Sitenize Sponsor Bulmak İçin 30 İpucu – 2
Arama
Reklam Servisleri

Sitenize Sponsor Bulmak İçin 30 İpucu – 2

Sitenize sponsor bulmak için bir araya getirdiğim maddelere kaldığımız yerden devam ediyoruz. Dolayısıyla eğer kaçırdıysanız öncelikle ilk bölüme göz atmanızda fayda var.

Yazının bu ikinci bölümüne sponsorları nerelerden bulabileceğinizle başlayacağız.  Fakat sponsorları bulmakla iş bitmiyor. Sonrasında harekete geçerek bulduğunuz sponsorlarla nasıl iletişim kurabileceğinizden ve son olarak da yapacağınız anlaşmadan sonra gözden kaçırmamanız gereken detaylara değineceğiz.

Bu yazıda eksik kalan ve değinilmesi gereken başka önemli maddeler olduğunu düşünüyorsanız yorumlarda siz de bu listeye katkıda bulunabilirsiniz.

Sponsorları Bulun


14. Rakiplerinize kimler sponsor olmuş?

Her şey hazır sıra sitenize sponsor olabilecek kurumları bulmaya geldi. Bunun için en kolay yöntem sitenizin rakiplerinin sponsorlarını incelemek olacaktır. Sizinle aynı hedef kitleye hitap eden sitelere reklam verenler, sizin de potansiyel sponsorlarınız olabilirler.

15. Uygun ürün veya hizmetler satanları bulun

Hangi ürün veya hizmetler sitenizin ziyaretçi profilinizin ilgisini çeker? Bu sorunun yanıtı potansiyel sponsorlarının isimleri ile dolu.

16. Yeni açılan firmaları, siteleri takip edin

Tanıtıma en çok ihtiyaç duyan kurumlar yeni kurulmuş olanlar. İsimlerini bir an önce duyurup hemen satışa başlamak istiyorlar. Üstelik muhtemelen geniş bir yelpazede reklam vermeye daha sıcak bakacaklardır. Yenilikleri takip edin ve yeni kurulan firmalar veya siteleri gözden kaçırmayın.

17. Potansiyel sponsorları veri tabınızda tutun

Bu çalışmaları yaptıktan sonra elinizde geniş bir sponsor adayı listesi oldu. Daha sonra bir karışıklığa yol açmamak için hepsini bir araya getirin ve sonradan kolayca hatırlayabileceğiniz kısa notlarla bir kenara not edin, zaman içinde güncelleyerek listeyi genişletin.

18. Zamanlamaya dikkat edin

Sitenizin potansiyel sponsorlarını çıkartırken onların faaliyet alanlarına da özen gösterin. Örneğin tatil sektörüne hitap eden siteniz için otellerle anlaşma yapacaksanız çoğunun tanıtım anlaşmalarını en geç Mart ayında tamamlamış olacaklarını unutmayın. Temmuz ayında reklam vermekle uğraşmak yerine otellerindeki konuklarına zaman ayırmayı tercih edeceklerdir. Ayrıca büyük firmaların çoğu anlaşmalarını yıllık olarak yaparlar ve bir sonraki yılın anlaşmalarını önceki yıl sona ermeden tamamlarlar.

19. Mümkünse yüz yüze görüşün

Dijital yaşam şartları iletişimi online’a taşımış olabilir ama hala hiçbir şey yüz yüze görüşmenin yerini tutamıyor. Eğer potansiyel reklam verenlerinizle yüz yüze görüşme imkanınız varsa mutlaka bunu değerlendirin.

Harekete Geçin


20. Hedeflerinizi belirleyin

Özellikle eğer yeni bir siteniz varsa yüksek hedeflerle yola çıkmayın. 3 aylık periyotlar için kendinize sponsorluk anlaşmaları hedefleri koyun ve bunları gerçekleştirmeye çalışın. Bir anlamda kotanızı belirleyin ve altında kalmamak için gerekiyorsa bazı dönemlerde daha fazla çalışın.

