Mobil Operatörlerin Sosyal Medya Rekabetinde Son Durum

Mobil Operatörlerin Sosyal Medya Rekabetinde Son Durum

Türkiye'de en çetin rekabetin yaşandığı sektörlerden biri mobil operatör sektörü. Türkiye’nin üç mobil operatörü Turkcell, Avea ve Vodafone abone sayılarını artırmak için her yolu deniyor. Rekabetin sertliği pazarlama, reklam ve PR faaliyetlerine yansıyor. Reklamlarında birbirlerine üstü örtülü laf atmadan tutun, birbirlerini dava etmeye kadar varan amansız bir savaş var üç operatör arasında. Acaba bu sıcak savaş içinde sosyal medya cephesinde neler yaşanıyor diye merak ettik ve üç mobil operatörünün sosyal medya faaliyetlerini inceledik.

Üç mobil operatöründen de stratejilerini, sosyal medya yönetim yapılarını bize anlatsınlar, aralarındaki strateji farklılıklarını ortaya koysunlar diye görüş istesek de maalesef sorularımızı yanıtsız bırakmayı tercih ettiler; biz de rakamlara, uygulamalara ve sosyal medya kampanyalarına baktık.

Vodafone yarışa geç girdi

Mobil operatör sektörünün amansız rekabeti tabii ki sosyal medyaya da yansıyor ancak bir farkla: Bu alandaki rekabete Vodafone oldukça geç katıldı. Mayıs ayına kadar sosyal medyada resmi olarak yer almayan Vodafone, uzun süre meydanı Avea ve Turkcell’e bıraktı. Üstelik rekabete Vodafone olarak değil, yeni gençlik markası Vodafone Free Zone ile katıldı. Asıl Vodafone Türkiye markasının ise sosyal medyada herhangi bir aktivitesi bulunmuyor. Sosyal ağlarda Vodafone Türkiye arandığında 1000-2000 takipçili, kimin tarafından yönetildiği ve amaçları belli olmayan pek çok Vodafone Türkiye isimli hesaba rastlanıyor. Vodafone’un ileriki zamanlarda nasıl bir strateji geliştireceği merak konusu.

Avea ve Turkcell Türkiye’de en önde

Vodafone tarafında durum böyleyken Avea ve Turkcell'in kıran kırana rekabeti sosyal medyada bu iki markayı sadece mobil operatör sektöründe değil tüm Türkiye’de öne çıkardı. Facebook istatistikleri sunan socialbakers.com’a göre şu anda Türkiye’de en fazla takipçisi olan markaların ilk sırasında Avea, ikinci sırasında ise Turkcell var. Üstelik iki marka da 1 milyon takipçiyi geçmiş durumda. 8 Haziran 2011 tarihi itibariyle Avea’nın 1.395.560, Turkcell’in ise 1.017.191 takipçisi bulunuyor.

Takipçi sayılarında Avea önde olsa da büyüme hızlarına baktığımızda Turkcell’in %27.96 oranı ile %6.52 büyüyen Avea'ya fark attığını görebiliyoruz. Zaten Mart ayına baktığımızda takipçi sayısını artırmaya yönelik kampanyalarının etkisiyle büyük bir atak yaparak ilk sıraya yerleşen Avea’nın aksine Turkcell’i ilk 10 içinde göremiyorduk. Turkcell son aylarda Seç Beğen Al ve Survivor'a Mesaj gibi uygulamalarla ciddi bir atılım gerçekleştirerek Avea ile arasındaki farkı kapattı. Vodafone ise henüz sıralamaya girmiş değil.

Twitter’da Turkcell baskın

Twitter’daki rakamlara göre ise 65.870 takipçisiyle Turkcell’in 6.781 takipçiye sahip Avea’yı oldukça geride bıraktı. Dolayısıyla Facebook’ta Avea, Twitter’da Turkcell öne çıkmış durumda.

Vodafone ise rekabete geç başlama nedeniyle diğer iki markayı biraz geriden takip ediyor. Vodafone Free Zone şu anda Facebook’ta 52.191, Twitter’da ise 1.165 takipçiye sahip.

Etki derecesinde durum ne?

Mobil operatörlerin sosyal medyadaki etki derecelerini de Klout’a sorduk. Klout’un Twitter hesapları analizine göre Turkcell 63, AveaDestek 48, Vodafone Free Zone ise 55 etki puanına sahip. Burada Vodafone’un işe yeni başlamasına rağmen Avea'dan daha yüksek puan alması Vodafone için ümit verici önemli bir veri olarak karşımıza çıkıyor.

Bu arada Twitter’da Turkcell’in içeriklerinin daha fazla beğenildiği de ortaya çıkıyor, çünkü Klout’un verilerine göre Turkcell’in içeriği 3.500’e yakın kez retweet edilmiş. AveaHaber’in retweet sayısı ise 835’de kalmış. Vodafone ise şimdilik 181.

