StartUp'ların Anatomisi [İnfografik]
İnfografik

StartUp'ların Anatomisi [İnfografik]

Kendi işini yapmak pek çok kişinin hayali fakat bu hayali gerçeğe dönüştürmek dışarıdan göründüğü kadar kolay değil. Focus yayınladığı bir infografik ile bu moral bozucu gerçeği son derece keyifli bir halde aktarmayı başarmış.

Focus'un Founderspeak.com'daki istatistikleri baz alarak hazırladığı infografiğine göre startup'ların %80'i bir veya iki kişilik ekiplerden oluşuyor. Daha kalabalık ekiplerin oranı ise sadece %20. Startup'ların %85'inin ilk sermayesi ise kendi birikimlerinden veya devam eden danışmanlık işlerinin gelirlerinden oluşuyor. Ayda 80 ila 500 dolar arası harcamaları olan startup'ların her ay donanıma ayırdıkları ortalama bütçe ise 170 dolar.

Startup'lar için ilk sihirli sayı 6. Bu yeni firmaların %45'i 6. ayını görmeden kapanıyor. İkincisi ise 9. 9. ayını görebilecek kadar ayakta kalan firmaların çok büyük kısmı ilk yılı kazasız bir şekilde tamamlayabiliyorlar.

İşte bunlar ve daha fazlasının yer aldığı infografik…

Yorumlar (2)
  1. Benim ilk girişimim 12 ay sürdü yani tam bir sene , online giyim mağazası idi ve gayet de iyi gidiyordu fakat sermaye'ye duyulan ihtiyaç bnmde önümü kesmişti . Fakat bu iş bana bir çok şey öğretti , e-ticaret'in tüm dinamiklerini bire bir tecrüne edindim , hiç bir okulda kursda eğitimde kitapda edinilmeyecek tecrübeler. Bir firma sahibi olmanın verdiği sorumluluk , yönetici sıfatının gelişmesine sebep oluyor. Ürün tedariğinden müşteri temsilciliğine kadar her şey ile uğraşmak küçük bir girişm için kaçınılmaz bir durum ve inanılmaz mesleki olgunluk katıyor. Benim tavsiyem şudur ! Ne olursa olsun fikirlerini harekete geçirin deneyin başlayın , adımı atın tüm parçaları bir araya getirmeye beklemeyin bunu bekleriseniz adımı atmakd açok geç kalabilirsiniz. Ben yine kendimden örnek vereyim , girişimim bitmiş filan değil sadece şarja koydum ! bir süre sonra yine çalıştıracağım ;) bu yazımı bir kenara not edin .