21. Doğru şekilde yaklaşın

Sponsorlarla iletişime geçmek için en kolay yöntem bir e-posta göndermek. Ama işin bu en hassas aşamasında, buraya kadar olan emeklerinizi çöpe atmamak için çok dikkatli olmak gerekiyor. Göndereceğiniz e-postada kendinizin ve sitenizin kısa tanıtımı, neden onlarla iletişime geçtiğiniz, onlara sağlayabileceğiniz faydalar ve sitenizin istatistik detayları yer alsın. E-postayı çok uzun tutmayın, daha fazla bilgi için bağlantı sunun ve reklama değil onlara sağlayacağınız faydalara odaklanın.

22. Farkınızı ortaya koyun

Muhtemelen siteniz alanında tek değildir (tekse zaten işiniz çok daha kolay demektir). Bu yüzden sponsorluk için neden rakiplerinizi değil, size tercih etmeleri gerektiğini anlatın. Diğerlerinden farkınızı ikna edici bir şekilde ortaya koyun.

23. Fiyatı doğru belirleyin

Siteniz yeni olabilir ama sponsorluk seçeneklerinin fiyatlarını şimdiden belirlemiş olmanız gerekiyor. Hiçbir tahmininiz yoksa adwords veya benzeri bir sistemde siteniz ile ilgili anahtar kelimelerin fiyatlarını kontrol ederek  fikir edinebilirsiniz.

24. Yeni sponsorlara test imkanı sağlayın

Yeni bir sponsor için sitenize para yatırmak bir macera demektir. Onlara bunun işe yaradığını kanıtlamak zorundasınız. Bunun için belirli bir süre ile sınırlı ücretsiz bir test imkanı sağlayın. Eğer geri dönüşler olumluysa zaten sıra anlaşmaya gelir. Ama olumlu değilse bile bu sizin için neleri düzeltmeniz gerektiğini gösteren faydalı bir bilgi olacaktır.

25. Bedava reklam yayınlayın

Yeni bir basılı derginin ilk sayısı reklam doludur ve bu reklamların çok büyük kısmı ücretsiz yayınlanır. Sebebi potansiyel reklam verenleri etkilemektir. Biraz farklı bir örnek ama her yeni yapılan dev inşat projelerinde mutlaka Hülya Avşar’a bir daire hediye edildiği dikkatinizi çekti mi? Siz de (Hülya Avşar’a olmasa bile) alanında öncü firmalardan birine ücretsiz reklamlarını yayınlamak istediğinizi söyleyin. Diğer sponsorlar tanıtımlarını o firmanın yanında yapmaya daha kolay ikna olacaklardır.

26. İlk sponsorlara indirim yapın

İlk satış en önemlisidir. Eğer ilkini satabilirseniz sonrakileri çok daha kolay satarsınız. İlk sponsorunuza cömert bir indirim yapın. Ondan kazanacağınız şey para değil, sitenizden para kazanmaya başlama alışkanlığı…

27. Nasıl ödeme alacağınızı önceden planlayın

Sponsorunuzu buldunuz, ücrette de anlaştınız. Peki ödemeyi nasıl alacaksınız? Her firma nakitle çalışmak istemeyebilir. Kredi kartı ile ödeme kabul ediyor musunuz? Etmiyorsanız nakit dışındaki alternatifiniz ne? Bu konuya son anda değil, en baştan bir çözüm üretmelisiniz.

Satış Sonrası


28. Düzenli rapor sunun

Sponsorunuzla anlaştıktan sonra işin büyük kısmı tamamlanmış demektir ama hepsi değil. Hatta sponsorunuz için iş asıl şimdi başlıyor. Haklı olarak harcadığı paranın ne şekilde işine yaradığını görmek isteyecektir. Raporlama için bir sisteminiz olmalı. Reklam yönetimi için bir uygulama kullanıyorsanız raporlama da aynı uygulama ile gerçekleşebilir ama gerçekleşmiyosa bile bir şekilde sponsorunuza düzenli rapor iletebiliyor olmalısınız.

29. İletişimi koparmayın

Sponsorunuz artık sizin iş ağınızın bir parçası. Anlaşması bitince yenilemek isteyebilir veya sitenize sponsor olmaktan memnun kalırsa tanıdıklarına da önerebilir. Başka bir projenizi hayata geçirirken ilk sponsorunuz yine o olabilir. İletişimi koparmamak pek çok sebepten dolayı çok önemli.