Webrazzi okurları için en başarılı operatör Turkcell

Rakamlar Facebook’ta Avea’nın, Twitter’da Turkcell’in liderliğini işaret etse de biz kullanıcılar ne diyor diye de merak ettik ve Webrazzi okurlarına sosyal medyada hangi mobil operatörün daha başarılı bulduklarını sorduk. Facebook üzerinden yürüttüğümüz anketin sonucuna göre %62 oy oranı ile Turkcell en başarılı bulunan GSM operatörü oldu. İkinci sırada %30 ile Avea, üçüncü sırada ise %8 oy oranıyla Vodafone yer aldı.

Markalardan yaratıcı işler

Yapılan projeler ve işler incelendiğinde her üç GSM operatörünün de sosyal medyayı benzer şekillerde kullandıkları görülebiliyor. Markaların ürün ve hizmetleri ile ilgili bilgiler, kampanyaları ile ilgili haberler ve gelen müşteri şikayetlerinin/sorularının yanıtlanması şeklindeki genel kullanımların yanında yine sık sık özellikle Twitter’dan ödüllü soru yarışmalarına rastlanıyor.

Bu genel uygulamaların dışında bazı özel projelerle markalar kendilerinden söz ettirebiliyor. Turkcell’in Nisan ayında yürüttüğü “Turkcell’le daha fazla tweet" kampanyası ve Footbo City sosyal oyunu bunlara örnek verilebilir.

Turkcell’le daha fazla tweet

Turkcell’in Nisan ayında yaptığı “Turkcell’le daha fazla tweet” kampanyası oldukça ses getirdi. Turkcell’in internetli akıllı telefonlarını tanıtmak için başlattığı Twitter’ın işin içine dahil edildiği interaktif oyun tasarlandı. 7 gün süren interaktif oyunda amaç, günün belli saatleri arasında dahafazlatweet.com adresinde bulunan kutunun içindeki yeni internetli akıllı telefonları kazanabilmek için kutunun üzerindeki post-itleri kutudan kaldırtmaktı. Post-it’leri kaldırtmak için ise üzerinde yazılı mesajları #tukcelltweet etiketiyle tweet etmek ya da verilen görevleri yerine getirmek gerekiyordu. En son post-it’i kaldırtan ödülün sahibi oluyordu. Kampanya boyunca Pictonary, Trivia, adam asmaca gibi oyunlar da oynandı sitede.

Bir hafta boyunca günde 3 saat oynanan oyun o kadar ilgi gördü ki #tukcelltweet bir hafta boyunca Twitter trendlerinden inmedi. Toplamda 56.734 #tukcelltweet etiketli tweet atıldı ve 7 günde 3.6 milyon insana ulaşıldı.

Kampanyayı ve sonuçları açıklayan oldukça hoş bir de video hazırlanmış. Kampanyanın tüm detayları aşağıdaki videodan izlenebilir.

Sosyal oyun Footbo City

Turkcell’in adından söz ettiren bir diğer sosyal medya projesi de Facebook üzerinden oynanan futbol menajerlik ve şehir kurma oyunu Footbo City oldu. İlk olarak Eylül 2010’da lansmanı yapılan Footbo City’de amaç, gelir-gider dengesini ayarlamak, takımı ve şehri geliştirerek en fazla taraftara sahip en iyi takım olmak. Oyuncular zafere giden yolda, takıma ve şehre yatırım yapmak, arkadaşlara meydan okumak, amigo ve casuslar aracılığıyla rakip şehirlerden taraftar koparmak, oyuncuların antrenman programını ayarlamak, takımın moralinin yüksek tutmak için etkinlik düzenlemek gibi yöntemlere başvurabiliyor. Bu sayede arkadaşlarıyla hem rekabet içine girerken hem de sosyalleşme imkanı buluyor. Şu anda oyunun Facebook'ta 460.000'i aşkın aktif kullanıcısı bulunuyor.

Avea İyilik Uzmanlarını aradı

Avea, özellikle Facebook sayfasının takipçi sayısını artırmak için yaptığı kampanyaları tercih ediyor. Bunlardan biri Ekim ayında “Avea İyilik Uzmanını Arıyor” kampanyasıydı. O sırada yürütülen “Avealı olmayana iyi davranın" sloganlı reklam kampanyasından yola çıkılarak hazırlanan Facebook kampanyasında kullanıcılardan, Avea'lı olmayanlara yaptıkları iyilikleri paylaşmaları isteniyordu. Kullanıcılar yaptıkları iyilikleri fotoğraf, video ya da metin olarak uygulamaya yüklüyor, daha sonra da arkadaşlarından ve genel olarak Facebook kullanıcılarından oy topluyordu. Bunun sonunda her haftanın birincisi BlackBerry Curve 8520 kazanıyordu.

Konuşturan Sayfa Avea’yı birinciliğe taşıdı

Avea’nın en son yaptığı ve yine takipçi sayısını artırmaya yönelik kampanya da “Konuşturan Sayfa” oldu. Mart ayında yürütülen kampanyada Avea'nın Faebook sayfasını beğenen ve uygulama üzerinden cep telefonu ve şifresini giren tüm Avea aboneleri hediye dakikalar kazandı.

Bu kampanyalar sonucunda da Avea, Türkiye’de Facebook sayfaları arasında takipçi sayısında birinci sıraya yükseldi.

Bakalım bundan sonra üç GSM operatörünün pazar savaşı sosyal medya cephesine neler getirecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.