Can Elbeyli ve İlkut Uras olan PopKop servisi biraz önce lanse edildi. “Patronunu Rezil Eden Ceren” virali ile aylar önce adından sıkça söz ettiren Popkop, bulunduğunuz yerdeki kişilerle tanışmak ve sohbet etmek üzerine yola çıkan lokasyon bazlı mobil bir uygulama.

Şu anda sadece iPhone uygulaması olan Popkop, üyelik sonrası sizin hangi mekanda olduğunuz bilgisi isteniyor. Konum bilgisi alındıktan sonra çevrenizde mekanlara ve yoğunluğa bağlı bir çember çizilip, o çember içerisindekilerle sohbet edebiliyorsunuz.

Yani siz Kozyatağı’ndaysanız ve çok yoğun bir kullanım varsa muhtemelen sadece Kozyatağı’ndaki kişilerle konuşabiliyorsunuz. Eğer etrafınızda az kişi varsa 10-12 km civarına kadar sohbet edebiliyorsunuz. Uygulamada oda mantığı da var. Yani dilediğiniz bir kişiyle oda isteği gönderip özel odada görüşebiliyorsunuz. “Matchmaking” gibi bir kısıtlama yapılmamış. Etrafınızdaki kadın erkek herkesle sohbet edebiliyorsunuz.

Uygulamayı tanıtan videoda bulunduğunuz mekan ile ilgili hediyelerden bahsedilmiş. Yani ileride PopKop’ta Foursquare‘deki gibi fırsatlar görebiliriz.

 

Kurucularından Tolga Esin’den aldığım bilgiye göre uygulamanın iş modeli konum tabanlı fırsatlar ve reklamlar olarak planlanmış. Konum ve mobilin 2012’de yatırımcıların ilgi duyduğu alanlar olduğu bilgisiyle, 2011-2012 değerlendirme yazı dizisinde sık sık karşılaşmıştık. Uygulamayı henüz yükleme fırsatı bulamadım fakat gün içerisinde uygulama ile ilgili güncellemeleri buradan takip edebilirsiniz.

Merak edenler Popkop ile ilgili videoları izleyebilir veya uygulamayı indirip gözatabilirler.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (25)
 1. idris BAŞ dedi ki:

  yakında teknoloji manya olucaz

 2. mert meriç dedi ki:

  son zamanlarda üzerine bu kadar çalışılmış bir girişim görmemiştik. umarım başarılı olur, tabi android için çıkana kadar kullanamayacağım!

 3. fatih yenitepe dedi ki:

  uygulamayı tanıtmadan önce uygulamayı denediniz mi acaba ? 3 iphone da denedik hiçbirinde çalışmadı keza appstoreda da çalışmadığına dair yorumlar var.

  1. Serkan Ünsal dedi ki:

   yazıdaki ekran görüntüleri yazıyı hazırlamadan önce uygulamadan çektiğim ekran görüntüleri.

 4. Super! dedi ki:

  Denedik, çok pop kopca olmuş 🙂 Tebrikler..

 5. Halil dedi ki:

  Birde üye olunabilseymiş. Bu gittigidiyor virali kokan ucuz viralin sonucunda ne çıkmış görürdük.

 6. Didem dedi ki:

  Ben uygulamayi yukledim, gayet guzel calisti muhabbet de ettik 🙂 ufak tefek aksakliklar da zamanla duzelecektir, biraz zaman tanimak lazim. Tebrikler.

  1. Halil dedi ki:

   Kendi haberimize yorum mu yazıyoruz ne? Öyle ise proje geliştiricilerinin öğrenecek çok şeyi var daha. Sosyal projelere manipülasyonla başlamamak gerektiği gibi.

   Ama Webrazzi, Ekşisözlük gibi yerlerde sökmüyor bunlar sanırım.

   Sonuçlar için bknz : http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=popkop

   1. Halil dedi ki:

    Haberlere Appstore’a yorum kasacaksak da bunu en azından ekran görüntülerinde ismi olmayan birileri yapsın, okuyucuyu bu denli aptal yerine konulmamış olur.

    Neyse bu proje ile ilgili yorum yazarak vakit kaybettiğim için kendimi kınıyor ve kapatıyorum konuyu.

