Facebook'ta Yatırımın Geri Dönüşü [Vaka İncelemesi]
Pazarlama

Facebook'ta Yatırımın Geri Dönüşü [Vaka İncelemesi]

Sosyal medya pazarlamasında aslan payını şüphesiz Facebook alıyor ve bize Facebook'ta Yatırımın Geri Dönüşünü (YDG veya İngilizce tabiriyle ROI) sorgulamak kalıyor. Türkiye'den paylaştığımız aşağıdaki vaka incelemesi, Facebook'un hedefli pazarlama ile nasıl yüksek bir YGD ile yanıt verdiğini gösteriyor.

Özel bir lisenin potansiyel öğrencilerine ulaşma sürecini anlatan aşağıdaki rapor, Facebook'un yüzde 1900'luk bir YGD getirdiğini gösteriyor. Ölçümlenebilirlik konusunda son derece cömert davranan Facebook, çalışma sonucunda yapılan ankette bilinirliğin sağlandığı ilk mecra olma konusunda da en önde geliyor.

Raporun detaylarına baktığımızda Facebook'un yüzde 37 ile kullanıcılara dokunan ilk mecra olmayı başardığını görüyoruz. Facebook'u yüzde 22 oranına sahip gazete/dergi ve kısa mesaj (SMS) paylaşıyor. Yıllardır mobil pazarlamanın en ilkel ama en etkili silahı olan kısa mesajlar bu raporda Facebook'a geçilmiş görünüyor.  Facebook reklamlarının mobil hedefi ise bu farkın açıklabileceğine işaret ediyor.

Tüm pazarlama çalışmaları sonucunda yapılan ankete katılan öğrencilerin (112 öğrenciden 111’i) yüzde 45'i her gün, yüzde 49'u yalnızca akşamları Facebook'a girdiğini söylüyor. Öğrencilerin yüzde 15’i Facebook üyesi olmamasına rağmen lisenin Facebook sayfasının bilinirliği yüzde 95. Öğrencilerin yarısı lisenin Facebook sayfasından ödevler ve ders notlarının yer almasını istiyor.

DF İstanbul'un Özel Dora Maltepe Sağlık Anadolu Lisesi için yaptığı bu çalışma, en sonunda öğrencilerin en az 40’ının okulu Facebook üzerinden görerek ve bilgi alarak kayıt yaptırdığı sonucuna varıyor. Facebook'ta yatırımın geri dönüşünü yüzde 1900 olarak hesaplıyor.

Şirketlerin reklam harcamalarında online mecralar giderek daha büyük bir pay aldığı kesin. Ancak geniş sosyal medya dünyasında yatırımın geri dönüşünü önemsememek bu yönelimin hayal kırıklığıyla sonuçlanmasına neden olabilir. YGD'yi akıldan çıkarmayın, hedeflenebilir ve ölçülebilir çalışmalara odaklanın.

Yorumlar (4)
 1. Kullanıcı varsa bütün yatırımlar çok rahat geri döner. Zaten bunun için, uzun süredir Facebbok fonlanıyor. %1900 ise gerçekten çok çok iyi bir rakam, yatırımın 19 katın geri veriyor anlamına gelir.

 2. Uluğ Sungur Uluğ Sungur

  Hesabı yapanın ya matematiği çok kötü ya da başarıyı abartmak için, bilerek, en basit kâr - maliyet - ciro - fırsat mâliyeti gibi ayrımlara girmeden bakkal hesabına girilmiş.

  Peki ama haberi yazarken biraz daha özenli olmak ve rakamları incelemek yerine, işin kolayına kaçarak elinize hazır verildiği gibi aktarmak neyin nesi?!!

  1. Mehmet Sinan Egemen Mehmet Sinan Egemen

   Uluğ selamlar,

   Bu analizin sağlam ve somut verilere dayandığından emin olabilirsin. Matematiksel tutarlılığından da emin olmanı isterim, zira bu raporu hazırlayan adamlar mühendis.

   Başarının abartılmışlığı yok, inan sen ne kadar az inandırıcı bulduysan, ben de anket sonuçlarını elime aldığımda o kadar az inandım, o kadar çok şaşırdım. Ama sonuçta veri işte, ne diyorsa o. Bu verileri bilgiye dönüştürmek benim işim, yapacak başka da bir şey yok.

   Okul yönetiminin gizli kalmasını istediği bazı veriler dolayısıyla ve buradaki metindeki eksikler dolayısıyla analizde hesap hatası varmış gibi görünebilir. Ancak raporun tamamına ulaşırsan fikrin değişecektir. Yakında websitemizde yayımlayacağız, buraya da linkini mutlaka girerim.

   Webrazzi ekibine analizimizi yayınladığı için teşekkür ederiz.

 3. Mehmet Sinan Egemen Mehmet Sinan Egemen

  Vaka incelemesi raporunun tamamı http://bit.ly/ti9muw adresinden incelenebilir.