30. Sadık sponsorlarınıza değer verin

Bir sponsorunuz anlaşması sona erdikten sonra yenilemek isterse onu yeni bir sponsorla aynı kefeye koymayın. Her yeni anlaşma döneminde yeni sponsorlar aramak yerine var olanlarla yola devam etmek siteniz için gelir akışını sağlamak açısından büyük avantaj sağlar.

Bonus: Sabırlı olun

Hiçbir şey bir gecede olmuyor. Çok çabalayıp ama yine de sitenize sponsor bulamamış olabilirsiniz. Fakat bu süreçte mutlaka çok şey öğrenmişsinizdir. Bu öğrendiklerinizi bir kenara atıp vazgeçmek yerine sabırlı olun ve denemeye devam edin. Eğer siteniz başarılıysa ve bu başarısını sürdürüyorsa, siz de sponsor anlaşmaları konusunda doğruları yapıyorsanız eninde sonunda bunun karşılığını alırsınız…

Yorumları GösterYorumlar Gizle (10)
 1. Said dedi ki:

  Çok teşekkürler, ipucları için yazın acacağım site için faydalı olacaktır..

 2. Yiğit dedi ki:

  Teşekkürler deneyelim bunları 🙂

 3. yaşar acar dedi ki:

  Güzel bir yazı dizisi olmuş, sonuç olarak kendimizi sponsorların yerine koyarak neden sitenize sponsor olmalıyım? sorusuna cevap vermek lazım, bence en önemli nokta da bu olsa gerek.

 4. murat dedi ki:

  aslında mesele iyi hit almak, site iyi trafik alınca sponsorlar kendisi buluyor zaten siteyi.

  1. Berkay altunbay dedi ki:

   Aynen Murat arkadasima katiliyorum.

  2. Ümit Öncel dedi ki:

   Merhaba,

   Sitenin ziyaretçi ve sayfa gösterim sayıları kesinlikle önemli, çok haklısınız. Fakat burada önemli olan bir nokta da “iyi hit almanın” görece bir kavram olduğu. Örneğin Türkiye için bir spor sitesi ile bir balıkçılık malzemeleri sitesinin ziyaretçi sayıları büyük ihtimalle çok farklı olacaktır. Gözden kaçırılmaması gereken her niş pazara göre “iyi ziyaretçi sayısının” farklı olabileceği. Örneğin 1000 ziyaretçi çeken bir balıkçılık malzemeleri sitesi, 10.000 ziyaretçi ağırlayan bir spor sitesinden daha pahallıya reklam alanı satıyor olabilir. Bu konular ve rakamlar tabi ki örnek ama demek istediğim niş pazarlarda ziyaretçi sayısının kendi pazarına göre değerlendirilmesi gerektiği.

 5. Berkay altunbay dedi ki:

  Cok guzel bir sunum olmus. En onemli konu reklam almak icin site hazirlamak degil, uzman oldugunuz konu ile ilgili bir site cok daha onemli. Ornek verecek olursam mesela bulundugunuz il ile ilgili sadece butik oteller rehberi hazirlarsaniz para kazanma sansi cok yuksek. Demek istedihim nis pasarlar yakalaamak. Her seyin bir arada oldugu siteler degil. Her seyin bir arada oldugu site icin gercekten sermaye gerekiyor. Bizler sadece PİRLANTA konusunda uzmanlastik, altina gmus gibi konulara hic bulasmadik.

 6. Serhat dedi ki:

  Web girişimcilerinin sponsor bulma konusunda özenle dikkat etmeleri gerektiği hususları cok güzel anlatmışsınız. Teşekkür ederiz

 7. Mustafa Y. dedi ki:

  Sponsor arıyordum bu taktikleri izleyerek yola devam edeceğim

 8. melek dedi ki:

  Türkiye’de sponsor bulmanın en kolay yolu ModaSky bu hizmeti çoktandır veriyor. YouTube kullanıcıları ModaSky üzerinden videolarını yayınladığı takdirde Sponsor bulabilir veya Reklam alabilirler.

Bir Yorum Yazın