Android Market App Store'u Gerçekten Geçiyor mu?

Android Market App Store'u Gerçekten Geçiyor mu?

Apple ve Google arasında çok ciddi bir uygulama yarışı devam ediyor. Apple'ın iOS için piyasada bulunan yüz binlerce farklı uygulaması bulunuyor. Fakat mobil uygulama araştırma firması Distimo'nun yayınladığı raporlara göre şu anda halen geride olan Android Market, bu farkı birkaç ay içerisinde tamamen kapatacak gibi görünüyor.

Peki bu durum Android için uygulama geliştirenleri heyecanlandırmalı mı? Rakamlara biraz daha yakından baktığımızda ortada henüz heyecanlanmak için pek bir sebep görünmüyor. Son rakamlara göre Android Market'te 72 bine yakın ücretli uygulama yer alırken, Apple'ın App Store'undaki ücretli uygulama sayısı 210 binin üzerinde.

Üstelik indirme sayılarına bakıldığında Android Market'in henüz App Store'un çok gerisi de olduğu daha da net görülebiliyor.

Android Market'te yer alan her 4 ücretsiz uygulamalardan 3 tanesi 100 kereden fazla indirilmiş durumda. Ücretli uygulamalara bakıldığında ise durum tersine dönüyor ve yaklaşık her 5 ücretli uygulamadan sadece 1 tanesinin indirilme sayısının 100'ü aştığı ortaya çıkıyor.

Mart ve Nisan aylarına bakıldığında Apple'ın iPhone App Store'unda ABD'de 500 binden fazla indirilen 6 uygulaması olduğu görülüyor. Android'in aynı dönemde yalnızca ABD değil, tüm dünya çapında 500 binden fazla indirilen sadece 2 uygulaması bulunuyor. Android Market'te dünya çapında 250 binden fazla indirilen oyun sayısı 5. iPhone App Store'da ise 250 bin üzerinde indirilme sayısına ulaşan 10 oyun var ve yine bu rakam sadece ABD'li kullanıcılara ait.

Bu rakamlar uygulama rekabetine daha değişik bir açıdan bakmayı sağlıyor ve iki firmanın mobil uygulama konusuna ne kadar farklı yaklaştığını da gösteriyor. Apple uygulamalarını tek tek kendisi seçiyor ve onaylıyor. Beğenmediği uygulamaları ise App Store'dan içeri sokmuyor. Diğer yandan Android Market'te benzer bir sınırlama yok. Google'ın temel ön koşullarını yerine getiren tüm uygulamalar Market'te yerini alabiliyor.

Dolayısıyla Android Market'in uygulama sayısında geriden gelip farkı kapatması son derece doğal. Daha önemli olansa her zaman ki gibi içerik… Şu andaki uygulamaların geneline baktığınızda iPhone uygulamaları, Android uygulamalarından daha kaliteli görünüyor.

Peki bu durum Google için ne kadar ciddi bir sorun? Aslında bakarsanız Google (şu an için) bunu ciddi bir problem olarak görmüyor. Apple'ın aksine içeriği sıkı bir şekilde yönetmemeyi tercih eden Google, genel alışkanlığı doğrultusunda bu kontrolü kullanıcılara vermiş durumda. Gerçekten kaliteli uygulamaların kullanıcıların beğenisi ile hak ettikleri değeri bulacağına inanıyor.

Diğer yandan Google uygulama satmak konusunda da Apple kadar hevesli değil. Asıl işi reklam olan Google'ın, Android Market'in reklam destekli ücretsiz uygulamalarla dolmasından mutsuz olmayacağı açık.

Fakat Android uygulamalarında beklediğini bulamayan kullanıcılar, artan telif hakları sorunları ve korsan uygulamaların artışı Google'ın uzun vadede başını ağrıtabilecek gibi görünüyor. Ve eninde sonunda Google şu an için yeterince üzerine eğilmediği Android Market'te ciddi bir yenilemeye gitmek zorunda kalacak. Ama bakalım ne zaman…

Distimo raporunun tamamını aşağıda inceleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.