comScore'a Göre Türkiye'nin Kasım Ayındaki En Popüler Siteleri
Analiz

comScore'a Göre Türkiye'nin Kasım Ayındaki En Popüler Siteleri

comScore Türkiye beklenen Kasım ayı raporunu bizlerle paylaştı. Bu sayede Kasım 2010'da Türkiye'nin en çok ziyaret edilen web siteleri de belirlenmiş oldu. Yazının devamında paylaştığımız ilk 20 listesinde tahmin edebileceğiniz gibi Google, Facebook, MSN dışında Blogcu.com, İzlesene.com, Mynet gibi siteler bulunuyor.

15 yaş altı, mobil cihazlar ve internet kafeler hariç olarak yapılan ölçümlere göre Türkiye'de Kasım ayı itibariyle 22,506 milyon internet kullanıcısı bulunuyor. Bu kullanıcıların 21,609 milyonu ise Google.com.tr'yi ziyaret etmiş.

İlk 20 site arasında en çok zaman geçirilen site, trafiği de göz önüne alınınca, Facebook olurken, ziyaret başına en çok zaman geçirilen site Sahibinden.com olmuş.

Aynı şekilde ilk 10 site arasında Türkiye merkezli şirketlerin sitelerine baktığımızda da sadece Nokta'nın sahibi olduğu Blogcu.com, İzlesene.com ile birlikte MyNet'i görüyoruz. Listenin geri kalanında ise Hurriyet.com.tr, ekolay.net, sahibinden.com, Milliyet.com.tr, Vidivodo.com ve GittiGidiyor.com bulunuyor.

Bu da Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 20 web sitesinin 11 tanesinin yabancı siteler olduğunu gösteriyor. Biraz daha dikkatli bakacak olursak Türkiye'nin en popüler 20 web sitesinin 4 tanesinin Microsoft'un, 4 tanesinin de Google'ın sahibi olduğu adresler olduğunu görebiliyoruz.

Sözü fazla uzatmadan aşağıda comScore Kasım 2010 raporunun ilk 20 web sitesini paylaşıyoruz.

Önümüzdeki günlerde comScore'un Webrazzi'ye özel olarak paylaştığı birkaç kategorideki durumları da detaylarıyla aktarıyor olacağız. İlginizi çekeceğini düşünüyorum...

Yorumlar (3)
 1. Google.com ile com.tr arasında bu kadar fark olması ne kadarda şaşırtıcı? tarayıcılardan kaynaklanıyor sanırım, özellikle FF açlış sayfası sanırım .com dan arama yaptırıyor. Yanılıyormuyum

 2. Burak Demirtaş Burak Demirtaş

  (blog'umdan alıntıdır)

  comScore, Türk tüketicilerinin Kasım ayında internet üzerinde yaptığı tıklamalarla ilgili datayı geçtiğimiz günlerde yayınladı, ama benim kafamı kurcalayan bir soru var: bu data ne kadar doğru, ya da daha akademik dille "reliable"?

  Derinlemesine incelendiğinde Türk tüketicilerinin genelde facebook'a ve haber sitelerine girdiği bilinir. Tabii buradaki en önemli olay tüm bu sitelere girerken bir çoğu web browser'ının adres çubuğuna sitenin adını yazmak yerine google'da arama yaparlar ancak bu yine de özellikle live.com ve msn.com(.tr)nin nasıl ilk 5'te olduğunu açıklamıyor.

  Tahminim MSN'i çok fazla kullanan Türk internet kullanıcısının bununla beraber chrome veya firefox kullanmamasından dolayı internet explorer'ın MSN ile beraberinde anasayfa olarak getirdiği bu sitelerin tıklanma oranı artıyor. Bu da aslında derinlemesine araştırıldığında sitelerin belki de yüzüne bile bakılmamasına rağmen (ki average minutes per visit sütununda bu görülüyor) bu tarz sıralamalarda üst basamaklarda yer almalarını sağlıyor.

 3. Mustafa Mustafa

  ComScore'un daha kucuk bolgeler (ornegin sehirler) icin de benzer istatistik servisleri var mı?