Kişisel Blog Sponsorlukları Artıyor Peki Yeterli Mi?
Genel

Kişisel Blog Sponsorlukları Artıyor Peki Yeterli Mi?

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız comScore araştırmasına göre Türk internet kullanıcılarının %81,9’u blog okuyor. Bu rakamlarla dünyada dördüncü sıraya yerleşiyoruz. Bu rakamlar blogların ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Hal böyle olunca markalar da bloglara ilgisiz kalamıyor ve bloglara sponsor olan markaların sayısı gün geçtikçe artıyor. Markaların bloggerlara denemeleri için ürünlerini göndermesi, belli bir dönem advertorial anlaşmalar yapması uzun zamandır popüler olan uygulamalar.

Ancak artık markalar bir bloggerla anlaşıp kendileri hakkında yazı yazmasını sağlamak ya da bloglarda bannerlarını yayınlamak yerine onlara sponsor olup hem blogları reklama boğmadan içeriklerinin zenginleşmesini sağlıyor, hem de o blogun takipçisi olan hedef kitlesiyle bir bağ kurmaya çalışıyor.

Canon’un fotoğraf bloğu sponsorluğu

Bu sponsorlukların en yenisi Canon’un ve Erdal Kaplansen’in icimdekiler.com fotoğraf bloğuna sponsor olması.

Gazeteci ve blogger Erdal Kaplanseren, dünyanın farklı şehirlerinde çektiği fotoğrafları, o fotoğrafların hikayeleriyle birlikte icimdekiler.com'da paylaşıyor. Yaklaşık bir yıldır fotoğraflarını paylaştığı bu bloga geçtiğimiz günlerde Canon markası sponsor oldu.

Kaplanseren’den aldığımız bilgilere göre Canon’un sponsorluğu 6 ay sürecek. Sponsorluk kapsamında Canon, Kaplanseren’e fotoğraf çekimleri için gerekli tüm teçhizatları sağlıyor.  Ayrıca farklı ülke ve şehirlerde çekimler yapabilmesi için de bir bütçe sağlıyor. Kaplanseren blogunda artık her gün en az bir fotoğraf ve hikayesini yayınlayacak.

Kaplanseren profesyonel bir fotoğrafçı değil. Fotoğrafı hobi olarak sürdürüyor. Bu nedenle Canon’un sponsorluğu dikkat çekici.

Popüler yemek bloguna sponsor

Markaların blog sponsorluklarına bir diğer örnek de yemek bloğu devletsah.com ile tanıdığımız Devletşah Özcan’a Selva ve Tefal markasının sponsor olması. Devletşah Özcan, uzun zamandır yemek blogu devletsah.com’u sürdürüyor. Ancak Özcan’ın verdiği bilgiye göre her zaman videolu bir yemek blogu yapma isteği duyuyordu. Bunu da Selva ve Tefal’in desteğiyle gerçekleştirdi. Ana sponsor Selva, ürün sponsoru ise Tefal oldu ve Özcan’ın belki de kendi başına yapamayacağı ya da zorlanacağı bir blogu gerçekleştirmesini sağladılar. Sonucunda da bizimusulmakarna.com - Devletşah’la videolu makarna tarifleri ortaya çıktı.

2009 yılında başlayan bu birliktelikte çekimlerin yapılacağı mutfak, ekipmanlar, çekim ekibi ve malzemelerin tümü Selva tarafından karşılanmış. Hatta Devletşah’ın konuklarının çekime davet edilmesi, çekim alanına getirilmesi gibi konular için Selva destek vermiş. Tefal de ürün sponsorluğunu üstlenmiş ve kullanılan ürünleri tedarik etmiş. Bu sponsorluk 130 hafta boyunca devam etmiş.

İki gencin belgesel hayali

Sponsorlu bloglara bir diğer örnek de biri sinema biri tiyatro eğitimi almış Sedat Ali Erdinç ve Umut Güven’in Hindistan Görsel Günlükleri. İkili, hep hayalini kurdukları interaktif gezi belgeselini Pronto Tour’un desteğiyle gerçekleştirdiler ve gezi yazılarını, fotoğraflarını ve çektikleri videoları Pronto Tour desteğiyle sendekaybol.com blogunda yayınladılar. Takipçileri, onlar seyahat ederken yol haritaları üzerindeki yerler hakkında merak ettiklerini sordu, onlar da bu merakları giderdi.

