Genel

Fikrim geldi!

Süper bir fikrim var! ya da fikrim geldi! gibi heyecanlı cümleleri çevremizden çok duyar olduk. Zaman zaman bu gelen fikirler paylaşılmaz ve gizli gizli projelendirilir. Ben bu fikirlerin her zaman paylaşılmasından yanayım. Fikirlerin paylaşılınca geliştiğine inanıyorum. Nasıl mı?

Fikir aşamasındayken projenizi sektörden birileriyle paylaşın... İlgili kişilerin soracağı sorular projenizi şekillendirmenizde yardımcı olacaktır. Yok! ben paylaşmam diyorsanız eğer, bu soruları kendi kendinize sorun... Siz sormazsanız ileride yatırım aşamasında, emin olun ki yatırımcılar size soracaktır. :) Ve bu soruların cevabını alamazlarsa, üzgünüm projenizle de ilgilenmeyeceklerdir.

Gelelim bu sorulara. Girişimci bir işe başlarken bu soruların cevabını verebiliyor olmalı. Bu soruların yanıtlarını alabiliyorsa ilk adımı atmaması için bir nedeni kalmıyor.

Girişimci kendisine;

 • Bu model ile hangi ihtiyacı karşılayacaksın ya da hangi problemi çözeceksin?
 • Hedef kitlen kim olacak?
 • İş modelin nasıl olacak? (Parayı nereden kazanacaksın)
 • Hali hazırda sektörde seninle aynı işi yapanlardan farkın ne olacak?
 • Bu işe girmek için ne gibi bariyerlerin var?
 • Kaç tane rakibin var ve onların pazardaki yerleri nasıl?
 • Başlamak için ne kadarlık bilgiye ve ekibe ihtiyacın var?
 • Projen için özel olarak bir ekipmana ve teknolojiye ihtiyacın var mı?
 • Başlamak için ne kadar sermayeye ihtiyacın var?
 • İlgilendiğin alanın büyüme grafiği nasıl?
 • Ve en önemli soru, Peki sen bir girişime başlamak için yeterli bilgi ve vizyona sahip misin?

Bu gibi basit ama projenizin şekillenmesinde yardımcı olabilecek soruları sorarak başlayabilirsiniz. Bu sorular doğrultusunda iş planınızı rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Kafanızda oluşacak soru işaretleri için sektörde deneyimi olan girişimcilerle istişare ederek önünüzü rahatlıkla görebilirsiniz. Bol şans!

Yorumlar (12)
 1. M. Serdar Kuzuloğlu'nun Bilgi Üniversitesi'nde Yüce Zerey'in misafiri olarak 2 saatlik mba dersindeki sunumu ile ilgili notlar ve girişimcilere önerilerini ben kendi blogumda yazmıştım. Faydası olması dileklerimle.

  http://entelektuel.com/m-serdar-kuzuloglundan-girisimcilere-10-oneri/

 2. Bir site yapsak, fikri gelenler fikirlerini paylaşsa, tasarımcılar, developerlar, adminler ve mentorlar fikri beğenirse eklese kendini.... hep birlikte yapsalar....

  Sitenin içinde kar ortaklılıkları ve dahası olsa.... Ne güzel olur.

  1. Soner Barış Soner Barış

   Çok güzel olur. Ancak ben halen bu tip oluşumlara şüphe ile bakıyorum. Bu projeleri çalmayacak ve hayır dedikten sonra kendi biraz oluşum üzerinde değişime giderek kendi yapmayacak firmalar lazım. Ayrıca Türkiye de bu oluşum yapıldıktan sonra aynısından 20 tane yaparlar. Girişmez, girişmez Türkiye de bir giriştiği zaman da aynı siteden 50 tane açılır. Private alışveriş konusu buna iyi bir örnek. Aslında bu hep yapılıyor. Çiftçi bir ürün yetiştiriyor. Para yaparsa ertesi sene hiç alakası olmayan devlet memuru para bulup o üründen eker. Çiftçiler ile konuşurken bu konudan hep veryansın ediyorlar. :) Çok girişken bir potansiyel var.

   1. Anindayorum Anindayorum

    Sevgili Soner kesinlikle haklısın, ne olacak bu halimiz kimseye bir fikrimizi açamayacak mıyız?

 3. Kısa, bilgi verici ve harika...

  Bu tür yazıları beğenerek okuyorum :)

  Teşekkürler.

 4. Yalnız kişi için fikrin gelişmesinden çok kişinin elinde olması daha önemlidir. Bu ben güzele güzel demem güzel benim olmayınca sözüne tekabül ediyor.

 5. Iş Fikirleri Iş Fikirleri

  güzel makale girişimcilerin mutlaka bu soruları kendilerine sormaları gerekir

 6. Cozified Cozified

  Gerçekten çok güzel olmuş ama en sonda bir soru eksik.

  Ben yatırımcı olsam bu projeye para verir miyim ?

  Bu soruyu sorarak iş planınızdaki tutarsızlıkları düzeltebilir hem kendinizin hem yatırımcının zaman kazanmasını sağlayabilirsiniz.

 7. Pooroject Pooroject

  bu tarz bir siteyi biz açtık hatta bu yazı yazılırken belki de aynı anda siteyi açmaya çalışıyorduk tesadüfe bakın ki.sitemizi açtık yorumlar çok olumlu fakat geliştirmeye ihtiyacımız var.özellikle yazılımcı arkadaşlara ihtiyaç duyuyoruz siteyi geliştirebilmek için.yardımcı olacak arkadaşlar varsa eğer [email protected] adresinden bizlere ulaşabilirler.

 8. sizce bu iş yapılırmı,yukardaki konuya istinaden:)Aslında aklıma bayağı yattı ama türkiyede yapan varmı bilemedim

  http://trendisfikirleri.com/is-fikirleri-ranzaya-donusebilen-koltuklar.html

 9. Iş Fikirleri Iş Fikirleri

  Yazı eski ama günümüzde benzer çalışmalar r10 gibi büyük webmaster sitlerinde karşılaşabiliyoruz. Bunun yanında bu görevde bir kaç site daha gördüm gibi. Ancak daha tam oturmamış.

 10. İsmahan İsmahan

  Ben bu soruların hepsini rahatlıkla cevaplayabiliyorum fakat nasıl hayata geçireceğimi bilmiyorum. Her şey hazır aklımda sadece hayata geçirme kaldı.