Gerçek Bir Sosyal Medya Kahramanı: Ramon De Leon
Genel

Gerçek Bir Sosyal Medya Kahramanı: Ramon De Leon

Sosyal Medya’yı etkin kullanmak adına bir çok marka ve işletme dijital medya ajanslarından destek alıyor. Bu destekle birlikte ortaya başarılı sosyal medya çalışmaları çıkıyor. Sizlerle yıllar önce sosyal medyayı hiç bir profesyonel destek almadan kullanan ve sonucunda müthiş geri dönüşler alan pizzacı Ramon’un hikayesini paylaşacağım.

Bol görsellerle destekleyeceğim bir nevi sunum şeklinde olan bu başarı hikayesinden, umarım keyif alırsınız.

Öncelikle Ramon’dan kısaca bahsetmek istiyorum. Kendisi Latin Amerikalı. Chicago’da büyüyor ve eğitimini liseye kadar devam ettiriyor. Okuldan sonra senelerce restorantlarda garson olarak çalışıyor. Yıllar sonra hayaline kavuşuyor ve Domino's Pizza’nın bir şubesini Chicago’da açıyor.

Bilindiği üzere bir markanın bayisi olmak, o markanın kuralları ve pazarlama politikası üzerinden işletmek anlamına geliyor. Hal böyle iken, işletmeci kendinden çok  şey katamıyor. Ama Ramon bilinen işletme kurallarının aksine bir yöntemle, işlettiği Domino's şubesini kişiselleştirmeyi başarıyor.

Nasıl mı?

'1 dolara pizza satarak para kazanamam ama insanlarla iletişim kurarak para kazanabilirim.' diyor ve başlıyor.

İlk olarak, 1998'de bir aracı firma ile anlaşarak online sipariş sistemini kuruyor. 2004'de Twitter’dan önce AOL İnstant Messenger’i micro blog olarak kullanmaya başlıyor. 2005 yılında ise üniversite öğrencileri ile anlaşarak işlettiği Domino's Pizza şubesinin Facebook grubunu kuruyor.

Bununla beraber çevredeki lise ve üniversitelerdeki bir çok etkinliğe pizza sponsoru oluyor. Buna karşılık öğrencilerden pizza yerken, pizza standının başında kuyrukta beklerken ve eğlenirken çektirdikleri fotoğrafları internetteki gruplarda paylaşmalarını istiyor.

Ayrıca Ramon bu etkinliklere katılıyor ve kendi elleriyle pizza servisi yapıyor.

Yukarıda bahsettiğim gibi Ramon, öğrencilerden fotoğrafları paylaşmalarını istiyor. Facebook’ta etkinlik fotoğraflarının paylaşımını kendisi yapamıyor. Çünkü o dönemler Facebook sadece .edu uzantılı maillerle üyelik kabul ediyor.

Bir süre sonra bu duruma bozulan Ramon, en yakındaki bir koleje giderek kendini okula yazdırıyor. Okuldan aldığı .edu uzantılı mail adresi ile kendine bir Facebook profili açıyor. Ve şubede çalışırken ilgi çekmek için yakasına aşağıdaki rozeti asıyor :)

Kendi Facebook profilini açtıktan sonra heyecanla başlıyor fotoğraf paylaşımlarına.

Ramon kendi sosyal medya kurallarını koyuyor.

 • Seni anlatacak ve işletmeni en iyi temsil edecek kelimeleri ve görseli seç.
 • İstikrar göster.
 • Transparan ol.
 • Samimi ol hatta olabiliyorsan sempatik ol.
 • iletişimin bir parçası ol.
 • Oluşturduğun çevre için kategorizasyon yap.
 • Senden ürün satın alan müşterileri elinde tut, yenileri için gayret et.
 • Senden ürün almadıkları için insanları ve rakiplerini asla sosyal ortamda yargılama.
 • Markanı takip et.

Ne kadar doğru değil mi? Sanki pazarlama kitabından alıntı gibi.

Hikaye devam ediyor...

Ve Ramon Twitter'ı keşfediyor :)

Ramon monitter.com’u kullanarak sosyal medyada şubesini yakın takibe alıyor.

