Markapon Grup Alışverişte Yerel Fırsatlara Odaklanıyor
E-Ticaret

Markapon Grup Alışverişte Yerel Fırsatlara Odaklanıyor

Grup alışveriş pazarında dikey girişimler yavaş yavaş kendine yer buluyor. Bahsedilmesi gereken ikinci konu ise yerel (konum tabanlı) teklifler ve Markapon bu konuda ilk adımları atıyor.

Tasarımından 'günün fırsatı' modelini kaldırarak farklılaşan Markapon, bir yandan ürün fırsatları sunarken bir yandan da şehir içi ve şehir dışı fırsatları birbirinden ayırıyor. Diğer yandan yerel fırsatlar sunmak konusunda ilk adımlarını atıyor ve başarılı bir hedefleme ile fırsat dünyasında farklılaşmak istiyor.

Markapon sitenin üst kısmında sunulan bir teklifle kullanıcılardan harita üzerinde 3 adet konum (ev, iş/okul, dolaşılan yerler) belirlemesini istiyor. Profillere 'konumlarım' olarak kaydedilen bu bilgi, sunulacak fırsatları yerelleştirmeyi hedefliyor. Markapon ekibi, yerel fırsatlar bulmak değil, bu fırsatları doğru kullanıcıya ulaştırmanın zor olduğunu söylüyor ve 2. adıma geçmiş görünüyor.

İstanbul'u Anadolu ve Avrupa olarak ikiye bölmek yerel fırsat konusunda atılabilecek ilk adımlardan biriydi. Ancak bu işi daha fazla özelleştirmek gerekiyor. Bu konuda başarılı olmak için de atılacak iki adım var. İlki kullanıcılardan webde konum bilgisi almak, ikincisi ise mobil uygulama çıkarmak. Yani ya webden mobile ya da mobilden webe doğru gitmek gerekiyor.

Markapon bir web servisi olduğu için webden mobile doğru gidenlerden. Zamanında işe başladığı için doğru bir adım atıyor. Öğrendiğimiz kadarıyla bir yandan da Groupon Now modelinde hazırladığı mobil uygulamasını, Groupon Now'dan daha özel ve daha yerel özelliklerle donatıyor.

Günlük fırsat yarışının bir noktadan sonra kafa karışıklığı yarattığını düşünenlerdenim. Bu anlamda dikey ve konum tabanlı tekliflerin geleceğini daha parlak görüyorum. Genel eğilimlerden öğrediklerimiz de insanların ilgilenmedikleri bölgelerin tekliflerini almak istemedikleri yönünde.

Grup alışveriş sitelerine baktığımızda ilk dönemlerde tek tük de olsa fırsatlar çıkan anadolu illerinin neredeyse tamamen kaldırıldığını görüyoruz. Bu noktada çalışılan illerde daha yerel teklifler grup alışveriş pazarına yeni bir nefes katabilecek gibi görünüyor. Erken ve doğru adım atanlar tabii ki daha çok kazanacaktır..

Yorumlar (7)
 1. Erkin Tek Erkin Tek

  Semtfirsati ilk çıktığında modelini komik ama çok akıllıca bulmuştum. Şimdi her site, lokalleşmeye ve özelleşmeye başlıyor. Aynı zamanda fırsat sayısını arttırarak kendi kendilerinin aggrigator'ı oluyorlar.

 2. Erkan Oguz Erkan Oguz

  Markaponun ilk versiyonu çok başarılı değildi ama şimdi çok daha iyi görünüyor. Yerel modele geçmeleri doğru bir karar olmuş tebrikler.

 3. Fırsat Bu Fırsat da yerel fırsat arayanların kullanabilecekleri en iyi kaynaklardan birisi. Kullanıcılarımız fırsat haritası ile Türkiye'deki aktif bine yakın fırsata konum bazlı ulaşabiliyorlar.

  http://www.firsatbufirsat.com/firsat-haritasi.html

  1. kayıt ekranından kurtulabilsek bakacağız ama...

 4. Emre Üstüner Emre Üstüner

  Phoneist.com projemizde de yerel firsatlari isletmeler kendileri olusturabiliyor. Bu tarz uygulamalarin gelecekte mobil tarafta çok daha fazla kullanilacagini dusunuyorum. Girisimcilerin mobil tarafa yatirim yapmasinda fayda var.

  1. Renklidergi Renklidergi

   Sevgili Emre, sloganınız şu şekilde yazılmalı:

   müdavim ol, görevleri tamamla, rozetleri kap...

   (noktalama işaretlerinden sonra 1 boşluk!)

 5. Mert Meriç Mert Meriç

  keşke yerelleştirmenin yanı sıra ilgili kullanıcıya ilgili fırsatları sunmak ile ilgilenseler... gelena mailde ilk 2-3 fırsat bayan bakımı ile ilgili, diğerleri ise bana uyan fırsatlar... zaten kullanıcı bilgilerim varken bunu yapabilmek bu kadar zor olmamalı diye düşünüyorum...