Popkop: Konum Tabanlı Sohbet Uygulaması

Kurucuları Tolga Esin, Can Elbeyli ve İlkut Uras olan PopKop servisi biraz önce lanse edildi. “Patronunu Rezil Eden Ceren” virali ile aylar önce adından sıkça söz ettiren Popkop, bulunduğunuz yerdeki kişilerle tanışmak ve sohbet etmek üzerine yola çıkan lokasyon bazlı mobil bir uygulama.

Şu anda sadece iPhone uygulaması olan Popkop, üyelik sonrası sizin hangi mekanda olduğunuz bilgisi isteniyor. Konum bilgisi alındıktan sonra çevrenizde mekanlara ve yoğunluğa bağlı bir çember çizilip, o çember içerisindekilerle sohbet edebiliyorsunuz.

Yani siz Kozyatağı’ndaysanız ve çok yoğun bir kullanım varsa muhtemelen sadece Kozyatağı’ndaki kişilerle konuşabiliyorsunuz. Eğer etrafınızda az kişi varsa 10-12 km civarına kadar sohbet edebiliyorsunuz. Uygulamada oda mantığı da var. Yani dilediğiniz bir kişiyle oda isteği gönderip özel odada görüşebiliyorsunuz. “Matchmaking” gibi bir kısıtlama yapılmamış. Etrafınızdaki kadın erkek herkesle sohbet edebiliyorsunuz.

Uygulamayı tanıtan videoda bulunduğunuz mekan ile ilgili hediyelerden bahsedilmiş. Yani ileride PopKop’ta Foursquare‘deki gibi fırsatlar görebiliriz.

 

Kurucularından Tolga Esin’den aldığım bilgiye göre uygulamanın iş modeli konum tabanlı fırsatlar ve reklamlar olarak planlanmış. Konum ve mobilin 2012’de yatırımcıların ilgi duyduğu alanlar olduğu bilgisiyle, 2011-2012 değerlendirme yazı dizisinde sık sık karşılaşmıştık. Uygulamayı henüz yükleme fırsatı bulamadım fakat gün içerisinde uygulama ile ilgili güncellemeleri buradan takip edebilirsiniz.

Merak edenler Popkop ile ilgili videoları izleyebilir veya uygulamayı indirip gözatabilirler.

Yorumlar (25)

 1. yakında teknoloji manya olucaz

  Cevapla
 2. son zamanlarda üzerine bu kadar çalışılmış bir girişim görmemiştik. umarım başarılı olur, tabi android için çıkana kadar kullanamayacağım!

  Cevapla
 3. Bana LocalSin’i hatırlattı.

  Cevapla
 4. fatih yenitepe |

  uygulamayı tanıtmadan önce uygulamayı denediniz mi acaba ? 3 iphone da denedik hiçbirinde çalışmadı keza appstoreda da çalışmadığına dair yorumlar var.

  Cevapla
 5. Denedik, çok pop kopca olmuş 🙂 Tebrikler..

  Cevapla
 6. Birde üye olunabilseymiş. Bu gittigidiyor virali kokan ucuz viralin sonucunda ne çıkmış görürdük.

  Cevapla
 7. Ben uygulamayi yukledim, gayet guzel calisti muhabbet de ettik 🙂 ufak tefek aksakliklar da zamanla duzelecektir, biraz zaman tanimak lazim. Tebrikler.

  Cevapla
  • Kendi haberimize yorum mu yazıyoruz ne? Öyle ise proje geliştiricilerinin öğrenecek çok şeyi var daha. Sosyal projelere manipülasyonla başlamamak gerektiği gibi.

   Ama Webrazzi, Ekşisözlük gibi yerlerde sökmüyor bunlar sanırım.

   Sonuçlar için bknz : http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=popkop

   Cevapla
   • Haberlere Appstore’a yorum kasacaksak da bunu en azından ekran görüntülerinde ismi olmayan birileri yapsın, okuyucuyu bu denli aptal yerine konulmamış olur.

    Neyse bu proje ile ilgili yorum yazarak vakit kaybettiğim için kendimi kınıyor ve kapatıyorum konuyu.

