Sosyal Medyanın Karanlık Yüzü [İnfografik]

Sosyal Medyanın Karanlık Yüzü [İnfografik]

Konu sosyal medya olduğunda genellikle duyduğumuz hep olumlu örnekler ve olumlu sonuçlar. Bunda yanlış bir şey yok; sosyal medya gerçekten de özellikle kurumlar için daha önce mümkün olmayan pek çok farklı imkanı bir arada ve düşük maliyetle sunuyor. Firmalar artık müşterileri ile hiç olmadıkları kadar yakınlar, onları dinliyor ve onların da kendilerini gönüllü olarak dinlemelerini sağlayabiliyorlar.

Fakat bir de madalyonun diğer yüzü var. Sosyal medya eğitim ve seminerlerinde bahsedilen ve birkaç olumsuz örnek üzerinden (ki en ünlüsü Dell örneğidir) firmaların sosyal medya konusunda nelere dikkat etmeleri gerektiği aktarılıyor.

Güvenlik firması Symantec, Applied Research araştırma şirketi ile birlikte sosyal medyanın doğru kullanılmadığı taktirde firmalarda nasıl zarara neden olabileceğini araştırdı. Ortaya çıkan sonuçlar son derece ilginç. Dünya çapında 1000'den fazla çalışana sahip 1225 firmanın yetkilileri ile görüşülerek hazırlanan rapora göre sosyal medya bir yıl içerisinde firmalarda ortalama 4,3 milyon dolarlık zarara neden olabiliyor.

Raporun tamamını yazının devamında bulabilirsiniz.

Araştırmanın amacı sadece sosyal medya felaketlerini tanımlamak ve ölçmek olduğu için rapor içerisinde sosyal medyanın kazandırdıkları yer almıyor. Yani bu anlamda tek taraflı bir araştırma. Bununla beraber sosyal medyanın doğru kullanılmadığı taktirde ne gibi riskler içerebileceğini göstermesi açısından son derece önemli.

Rapora göre firmaların %28'i sosyal medyanın firma itibarına ve müşteri güvenine zarar verebildiğini söylüyorlar. Bunun firmalara ortalama maliyeti 1 yıl için 638.496 dolar olarak ölçülmüş.

Firmaların %27'si sosyal medya nedeniyle müşteri ya da eleman kaybettiklerini belirtmişler ve bu yüzden zararları ortalama 184.714 dolar olmuş. Sosyal medyanın doğrudan gelir kaybına neden olduğunu söyleyenlerin oranı %25 ve bunun yol açtığı zarar 619.360 dolar. Sosyal medya yüzünden hukuki giderlerle karşılan firmaların oranı %15 ve bu giderlerin ortalaması 650.361 dolara denk geliyor.

Listedeki en büyük kalem ise borsada işlem gören hisselerin değer kaybetmesi. 1225 firmada 12 ay içerisinde bu sorunun yol açtığı kayıp ise ortalama 1.038.643 dolar.

Firmaların %46'sının sosyal medya ile ilgili en büyük endişeleri çalışanların sosyal ağlarda çok fazla bilgi paylaşması. Firmaların %41'i gizli bilgilerin çalınma veya kaybolma riskinden endişe ediyor. Sosyal medyanın markalar için itibar zedelenmesine neden olması firmaların %40'nın endişesi.

Rapora göre firmalar bu riskleri azaltmak ve bu zararları ortadan kaldırmak konusunda stratejiler geliştiriyorlar. Örneğin araştırmaya katılan firmaların %87'si bir sosyal medya politikası oluşturulmasından yana. %85 veri kaybını engelleyecek sistemler kullanılmasını mantıklı buluyor. Ama gerçekleşen planlara baktığımızda firmaların sadece %24'ünün bir sosyal medya politikası var ve sadece %21'i veri kaybını engelleyecek sistemlere sahip.

Sosyal medyanın kurumlara sağladığı sayısız fayda var ama bu raporun ortaya çıkardığı gibi firmaların sosyal medya konusunu ciddiye almamaları durumunda karşılaşabilecekleri zararlar da hiç küçümsenebilecek gibi değil… Aşağıda Symantec'in konuyla ilgili olarak hazırladığı infografiği bulabilirsiniz...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.