2011 - 2012 Değerlendirme Yazı Dizisi - Yomi Kastro

2011 - 2012 Değerlendirme Yazı Dizisi - Yomi Kastro

2011 ve 2012 yılını değerlendirmesini istediğimiz isimlerden biri de Inveon'dan tanıdığımız Yomi Kastro.

Serkan Ünsal: 2011 yılında kaç yatırım yaptınız? Yomi Kastro: 2011'de 4 tane yatırım yaptık.

S.Ü: 2012 yılında kaç yatırım planlıyorsunuz? Yomi Kastro: Inventures olarak 4-5 erken aşama yatırım planımız var.

S.Ü: Yatırım yaptığınız alanlar nelerdir? (E-Ticaret, Sosyal Oyun...) Yomi Kastro: E-Ticaret, Mobil ve SaaS

S.Ü: 2012 hangi alanların yıldızı parlayacak? Yomi Kastro: Dikey E-Ticaret modelleri, E-Ticaret Destek Servisleri ve mobil uygulamalar

S.Ü: Yatırım yaparken ilk önceliğiniz nedir? Yomi Kastro: Bizim için en önemli değerlendirme kriterleri sırasıyla “girişimci”, “sürdürülebilir iş modeli”, “savunulabilir rekabet avantajları”dır.

S.Ü: Girişimciye en çok sorduğunuz soru nedir? Yomi Kastro: "Bu girişim uğruna neyi feda ediyorsun?" en çok sorduğum sorudur.

Dikey e-ticaret yine ön plana çıkmış gibi görünüyor, mobil ve SaaS (Software as a Service) üzerine kendisine güvenen, sürdürülebilir iş modeli olan ve rakiplerinin kolay kolay kopyalayamayacağı projeleri olanların Yomi Kastro'nun kapısını çalmasını öneririz.

"Bu girişim uğruna neyi feda ediyorsun?" cümlesi ise benim kişisel olarak çok sık karşılaştığım bir soru değil. Fakat oldukça zor ve terleten bir soru olduğu kesin. Girişimcilerin Yomi Kastro'yla projelerini fikirlerini paylaşmadan önce bu soruyu kendilerine sormaları gerekiyor. Kariyerinizi mi feda ediyorsunuz, sermayenizi mi feda ediyorsunuz? Feda ettiğiniz şeylerin büyüklüğü o projeye olan inancınız ile alakalı diyelim, fazla da ipucu vermeyelim.

Not: Daha önceden de söylediğimiz gibi 2011-2012 değerlendirmesi yapmamızı istediğiniz kişi ve kurumları bize bildirmeniz yeterli.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.