Sporcum.com Aylık 700 Bin Ziyaretçiye Ulaştı
E-Ticaret

Sporcum.com Aylık 700 Bin Ziyaretçiye Ulaştı

Türkiye'nin spor ve günlük yaşam alanındaki ilk dikey e-ticaret sitesilerinden biri olan Sporcum.com, Mayıs ayında sizlere aktardığımız gibi Tiger Global ve Emre Kurtepeli'nin ortak yatırımı ile hayata geçmişti. Aradan yaklaşık 7 ay geçti ve Sporcum.com emin adımlarla büyümesini sürdürüyor.

70'in üzerinde markaya ait ürünlerin yer aldığı Sporcum.com'da giyim, ayakkabı, aksesuar kategorilerin yanı sıra 10'dan fazla spor dalına özel ekipmanları bulmak da mümkün. Toplamda çok sayıda ürün barındıran sitenin en güzel özelliklerinden biri de geniş filtreleme seçenekleri. Tek tıklama ile sadece çocuklara özel ürünler veya outdoor ürünleri ya da seçtiğiniz herhangi bir markanın tüm ürünlerine ulaşılabiliyor.

Şu anda aylık 700 binin üzerinde tekil ziyaretçiye ulaşmış olan Sporcum.com'da günlük 200 koli civarında sevkiyat gerçekleştiriliyor. Bu büyüme sonucunda 2012'nin ilk aylarında 2. tur yatırımın da gündeme gelmesi söz konusu olabilir…

Yönetim henüz kesin bilgi vermese de aldığımız duyumlara göre Sporcum.com'un 2012'nin ilk çeyreğinde gerçekleşmesi muhtemel 2. tur yatırım da, ilk tur yatırımı da yapan Tiger Global tarafından gerçekleştirilecekmiş.

Sporcum.com'un yönetici ortakları Ahmet Abamor ve Kartal Göksel, sitenin kullanıcıların beklentilerini karşılayabilmesi için çalışmalarını sürdürüyorlar. Ürün videoları, pek çok ürüne özel teknik detaylar Sporcum.com'un önemli artıları arasında yer alıyor.

Yıldızı giderek parlayan dikey e-ticaretin 2011'deki başarılı örneklerinden biri olan Sporcum.com, girmek üzere olduğumuz 2012'de de dikey e-ticaretin önemini artıracağının da bir ispatı gibi…

Yorumlar (15)
 1. Her yerde reklamlarının döndüğü ortamda aylık 700 bin ziyaretçi çok normal.

  1. Reklam yapmak büyük bütçe gerektirir. Bundan dolayı da kolay gibi görülmemeli. Ama bence önemli olan ziyaretçi sayısı falan değil. Bu ziyaretlerin ne kadar satışa dönüştüğü.

 2. Dikey e-ticaret sitelerini hala anlayabılmıs degılım ve ileride asla bir basarı gostereceklerini sanmıyorum ...piyasa fiyatıyla aynı fiyat ve deneme imkanı yok urun iadelerinde ve degisimlerindede hep sorun cıkarıyorlar fiyat avantajı olsa tercih edilebilirler ama malesef oda yok ..ve sporcumun 700.000 aylık ziyaretcisi bana pek inandırıcıda gelmedi acıkcası...

  1. Dikey e-ticaret'i kolaylık olarak görmek lazım. Alışveriş yapmak için vakit ayırmak istemeyen, AVM den AVM ye trafik de dolaşmak istemeyen kişileri ve artı ürün'e ulaşamıyan kişileri hedef alır (fiziksel dünyada her il, her ilçemizde maalesef her marka mevcut değil). Fiyat avantajı nasıl bazılarını tetikliyorsa, kolaylıkda insanları tetikleyen bir faktör. Sporcum gibi dikey e-ticaret çalışan modellerin genelde bedava kargo ve değişim sağladığınıda göz önüne alınca, İstanbul trafiği yerine ben evimden alışveriş yapmayı tercih ediyorum.

  2. Umut Yurtseven Umut Yurtseven

   Onur, diğer diket e-ticaret sitelerine nazaran, sporcum.com dan bugün sipariş verdiğinde, yarın bu saatlerde ürün eline geliyor.

   Ayakkabını deniyorsun, aslında 1 numara büyüğü olsa tam olacak diyorsun, sporcum.com a değişim için ulaşıyorsun, kargo evine geliyor, ürünü kutusuyla geri veriyorsun, 2 gün içinde ayağına tam olacak ayakkabıyı hiç bir ek maliyet olmadan teslim alıyorsun. Normalde kaç defa kargo geldi gitti, tüm bu masrafları sporcum kendisi karşılıyor. Sırf bu özelliği bile bir alışveriş merkezinde veya caddelerde vakit kaybetmek istemeyenleri cezbediyor.