THY'nin Comfort Class uçuşlarının tanıtımı blogda

Gezi, sponsorlukların sık görüldüğü kategorilerden biri. Örneğin devletsah.com’un aldığı bir başka sponsorluk da gezi alanında olmuş. Devletsah Özcan’ın devletsah.com bloğunda yayınladığı Kenya gezisi notlarından ve videolarından sonra THY, Devletşah Özcan ve eşine bir gezi için sponsor olmayı teklif etmiş. Amaç, THY’nin Comfort Class uçuşlarını tanıtmak. Böylece THY sponsorluğunda Comfort Class ile Tayland’a uçan Devletşah ve Barış Özcan gezi boyunca gördüklerini, yaşadıklarını ve videoları bloglarından paylaşmışlar.

Çağımız içerik çağı. Artık markalar tüketicilere reklamla değil, iyi içerikle ulaşabileceklerinin farkında. Türk internet kullanıcısının bloglara olan ilgisinin yüksekliği de göz önüne alınınca bloglar markalar için eşsiz bir iletişim kapısı oluyor. Bu nedenle markalar kendi hedef kitlelerinin ulaştığı iyi blogları reklama boğmak yerine içeriklerini geliştirerek sürdürebilmelerini sağlayacak sponsorluklarla desteklemeyi tercih ediyor.

Gün geçtikçe daha fazla kişisel blog sponsorluğu ile karşılaşacağımız ortada.

Yorumlar (10)
 1. Barış Barış

  Değişik ve çok önemli bir yazı. Blog yazarlarının hemen hemen hepsi bu işi ticaret için yapıyor ve sponsorda ticarette ki en önemli unsur olarak yerini alıyor. Canon, tefal ,selva bunlar oldukça büyük ve önemli markalar. Bence çok daha büyük şirketler sponsorluk için yarışacaktır.

 2. ETSTUR 24 aydir www.geziyorum.net`e sponsor :-), THY, Garanti bankasi ve Amex ise yogun olarak kampanyalarini blogumda kullaniyorlar...

  www.geziyorum.net

 3. Mustafa Tan Mustafa Tan

  Çok güzel bir konuya değinmişsiniz elinize sağlık :)

  Maalesef bu konuda halen kişisel ilişkiler ön planda. Verdiğiniz örneklerde dikkat ettiyseniz bireysel blog sahiplerinin kendileri veya yakın çevresi, medya veya ajans dünyasına yakın isimler.

  Acaba hiç böyle bir çevresi olmadan büyük bir firmadan sponsorluk desteği almış bireysel blog sahipleri var mıdır?

 4. Prohayat Prohayat

  çok güzel haberler, bu tarz sponsorlukların artmasını bir blogger olarak canı gönülden arzu ediyorum.

 5. Reyhane Reyhane

  Merhaba,çok güzel bir konuya değinmişsiniz,cevap veriyorum o zaman=Kişisel Blog Sponsorlukları elbette yeterli değil..

 6. Amanullah Amanullah

  bu tür sponsorlukların artması blogger olarak istediğimiz bir şey fakat keşke bu tür sponsorluklar kişisel ilişkilerden ziyade profesyonel anlamda araştırılarak yapılabilse. Mevzu bahis blogların çevre faktörleri bu tür spnosorluk desteklerini alabilmeleri hususunda önemli bir unsur olarak görünüyor. Ama yine hiç yokta iyidir :D

 7. Yunus Emre Ekmekci Yunus Emre Ekmekci

  Başlık biraz hatalı olmuş. "Ünlü Kişisel Blog Sponsorlukları" demeniz daha iyi olurdu.

 8. Ciddiblog Ciddiblog

  Henüz iyi bir potansiyeli yakalamış değiliz sponsorluk konusunda umarım daha iyi yerlere geliriz.

 9. Yılmaz Barış Yılmaz Barış

  Yalnız her ne kadar kişisel blog olsa da belli bir konu çerçevesinde içerik üreten bloglar sponsor bulabiliyor.

  Yoksa genel kapsamlı yayın yapan kişisel blogların sponsor bulması pek olası değil...

 10. Erdal Gözüm Erdal Gözüm

  Bu makalede örnek gösterilen blog sahipleri Mustafa Tan arkadaşımızın belirttiği gibi medya ve ajans dünyasına yakın kişiler dolayısı ile bu sebebi kullanarak sponsor bağlantısı kurmuşlar. Ancak bu demek değildir ki diğer blog sahipleri sponsor bulamaz yada iyi yerlere gelemez. Kesinlikle böyle bişey söz konusu değil. Siz bloğunuzda ciddi anlamda kaliteli paylaşımlar yapıyor insanlara gerçekten tamamen ciddi anlamda fayda sağlıyorsanız elbette sağladığınız bu fayda bir süre sonra daha çok kişiye ulaşacak, site ziyaret trafiğiniz artış gösterecek ve popüler bir hale geleceksiniz. Kuşkusuz ziyaretçi kitlesi geniş olan popüler bir bloga bir çok firma sponsor olmak yada en azından hatırı sayılır rakamlarla reklam vermek isteyecektir.