Ramon’un takipleri boşa çıkmıyor ve yanlış pizza gönderimi yapan şubesi hakkında olumsuz bir tweet'e rastlıyor.

Peki böyle bir durumda Ramon ne yapıyor? Direk şubeye gidiyor ve o saatte o siparişi hazırlayan personelini buluyor. Özür mesaji taşıyan bir video hazırlıyor ve internette yayınlıyor.

Bu özür videosu yerli-yabancı basında ve pazarlama bloglarında paylaşıyor. Video 906,908 kez izleniyor.

Ramon’un sosyal medya maceraları bunlarla sınırlı kalmıyor. Bastırdığı kataloglara en aktif Twitter takipçilerinin isimlerini yazdırıyor. Ramon bu çalışması ile müşterilerine 'Bizi Twitter’da takip edin', 'Siz de aramıza katılın', 'Kampanyalarımızdan haberdar olun' mesajı veriyor.  Sonra bu katolugun resmini çekerek TweetPhoto sitesinde paylaşıyor. Bu fotoğraf 703 kez görüntüleniyor. Lokal bir pizzacı için rakam oldukça başarılı bulunuyor.

Diğer ikinci broşürde Twitter sayfasındaki yazışmaları paylaşıyor. Ramon bu şekilde hem yeni menülerini paylaşıyor hem de sosyal medyayı kullanarak, nasıl pizza sipariş vermeyi zevkli hale getirdiklerini anlatıyor.

Yine başka bir örnek, 21 Temmuz’da saat 16.00 ve 20.00 arası pizza sipariş edeceklere bedava dilim pizza promosyonunu paylaşıyor ve hemen geri dönüşlerini alıyor.

Anında bir cok müşteri tarafindan bu kampanya Twitter'da paylaşılıyor.

Ramon sadece internet ortamında değil, şubesinde de etkinlikler düzenliyor. Bunlardan bir tanesinde ise şubeye her gün bir müşterisini konuk ediyor ve beraber favori pizzalarını yapıyorlar. Etkinlik sonunda Ramon müşterilerine hediye çeki armağan ediyor ve etkinligin detaylarını Twitter ve Youtube’ta paylaşıyor.

Trafik kazası sonucu, bir araba Ramon’un pizza şubesinden içeriye giriyor. Sipariş verilen alan ve bekleme bölümü kullanılmayacak hale geliyor. Ramon bu boş durur mu hemen bir afiş bastırıyor online sipariş ile çalışıyoruz diyor. Nazar :)

Ramon işi biraz ilerletiyor ve Google gibi büyük markaların sponsor olduğu etkinliklere yemek sponsoru oluyor.

Senelerce sosyal medyayı kullanan Ramon, en sonunda müthiş bir pazarlama stratejisi geliştiriyor. Uyguladığı son afiş ile ödüle layık görülüyor. İşte o yaratıcı afiş tasarımı.

Afişte;

Pizzanızı beklerken yapılacak şeyler: -Alışkanlık yapan peynirli ekmekten sipariş ver. -Yanında duran şu posterin fotoğrafını çek ve Facbook’ta paylaş. -Bizi Twitter’dan takip et. -Dünya nerede olduğunu bilsin ve durumunu güncelle.

Ramon’un emekleri sonuçsuz kalmıyor ve işletmesi, Amerika genelinde en iyi müşteri hizmeti sunan Domino's şubesi seçiliyor.

Ramon’un sosyal medya macerası o kadar uzun ki burada hepsini paylaşmam mümkün değil. Ramon’un hikayesi üniversitelerde örnek proje olarak anlatılıyor ve bir çok pazarlama konferansına konuşmacı olarak davet ediliyor. Ramon'un medyada son görüldüğü yer CNN'de yayınlanan bir ekonomi programı oluyor.  :)

Ramon’un hikayesi işte böyle renkli ve heyecanlı. Şuan Ramon ne yapıyor diye merak ediyorsanız eğer, Ramon 3. şubesini açtı ve sosyal medya aktivitelerine devam ediyor. Ve hepimizi şubesine bekliyor :)