    Yolları açık olsun.

 7. Kamil dedi ki:

  Tanıtım videosu çok başarılı olmuş, fakat anlamadığım bir yer var ben facebook hesabımla değilde mail ile kayıt olduğumda bu uygulama benim nelerden hoşlanıp hoşlanmadığımı nereden bilecek?

 8. Utku Çakır dedi ki:

  Foursquare’in sohbet eklenmiş hali gibi… Üzerine emek verilmiş. Başarılı olması dileğiyle.

 9. Utku Uçar dedi ki:

  Uygulamayı deneme fırsatım olmadı ama isim bana pek sıcak gelmedi.

 10. Levent Şenoğlu dedi ki:

  Foursquare geliyor akla duyunca ama değil, check-in konsepti yok, asıl amaç iletişim sanırım – fsq’de bunu yapamıyorsun. Bence mantıklı, videolardaki gibi konferans, konser vs. gibi yerlerde işe gerçekten yarayabilir. Apaçiler de her zaman olacaktır tabi:)
  Bir de bayağı bug var düzeltilmesi gereken, bazıları düzeltilmiş olarak çıkabilirdi.

 11. Muhammed Yıldırım dedi ki:

  Proje bu kadar güzel çekilen tüm videolar neden bu kadar itici? Viral video çok daha kötüydü. Neyse ki proje bunların hepsini ekarte edebilecek kadar güzel. Başarılar diliyorum.

 12. Harun Guner dedi ki:

  Videolar çok başarılı, uygulama Türk insanı için önemli bir açığı kapatıyor gibi görünüyor. Umarım çok başarılı olur. Tebrikler.

 13. Özgür dedi ki:

  Uygulamayı tam kurup deneyecektim ki SSS sayfasında sadece İstanbul’da kullanılabildiğini okudum. Böyle önemli bir konu SSS’nin detaylarına gizlenmemeliydi.

 14. Hakan D. dedi ki:

  Bence uygulama erken hizmete girmiş, appstore’a fake comment yazmalarıda hiç iyi olmamış marka için. Şu an bende çalışmadı ama yazılımdaki hatalar giderilirse ben tekrar kullanmayı denerim.

 15. Ozan Dikerler dedi ki:

  Çok basit şeyler eksik. Örneğin bir mekana girdim ortam nasıl diye sordum. Sonuçta nereye gideceğime karar veriyorum. Sonra çıktım başka bir mekanın sohbet odasına girdim oraya da aynı şeyi sordum. E bu sırada diğer odada yazdıklarım silindi? bana cevap yazmışlarsa göremedim? Her mekana girdiğimde önce face de twitter da paylaş ekranı çıkıyor. Direk sohbet ekranı gelmeli. İlk versiyon için fena değil. Androidçileri bilmem ama Iphonecular böyle eksikliklerden hoşlanmazlar.

 16. Bulent E. dedi ki:

  4sq arayüzüne iletişim imkanı koymak yenilikçi bir fikir, bunun yanında yer bazlı matchmaking gibi bir çok fırsat dopuruyor. Fakat astroturfing de denilen kendi kendine yorum yazma iyi niyetli bile olsa olmamis. Her ne kadar bir cok elestri alacak olsa da sonuçta ortada yapılmış bir iş var desteklemek lazım.
  Önemli olan bundan sonra nereye gideceği ve toplanan veri ile ne yapılacagı?

 17. Mustafa dedi ki:

  uygulama yapmışsınız ama keşke çalışsaymış

 18. mustafa elgün dedi ki:

  Çok başarılı bir uygulama olduğunu söylüyor , havlu atıyorum…

 19. Fatih Koçak dedi ki:

  İlginç olan tarafı neden kendime yakın olan kullanıcılarla konuşuyorum? Amaç yüz yüze tanışmayı kolaylaştırmak veya buluşmak istersek kolay olmasını mı sağlamak, hani opsiyon olarak olsa tamam ancak cemberi daraltma olayı zorunlu kılınmış anladığıma göre.

 20. Cengiz Degişken dedi ki:

  bence iş yapmaz bu tarz projelerin devri kapanmak üzere. WEb 3.0’a bakın gerisi hikaye..

Bir Yorum Yazın