E-Kitap Okuyucularda Yenilik: Renkli E-Mürekkep
Teknoloji

E-Kitap Okuyucularda Yenilik: Renkli E-Mürekkep

Hanvon Renkli E-mürekkepE-kitap okuyucular ile tablet bilgisayarlar yer yer birbiriyle karşılaştırılsa da arada ciddi bir ekran farkı olduğu konuya yakın herkesçe bilinir. Renkli Led ekranlar ile e-mürekkep teknolojisini birbirine yaklaştıran renkli e-mürekkep(e-ink) teknolojisi bu karşılaştırmaya farklı bir boyut kazandırıyor.

NYTimes'ın haberine göre Tokyo'da düzenlenen FDP Ticaret Fuarında, Çinli üretici Hanvon renkli e-mürekkep teknolojisi taşıyan ilk ürünlerini piyasaya sunacağını açıkladı. iSuppli analisti Vinita Jakhanwal ve DisplaySearch yöneticisi Jennifer K. Colegrove, bu yeniliğin e-mürekkep teknolojisi için beklenen ve önemli bir gelişme olduğunu söyleyerek gelecek için umut veriyor. Kindle serisi ile e-kitap okuyucularda başı çeken Amazon da hazır olduğunda bu teknolojiden faydalanmayı düşünüyor.

Renkli e-mürekkep teknolojili cihazlar tam olarak tablet bilgisayarlara rakip olması elbette mümkün değil. Ancak daha fazla pil ömrü ve daha rahat okunabilir olan e-mürekkep teknolojisine bir nevi 3. boyut kazandırıyor. Renk ayrımını sağlaması açısından görseller bu teknolojide daha fazla önem taşıyor ve kullanım alanı artıyor, e-kitap okuyucular ile tablet bilgisayarların avantajlarını bir potada eritiliyor.

Bu teknolojiye öncülük eden Hanvon'un renkli e-mürekkep destekleyen ilk ürünü Mart ayında Çin'de satışa sunulacak. 9.68 inçlik cihazın 440 dolar fiyatla satılması bekleniyor.

Yorumlar (0)
  1. Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak ister misiniz?
    Yorum Yazmak için Giriş Yap