Facebook Beluga'yı Kapatıyor
Mobil

Facebook Beluga'yı Kapatıyor

Facebook, Mart ayında mobil mesajlaşma sistemi Beluga'yı satın aldığında popüler sosyal ağ sitesinin bu alanda önemli bir atılım yapmaya hazırlandığı da ortaya çıkmıştı. Gerçekten de 5 ay sonra Facebook, Beluga ekibinin büyük katkısı ile hazırlanan Facebook Messenger'ı piyasaya çıkarttı.

Üç eski Google çalışanı Lucy Zhang, Ben Davenport ve Jon Perlow tarafından Aralık 2010'da kurulan ve kurulduktan sadece birkaç ay sonra Facebook tarafından satın alınan Beluga, Facebook Messenger'ın ortaya çıkmasını sağladıktan sonra görevini de tamamlamış oldu ve yapılan resmi açıklama ile birlikte yakında kapatılacağı duyuruldu.

Beluga kısa bir süre daha çalışmaya devam edecek ama kısa bir süre sonra tamamen kapatılacak.

11 Kasım'a kadar Beluga kullanıcıları mesaj gönderebilecekler. Bu tarihten sonra ise mesaj gönderme özelliği kapatılacak ve sadece kayıtlı mesajlar görüntülenebilecek. Dileyenler bu arada mesaj arşivlerini de indirebilecekler. 15 Aralık'tan itibarense sistem tamamen kapatılmış olacak.

Her ne kadar Beluga sadece 1 yıl varlığını sürdürebilmiş olsa da, büyük ihtimalle asla erişemeyeceği büyüklükte bir yapının kurulmasına büyük bir fayda sağladı. Beluga ekibinin önemli katkıda bulunduğu Facebook Messenger ise hızla büyümeye ve yaygınlaşmaya devam ediyor.

BlackBerry uygulaması da bulunan Facebook Messenger şu anda iOS'ta 12, Android'de ise 22 farklı dilde kullanılabiliyor ve yeni özelliklerle geliştirilmeye devam ediyor.

Yorumlar (2)
 1. Çeviri Çeviri

  3 büyükler gibi oldu ama microsoft google facebook büyüklüklerini yüksek miktarlarla satın almalarlada gerceklestiriyorlar ve misyonunu tamamlayanını, belirli zaman sonra beklenileni veremeyen her satın aldıklarını kapatıyorlar. bence internet dünyasının canlı kalmasındada bir nevi misyon ediniyorlar...ve bir çok kişi bir gün bu büyüklere birseyler satabilmek için yanıp tutuşuyor :)

 2. Halil Halil

  ''Facebook'u Geliştirmemize Yardımcı Ol

  Hangisi daha doğru bir çeviri?

  New MP3 uploaded: {title}

  title of feed story to be followed by track title that user entered

  New MP3 Yüklendi {title}

  Yeni bir MP3 yüklendi: {title}''

  Facebook yakında muzik yukleme yaptıracak gibi gözüküyor... Yukardaki alıntı google ceviri isteginden aynen alınmuştır