Kendisini buradan takip edebilirsiniz. Son olarak, Markanız için Facebook’ta sayfa Twitter’da hesap açma önerileri bir nevi sosyal medya öğüdü oldu.Bence dijital medya ajansları ve uzmanlar bu öğüdü Ramon’un ki gibi gerçek başarı hikayeleri ile örneklendirmeliler. Aksi halde şuan sosyal medyada gördüğümüz gibi onlarca açılan içi boş hesap ve başarısız marka uygulamaları ile küçük işletmeleri bu platformlara çekmek çok kolay olmayacak.

Umarım paylaştığım başarı hikayesi diğer küçük işletmelere ilham kaynağı olur ve en kısa zamanda bir çok küçük işletmeyi keyifli internet ortamından takip edebilme şansımız olur.

Yorumlar (32)
 1. Güzel yazı teşekkürler.

  Ramon De Leon'u bende yakın takibe alıyorum :)

 2. Cafer Alkan Cafer Alkan

  Güzel bir yazı, tebrikler.

 3. Sürekli Izleyici Sürekli Izleyici

  Büyüksün Ramon baba :)

 4. Serhan Büyükişcan Serhan Büyükişcan

  Çok güzel bir yazı. Türkiye'deki işletmelere de örnek olur umarım.

 5. Kıyasettin Kıyasettin

  Facebook'a üye olmak için koleje kaydolması çok hoş :)

 6. ilginç olan facebook'a en başından beri bu denli önem vermesi ve tanıtımlarını oradan yürütebilmek için hayli uğraşması. demek ki abimizin geleceği gören bir yapısı da var. takdire şayan.

 7. Salim Borca Salim Borca

  Harika! Bunu sunmalısınız Reyhan hanım.

 8. Ahmet Kırtok Ahmet Kırtok

  Çok güzel bir örnek ve çok güzel bir yazı olmuş Reyhan. Eline, emeğine sağlık.

 9. İbrahim Uzun İbrahim Uzun

  Çok güzel bir araştırma olmuş, özellikle bol görselli olmasına bayıldım.

 10. Selman Tunç Selman Tunç

  güzel bir pazarlama örneği,güzel yazı olmuş elinize sağlık

 11. Ramon reizz:)

 12. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Cok iyi bir hiakye. Kucuk bir sehirde pastahenesi olan bir tanidik bir abimi animsatti bu. O da univ ogrencilerini hedef alan birisiydi Ramon gibi, interneti kullanmasa da cok guzel seyler yapardi.

  Videodaki cocuk sanki dayak yemis gibi en basta duruyordu, ama Ramon iyi gaz verdi cocuga, arti puan kazandi benden :)

  Benim dusundugum sey, Ramon pizaacilik isini cok sevdigi icin mi cok basarili ve yaratici olmus yoksa icinde bu ruhu tasidigi icin ve pizzacilik yaptigi icin kafasindakileri pizzaya mi uygulamis oldugu.

 13. Göksel Göksel

  Ekonomi dergilerinde şirketlerin başarı hikayeleri vardır, karmaşık finansal rakamlardan tutunda yıllarca çalışmanın meyvesidir bu hikayeler..... Bence Ramon De Leon hikayesi tam bir sosyal medya örneğidir. fikir ve iş sıkıntısı çekenler için harikulade bir örnek... Umarım Türkiyede'ki işletmeleride cesaretlendirir. Ve bu yönde adımlar atmaya teşvik eder. Ve bence ekonomi dergilerindeki hikayelerden daha değerli Ramon De Leon'ın hikayesi .... Çünkü işin içinde clik var, geri bildirim var, sınırsız paylaşım var...

 14. Sener Acar Sener Acar

  Onlarca sosyal medya konferansına katıldım bu kadar net ve bu kadar gerçek bir hikayeye rastlamadım. Bu hikayeyi birde senden canlı dinlemek isteriz. Tebrik ederim Reyhan.

 15. Fırat Parto Fırat Parto

  Görsellerle desteklenmiş başarılı bir yazı olmuş.Teşekkürler..

