Sosyal Medya ve Eğitim [İnfografik]

Sosyal medya bugün pek çoğumuzun hayatında vazgeçilmez bir yere sahip hale geldi. Başlarda sadece eski arkadaşlarla yeniden bir araya gelmek veya var olan arkadaşlarla iletişimi sağlayacak yeni bir kanal gibi görünse de kısa sürede bundan çok daha fazlasını sunabileceğini kanıtladı. Sosyal yaşamların ötesinde iş yaşamında da giderek artan bir rol oynayan sosyal medyanın eğitim konusunda da sağladığı sayısız avantaj bulunuyor.

ABD'de yapılan araştırmalar sosyal medyanın sadece öğrenciler tarafından değil, öğretmenler tarafından da giderek artan bir şekilde kullanıldığını gösteriyor. Üstelik genel kanının aksine sosyal medya sadece genç akademisyenlerin tek başlarına hakim oldukları bir alan da değil. Aşağıda detaylı olarak inceleyebileceğiniz infografik'te de görebileceğiniz üzere 20 yıldan daha uzun süredir eğitmenlik yapan akademisyenlerin sosyal medyayı kullanım oranı, genç meslektaşlarının oranına göre çok ufak bir farka sahip.

Bölümlere göre bakıldığında sosyal medyanın en çok kullanıldığı fakültelerin sosyal ve beşeri bilimler olduğunu görüyoruz. Sosyal medyadan en az faydalanan bölümler arasında ise matematik, işletme ve iktisat bölümleri öne çıkıyor.

Eğitmenlerin sosyal medyayı eğitim amaçlı olarak kullanma oranları da oldukça farklı. Yapılan araştırmada %61'inin Facebook hesabına sahip olduğu görülen eğitmenlerin sadece %12'si Facebook'u öğrencileri ile iletişim amacıyla kullanıyor. %40'ı YouTube hesabına sahip olan eğitmenlerin, popüler video paylaşım sitesini öğrenciler ile iletişim amacıyla kullanma oranları ise %21. Twitter ise eğitmenler tarafından en az rağbet gösterilen sosyal ağ sitesi. Öğretmenlerin sadece %18'i Twitter hesabına sahip ve yalnızca %2'si Twitter'ı öğrencileri ile iletişim amacıyla kullanıyor.

Genç kesimin sosyal medyaya ilgisinin daha büyük olduğu bir gerçek. Özellikle de internetin yerlisi olarak kabul edilen 35 yaş altındaki kesim, dijital çağın tüm özelliklerine hazır bir şekilde hayata başlıyorlar. Dolayısıyla bugünün üniversite öğrencilerinin büyük bölümünün sosyal medyayı sık ve etkili kullanıyor olması sürpriz değil. Değişen alışanlıklarla beraber eğitmenlerin de sosyal medyaya giderek daha sıcak bakması, geleneksel eğitim yöntemlerini zenginleştirerek, daha verimli bir öğrenim sürecini mümkün hale getirecek yeni yöntemlerin ortaya çıkmasını sağlayabilir. CourseHero tarafından hazırlanan bu infografik de işte bu alanda gidişatın oldukça etkileyici olduğunu rakamlarla ortaya koyuyor.

Yukarıda yer alan infografik ilginizi çekerse yaklaşık bir yıl önce hazırlanmış, eğitim ve sosyal medya konulu diğer bir çalışmanın sunumunu da şu adresten inceleyebilirsiniz (İngilizce).

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.