Bir Facebook Hayranının Anatomisi [İnfografik]

Bir Facebook Hayranının Anatomisi [İnfografik]

Sosyal medya bugün artık kurumlar için göz ardı edilemez bir önem taşıyor. Firmaların büyük kısmı sosyal medya stratejilerini oluşturmaya, uygulamaya ve ölçümlemeye çalışıyorlar. Bu konuda işin uzmanları kullanıcılar ile internet üzerinden en doğru etkileşimi sağlamak için farklı yöntemler geliştirseler de, ne yazık ki firmaların önemli bir bölümü henüz bu etkileşim konusunda çok bilgili değil.

MoonToast'un geçtiğimiz günlerde yayınladığı ücretsiz bir e-kitapta Facebook ve sosyal ticaret konusunda detaylı bilgiler içeriyor. E-kitap içerisinde yer alan bir infografik ise Facebook hayranları ile hangi şekillerde etkileşimde bulunabileceğine dair ipuçaarını oldukça başarılı bir şekilde bir araya getirmiş.

İnfografikte Facebook üzerinden kullanıcılar ile etkileşimde bulunulabilecek 3 farklı seviye inceleniyor. Kullanıcıların firmanın web sitesini veya sitedeki içerikleri "beğen"mesi en düşük etkileşim seviyesini oluşturuyor. Bir sonraki adım olan firmanın Facebook sayfasını beğenmesi firmaya etkileşim için daha fazla olanak sağlarken, en üst düzey etkileşim Facebook Connect ve Facebook uygulamaları ile sağlanabiliyor.

Etkileşim seviyesi arttıkça kullanıcıdan istenen izinler (e-posta gönderme, Facebook duvarına yazma gibi) işin kilit noktası haline gelmeye başlıyor. Çünkü burada istenen izinler arttıkça kullanıcıların "Beğen" düğmesine tıklama ihtimali de düşüyor.

Her kullanıcı firmaya farklı bir mesafede olduğu için tümüyle aynı seviyede iletişim kurmak mümkün olmayacaktır. Fakat buradaki önemli nokta, her seviyedeki kullanıcıya hitap edebilecek farklı içerikler sunabiliyor olmak. İnfografikte yer alan etkileşim spektrumunun en içinde yer alan "süper hayran" için de en dışında bulunan "potansiyel hayran" için de farklı içerikler hazırlamak, tüm kullanıcılara ulaşabiliyor olmak açısından önemli.

İnfografiğin son bölümünde ayrıca kurumların Facebook üzerinden hayranlar ile hangi yöntemler ile hangi etkileşimlerde bulunabileceğine dair bir de tablo yer alıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.