Çalışanlar Mesai Saatleri İçerisinde Sosyal Medya Araçlarını Kullanmalı mı? (ANKET)
Genel

Çalışanlar Mesai Saatleri İçerisinde Sosyal Medya Araçlarını Kullanmalı mı? (ANKET)

Sizlerin de bildiği dünyada gerek Facebook, gerekse Twitter kullanımının en yaygın olduğu ülkeler arasındayız. Milyonlarca insan neredeyse ellerine geçen her bilgiyi bu ağlarda paylaşır oldu. Hayat sanal alemde tekrar can bulurken, iş hayatında bazı kısıtlamalara maruz kalmaya başladı.

İşverenler ve şirket yönetimleri bu konuda ne karar vereceklerini şaşırdılar. Kimi şirketler en başından beri tepkilerini koruyarak sosyal ağlara ve kişisel hesaplara erişimi engelledi. Kimileri ise bu konuda hala kararsız gibi görünüyor.

Uzmanlar bu konuda ikiye ayrılmış durumda. Kimileri bunun hak ve özgürlük olduğunu kimileri ise tamamen verimi düşürdüğünü iddia ediyor. Yönetim tabanı verimin düşmesinin yani sıra, şirket bilgilerinin bu yollarla dışarı sızmasından endişe ediyor. Haber alma ve iletişim hakkının kısıtlanamaz olduğu gerçeğini savunanlar da bir hayli fazla.

Ortada bu fikirler dolaşırken, sosyal medya izlenimlerinden yola çıkarak bir çok orta ve küçük şirketin bu konuda rahat olduğunu görüyorum. Buna istinaden bankalar ve büyük şirketlerin sosyal medya ve diğer kişisel hesaplara erişimleri kısıtlıyor.Bu konuyla ilgili gerek sosyal medyayı aktif kullanan biri gerekse bir işveren olarak görüşlerimi paylaşmadan önce sizlerin de bu konudaki fikrini duymak istiyorum.

Lütfen aşağıdaki kısa anketimize katılır mısınız?

Yorumlar (6)
 1. Bu bence şirketin büyük ve ya küçüklüğü ile ilgili değil de, daha çok şirketin profili ile ilgili bir durumdur. Bazı şirketler için sosial media olmazsa-olmaz halde. Bazıları içinse zaman kaybı ola bilir. O yüzden aynılaşdırmamak gerek diye düşünüyorum.

  1. Kesinlikle Doğru yaklaşım.

   Sektörel olarak bakılmalı. Benim çalıştığım firma bana kısıt getirmiyor ama bazı firmalarda kotalı kullanım uygulaması olduğunu biliyorum.

   Örnek olarak günde 30dk. 10'ar dk lık periyotlarda gibi.

 2. İş dışında bir amaç için kullanılacaksa, iş için ayrılan sürenin bir anlamı kalmaz bu durumda. Sosyal medyada harcanacak zaman proje üretmeye, eldeki projeler üzerinde çalışmaya ayrılabilir neticede. Büyük şirket yada küçük şirket olarak da bir ayrıma gidilmemeli. Sonuçta herkesin büyümeye çalışması gerekiyor.

 3. iş vereni gördüğünde kapatmak zorunda kalmayacaksa sorun yok. özel hayatımızla, iş sahibinin hukukunu korumayı ayırt etmek gerekiyor. son derece istismara açık bir durum. bir iş veren olsam çalışanımın önündeki bilgisayarda facebook'un açık olması can sıkıcı ve halledilmesi gereken bir durum olurdu.

 4. Bir çalışanın sosyal medya araçlarını kullanması bence firma profiline bağlıdır. Zira mesai saatleri icinde çalışanda " beğendiler mı acaba, su yorumda canımı sıktı yada ne yorum yaptılar" gibi birçok soru aklından geçecektir. Bir işveren olarak Facebook kullanımına karsı değilim, ancak bahsettigim sorular çalışanın aklından geçerken ne kadar ise dikkat gösterebilir?

 5. İyi hoş yasaklasınlar da insanların elindeki akıllı cihazları ne yapacaklar. Devir artık yasak devri olmaktan çıkmıştır!

  Ha bir de şunu sormak istiyorum... İşyerleri sosyal medyayı yasaklarken, günde 8-10 sefer sigara molasına inen insanlar ne olacak? arkası önü ile günde kaç saat kayıp bu acaba?

  Birde artık sanayi düzeni çalışanları değiliz. Günün 8-9 saatini aynı verimlilikle kullanan bir kişi var mı diye sormak istiyorum...