Twitter For Good: Twitter'dan Dünyayı Değiştirmek

Twitter For Good: Twitter'dan Dünyayı Değiştirmek

Twitter'dan Claire Diaz Ortiz Webrazzi Summit 2011'e ABD'den video konferans yolu ile bağlandı. Twitter for Good kitabının yazarı olan Ortiz, Twitter'ın bir sosyal mecra olmaktan öte bir haber paylaşım aracı olduğunu söyledi. Twitter'da yapılan paylaşımların hızlıca nasıl yankı bulduğundan ve bunun iyilik adına nasıl başarıyla kullanılabileceğinden bahsetti.

İran'daki olaylarla Twitter'ın kullanımının siyasi olaylardaki etkisini gördüklerini söyleyen Ortiz, bu durumun Twitter'ın duruşunu etkilediğini belirtti. Ardından Twitter'ın Target.Write.Explore.Engage.Track. kurgusu ile nasıl etkin kullanılabileceğini paylaştı.

Target: Twitter'da hedeflemenin (bilgi hesabı, kişiselleştirilmiş hesap, bağış-yardım hesabı) doğru yapılması gerektiğinden bahseden Ortiz, American Kızıl Haç örgütü @redcross'un kötü bir deneyim yaşamasına rağmen Twitter'dan kaçmadığını ve kendini toparladığını söyledi. Ayrıca @ushahidi, @johnwoodRTR, @surfrider ve @RoomtoRead hesaplarını örnek gösterdi.

Write: Önyargıyla yaklaşılsa da sadece 140 karakterde bir şeyler yazmanın bir tutku haline gelebileceği @kanyewest örneği ile paylaşıldı. Charity Water Vakfı'nın düzenli medya paylaşımları (günün fotosu) da kendini Twitter'da ifade etmenin güzel ve zengin bir yolu olarak gösterildi.

Engage: Claire Diaz Ortiz, ünlü olmasanız da Twitter'da çevrenizle etkileşim kurabileceğimizi ifade ederken # ve @ işaretleri  ile Twitter listelerinin kullanılmasını tavsiye etti. Etkileşimin hedefleme ve yazma konusundaki başarıya bağlı olduğu da bahsedilmeye değerdi.

Explore: Twitter'ın keşfetmek için önemli bir mecra olduğunu söyleyen Ortiz, günde 20 dakika ayırarak da Twitter'ın etkin bir şekilde kullanabileceğini @firesideint @nickkristof, @globalcitizenYR örnekleriyle paylaştı.

Tracking: Ortiz'in sunumunda Twitter'ın sivil toplum örgütleri için önemli mecra olabileceği, izleme ve analiz ile daha da verimli haline geleceği paylaşıldı. Born2fly.org, @roomtoread, @johnwoodr2r hesaplarından ve RowfeederFavstarBacktweet, Twitalyzer araçlarından bahsedildi.

Gelen sorular üzerine Twitter'ın Türkiye'ye ofis açmak isteyeceğini söyleyeyen Ortiz, iki dilde ileti gönderenlerin tek bir hesaptan bunu yapmalarını tavsiye etti.

Twitter ile güzel bir şeyler yapmak isteyenler Claire Diaz Ortiz 'in Twitter4good.com kitabının tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz:

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.