WebGL Tabanlı Google Arama Küresi İle Dünyanın Arama Hacmini Görün

WebGL Tabanlı Google Arama Küresi İle Dünyanın Arama Hacmini Görün

Google Veri Sanatları Takımı (Google Data Arts Team)'nın oluşturduğu yeni çalışma Search Globe (Arama Küresi), Google'da gün içinde yapılan aramaları yer küre üzerinde görselleştiriyor.

Yeni nesil web tarayıcılarda* etkin 3 boyutlu görüntüler üretilmesini sağlayan açık kaynaklı WebGL teknolojisi ile geliştirilmiş olan Arama Küresi, daha önce nüfus dağılımını gösteren Globe (Küre) örneğinin özel bir hali olarak dikkat çekiyor. Google, Küre'yi açık kaynaklı olarak da geliştiricilere açmış durumda ve kodlarına ulaşılabiliyor.

Arama Küresi'nde dünya üzerinde herhangi bir ülke veya bölgede artan aramaları görmemizi kolaylaştırıyor. Farklı arama dillerinin farklı renklerle ifade edildiği Search Globe, dünyanın internetten uzak ülkelerini keşfetmemizi de sağlıyor.  Farklı bir bakışla internetten uzak bir tatil yapmak isteyenler için fırsat sunuyor da diyebiliriz.

Arama Küresi'ne göre bugün Türkiye'de İstanbul, Ankara, Bursa ve Adana'nın yaptığı aramalar yoğun. Dünya genelinde ise ABD, Avrupa ve Japonya aramalara fazla vakit ayırıyor gibi. Afrika ise sessiz.

Arama Küresi'nin yanında chromeexperiments.com ardesindeki WebGL ve HTML5 tabanlı geliştirmelere ve özellikle thewildernessdowntown.com'a bakmanızı isterim. Yerçekimsiz Google'ı da çalışmalar arasında bulabilirsiniz.

*Chrome, Firefox, Opera ve Safari yeni sürümlerinde WebGL destekliyor. Tarayıcınızın WebGL destekleyip desteklemediğini görmek için tıklayın.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.