2011 – 2012 Değerlendirme Yazı Dizisi – Burak Ertaş
Yatırım

2011 – 2012 Değerlendirme Yazı Dizisi – Burak Ertaş

2011 ve 2012 yılını değerlendirmesini istediğimiz isimlerden biri de sahibinden.com CEO'su ve Aksoy Internet Ventures'dan tanıdığımız Burak Ertaş.

Serkan Ünsal: 2011 yılında kaç yatırım yaptınız ? Burak Ertaş: Bir yurtiçi, bir yurtdışı toplam 2 yatırım yaptık. (dakick ve tinypay.me)

S.Ü: 2012 yılında kaç yatırım planlıyorsunuz ? Burak Ertaş: 2-4 arasında planlıyoruz. Ek olarak bir "kuluçka merkezi" kuruyor olacağız.

S.Ü: Yatırım yaptığınız alanlar nelerdir ? (E-Ticaret, Sosyal Oyun) Burak Ertaş: e-ticaret içinde olduğumuz bir alan olduğundan daha sıcağız. Bununla birlikte özellikle bir kısıtlamamız bulunmuyor, girişimlerin genel yatırım kriterlerimize uyumuna bakıyoruz.

S.Ü: 2012 hangi alanların yıldızı parlayacak ? Burak Ertaş: Girişim adedi açısından dikey e-ticaret uygulamaları göreceğiz, kaçı başarılı olacak ayrı bir konu. Oyun ve mobilde büyüme devam ediyor olacak. Sosyal ağları farklı şekilde kullanan uygulamalar da görebiliriz.

S.Ü: Yatırım yaparken ilk önceliğiniz nedir ? Burak Ertaş: Ekip çok önemli, hem iş geliştirme/işletme açısından, hem de yazılım geliştirme açısından bizi etkileyecek, -aynı kişide bu özellikleri bulmak çok zor olduğundan- farklı kişilerin bulunduğu bir ekip olmalı. Ek olarak, iş modelinde ölçeklenebilirlik ve sürdürülebilirlik olmasına bakıyoruz.

S.Ü: Girişimciye en çok sorduğunuz soru nedir ? Burak Ertaş: İşinin diğerlerinden farkı ne / taklit edildiğinde farkı ne olacak?

Burak Bey'in anlattıklarından en dikkat çekici konu kuluçka merkezi. Özellikle erken dönemde olan girişimciler için iyi bir fırsat olarak gözüküyor. Kendilerini sadece e-ticaret ile kısıtlamamış olmaları da e-ticaret dışında projeleri olan girişimciler veya girişimci adayları için iyi bir fırsat. Farklı disiplinlerden kişilerin oluşturduğu ekibi olanların ve ölçeklenebilir projeleri olanların projelerini daha rahat kabul ettirebileceği açıkca görülüyor.

Not: Daha önceden de söylediğimiz gibi 2011-2012 değerlendirmesi yapmamızı istediğiniz kişi ve kurumları bize bildirmeniz yeterli.

Yorumlar (2)
  1. Merhaba,

    inceleme yazıları ile ilgili Burak Büyükdemir'in görüşlerini okumak isteriz.

    1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

      Burak Büyükdemir'i etohum yoğunluğundan dolayı sona bıraktık, o röportaj da hazırlanıyor.