   Bu tür sitelerde, o ürün hep satışta oluyor, ama bir günlük indirimci sitede, örn. markafoni, trendyol vb. ürünün zaten sana 10 günde geliyor, bir de beğenmeyip 1 numara büyüğünü almak istediğinde, asıl o zaman senin bahsettiğin yaygara başlıyor. Çünkü o ürünün 1 numara büyüğü olmayabilir.

  3. Y.emre Güzer Y.emre Güzer

   Sadece fiyatın başlı başına satın alma motivasyonunu etkileyen bir etmen olduğunu düşünmek hem yanlış hem de riskli. Dikey modeller aslında fiziksel dünyada da sıklıkla tercih ettiğimiz davranışların online yansımaları. Nasıl ki saat almak istediğimiz her şeyi bulabilebileceğiniz (bazen de kaybolabileceğiniz anlamına gelir bu) "süper mağazalar" yerine, saat üzerine uzmanlaşmış ekiplerin çalıştığı, vitrin yapısından ürün çeşitliliğine, ambalaja kadar artırılmış müşteri deneyimi yaşayabildiğiniz mağazaları tercih ediyorsanız. Aynı durum burada da geçerli. Bugün en büyük B2C'ler, en azından ana kategorileri için kullanıcılarına dikey alışveriş deneyimi yaşatabilmek için yatırım yaparken. Bu modelin tutmayacağını düşünmekte yanlış. Gelecek burada

  4. Normal bir mağazadan, esnaftan alınan mali değiştirmek de öz kadar kolay degil. Ancak e ticaret siteleri, sözleşmeleri gereği her koşulda degisimi sağlamak zorunda. Bu da kullanıcı acısından büyük avantaj

 3. Fatih Yenitepe Fatih Yenitepe

  son günlerde sporcum.com'un reklamını çok fazla görmeye başladık önemli olan trafik değil bu trafiğin siparişe dönüşme oranı olduğunu düşünüyorum, sitelerin trafiği yerine bu trafik ile oluturdukları ciroları (başarıları/başarısızlıkları) paylaşmanız girişimciler veya yatırımcılar için daha faydalı olur.

 4. Birkaç ürüne baktım. Fiyatlar yüksek. Aynı ürünü Google'de arayorum, daha ucuza satan yerler var. sporcum.com Google'de üst sıralara çıkıyor. Aylık 700 bin trafiğe ulaşması bundandır sanırım. Sonuç: Ucuzlatmalı.

  1. Mert Meriç Mert Meriç

   eticaret != ucuz satmak, satın alınan üründe sorun olmadığı zaman genelde sitelerin hizmet kalitesi aynı, ama kargo, kargo sırasında ürün bozulması vb. ödeme sonrası basamaklarda sorun oluştuğunda sitelerin hizmet kaliteleri arasındaki uçurumu çok rahat görebiliyorsunuz...

 5. Ben rakamlara takıldım.. Aylık 700.000 hit alıyormuş. Günlük sipariş adedi ise 200 yani aylık 6.000 adet. Bu durumda % 0,08 gibi bir dönüşüm oranları var ki bu da bence çok başarılı bir gidişat sayılmaz..

 6. bu site mükemmel... çok hızlı ve daha önce bölesini görmemiştim.. ellerinize sağlık:)

 7. hızlı kargo ve güvenilir site. bırcok e- ticaret sıtesınden alısverıs yapmıs bırı olarak rahatlıkla soyleyebılırım ki. servis hızları mükemmel ve satıs sonrası hızmetide. bır cogunda doğru dürüst ulaşabılceğin telefon numarası bıle bulunmuyor. yada hemen donus yapılmıyor. sevdim ben bu siteyi :)

 8. Tunç Yalçın Tunç Yalçın

  ilgilendiğim marka botlara baktım ve fiyatları 2 katı ve daha fazla. hem de eski sezon!!! şaka gibi

 9. Selvi Toraman Selvi Toraman

  Yorumları okudum da herkes ne kadar çok e-ticaret alanında uzmanlaşmış. E-ticaret nedir diye sorsak "kem küm" yapacak çok insan var. Sporcum'un kısa zamanda aylık 700.000 ziyaretçi sayısına ulaşması bir başarı. Ve kısa zamanda aylık 1 milyon ziyaretçi sayısına ulaşacaklardır diye tahmin ediyorum. Bu sektörde geri dönüşüm oranları zaten genelde düşüktür. Marka bilinirliği arttkça geri dönüş oranları da artar.