  Ramon başarısı da çok üst seviyede..

 16. Fırat Parto Fırat Parto

  Görsellerle renklendirilmiş başarılı yazı için teşekkürler ..

  Ramon u tebrik etmemek elde deil.. Sosyal network siteleri transfer etmeli bence:)

 17. Çağatay Çağatay

  Tebrikler... Sosyal medyaların önemi hem bir kez daha anlaşıldı hemde ne kadar ciddi sonuçlar verdiği bir kez daha ortaya çıktı.Ne denebilir ki müthiş.

 18. Cenk Gümbet Cenk Gümbet

  ccc Ramon Reyiz ccc

 19. Sonkralice Sonkralice

  cok güzel bir konu :-)

  adam acayipmis :D

  twitterde mesaj gönderdim :P belki cevaplar hihihihi

  1. Ak Blog Ak Blog

   cevap vermezse bana haber ver :) onunla konuşur cevap vermesini sağlarım

 20. Anıl Altaş Anıl Altaş

  Reyhan'cım, nefis bir yazı olmuş, eline sağlık. Ben de Ramon'un takipcisiyim bir suredir:)

 21. Hasan Jabbarov Hasan Jabbarov

  Vay be. Adamı takdir ettim. Ve hemen arkadaşlarla paylaştım. ilham versin diye.. Ayrıca yazarada çok teşekkür ederim. güzel bir yazı olmuş.Eline sağlık

 22. Yavuz Altun Yavuz Altun

  Süper bir başarı hikayesi. Sosyal medyanın önemi ve değeri bu başarı hikayesiyle bir kez daha anlaşılmış oldu. Elinize sağlık.

 23. Mustafa Mustafa

  herhalde bu yazinin altindaki butun yorumlarin ortak noktasi; yazi icin yapilan arastirmanin ve sunumu icin yazida yer verilen gorsellerin yazinin muhteviyatindan bile guzel oldugu.

  cok guzel bi yazi (gonderi) olmus gercekten.

  tebrikler.

 24. Tesekkur ederim :)

 25. Ismail Sait Alpagu Ismail Sait Alpagu

  Süper bir paylaşım olmuş..

  İnterneti bu kadar etkin kullanmak çok güzel birşey bu tarz bir uygulamayı türkiyede bir e-ticaret sitesinde kullanmak hiçde zor olmasa gerek.

  Bence geç kalınmış bir uygulamada değil..

  1. Axivelet Axivelet

   urfa'da oxfort vardıda biz mi? pazarlama yapmadık :)

 26. Hasan 1 Hasan 1

  çok güzel bir hikaye tabrikler .

 27. Tuba Capak Tuba Capak

  reyhancim bende yazini okudum

  biliyorsun ki bende almanyada bu tarz fast food isi ile ugr4asiyorum banada ilham kaynagi oldu ama bunun yani sira benim daha farkli düsüncelerimde var ayrica seni cok özledim cok öpüyorum yazilarini okumaya bende devam edecegim ablan

  1. Kayhan Kayhan

   Sosyal medyanın gücünü gösteren mükemmel bir paylaşım olmuş.

 28. Çok güzel paylaşım teşekkürler

 29. Istanbul Ithalat - Ithal Çin Ürünleri Istanbul Ithalat - Ithal Çin Ürünleri

  Nerden geldim buraya bilemiyorum. Denk geldim internette gezinirken. Gelmişkene bi yorum da yazayım diye düşünerekten şuan yazıyorum.

  Ne yazıyorum yada ne yazayım daha doğrusu neyi yazacağımı bilmiyorum. Önemli değil bilip bilmemek. Olduğu kadar karalamalar da bulunayım bende biraz.

  Ramon u sevdim ama çok değil. Lanet olası Ramon un kafası benden büyük. Kıskandım galiba.

  Sanırım kıskandım, Bazen bastırıyor Sancılar ve sanırım sanrılarım ağır basıyor. Uykudayım yada halusinasyonlar görüyorum herhalde. Yada veya, öyle mi gibi gibi tipik bir şizofreni vakaalardır.