    Yolları açık olsun.

 8. Tanıtım videosu çok başarılı olmuş, fakat anlamadığım bir yer var ben facebook hesabımla değilde mail ile kayıt olduğumda bu uygulama benim nelerden hoşlanıp hoşlanmadığımı nereden bilecek?

  Cevapla
 9. Foursquare’in sohbet eklenmiş hali gibi… Üzerine emek verilmiş. Başarılı olması dileğiyle.

  Cevapla
 10. Uygulamayı deneme fırsatım olmadı ama isim bana pek sıcak gelmedi.

  Cevapla
 11. Levent Şenoğlu |

  Foursquare geliyor akla duyunca ama değil, check-in konsepti yok, asıl amaç iletişim sanırım – fsq’de bunu yapamıyorsun. Bence mantıklı, videolardaki gibi konferans, konser vs. gibi yerlerde işe gerçekten yarayabilir. Apaçiler de her zaman olacaktır tabi:)
  Bir de bayağı bug var düzeltilmesi gereken, bazıları düzeltilmiş olarak çıkabilirdi.

  Cevapla
 12. Muhammed Yıldırım |

  Proje bu kadar güzel çekilen tüm videolar neden bu kadar itici? Viral video çok daha kötüydü. Neyse ki proje bunların hepsini ekarte edebilecek kadar güzel. Başarılar diliyorum.

  Cevapla
 13. Videolar çok başarılı, uygulama Türk insanı için önemli bir açığı kapatıyor gibi görünüyor. Umarım çok başarılı olur. Tebrikler.

  Cevapla
 14. Uygulamayı tam kurup deneyecektim ki SSS sayfasında sadece İstanbul’da kullanılabildiğini okudum. Böyle önemli bir konu SSS’nin detaylarına gizlenmemeliydi.

  Cevapla
 15. Bence uygulama erken hizmete girmiş, appstore’a fake comment yazmalarıda hiç iyi olmamış marka için. Şu an bende çalışmadı ama yazılımdaki hatalar giderilirse ben tekrar kullanmayı denerim.

  Cevapla
 16. Çok basit şeyler eksik. Örneğin bir mekana girdim ortam nasıl diye sordum. Sonuçta nereye gideceğime karar veriyorum. Sonra çıktım başka bir mekanın sohbet odasına girdim oraya da aynı şeyi sordum. E bu sırada diğer odada yazdıklarım silindi? bana cevap yazmışlarsa göremedim? Her mekana girdiğimde önce face de twitter da paylaş ekranı çıkıyor. Direk sohbet ekranı gelmeli. İlk versiyon için fena değil. Androidçileri bilmem ama Iphonecular böyle eksikliklerden hoşlanmazlar.

  Cevapla
 17. 4sq arayüzüne iletişim imkanı koymak yenilikçi bir fikir, bunun yanında yer bazlı matchmaking gibi bir çok fırsat dopuruyor. Fakat astroturfing de denilen kendi kendine yorum yazma iyi niyetli bile olsa olmamis. Her ne kadar bir cok elestri alacak olsa da sonuçta ortada yapılmış bir iş var desteklemek lazım.
  Önemli olan bundan sonra nereye gideceği ve toplanan veri ile ne yapılacagı?

  Cevapla
 18. uygulama yapmışsınız ama keşke çalışsaymış

  Cevapla
 19. Çok başarılı bir uygulama olduğunu söylüyor , havlu atıyorum…

  Cevapla
 20. İlginç olan tarafı neden kendime yakın olan kullanıcılarla konuşuyorum? Amaç yüz yüze tanışmayı kolaylaştırmak veya buluşmak istersek kolay olmasını mı sağlamak, hani opsiyon olarak olsa tamam ancak cemberi daraltma olayı zorunlu kılınmış anladığıma göre.

  Cevapla
 21. Cengiz Degişken |

  bence iş yapmaz bu tarz projelerin devri kapanmak üzere. WEb 3.0’a bakın gerisi hikaye..

  Cevapla
 22. calısmıyorki 🙂

  Cevapla

Bir Cevap Yazın